Прва македонска кошаркарска лига - Најкорисен играч на финалето

Најкорисен играч на финалето на Првата македонска кошаркарска лига претставува признание на кошаркарот во кое ги покажал своите квалитети во одреденото финале.

Освојувачи

уреди
^ Означува дали играчот е активен во Првата македонска лига
  Означува дали Најкорисниот играч го освоил Првенството таа сезона
Играч (X) Означува колку пати бил Најкорисен играч
  • Забелешка: Оваа табела е нецелосна
Сезона МВП на финалето Позиција Држава Клуб
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00
2000/01   Ѓорѓи Чековски 1 Крилен центар   Македонија Работнички
2001/02   Ѓорѓи Чековски 1 Крилен центар   Македонија Фершпед Работнички
2002/03
2003/04
2004/05   Тони Симиќ Центар   Македонија Фершпед Работнички
2005/06   Диме Тасовски^ 1 Крилен центар   Македонија Фершпед Работнички
2006/07   Златко Гоцевски Центар   Македонија Струмица 2005
2007/08   Доналд Кол Крилен центар   САД Фени Индустри
2008/09   Диме Тасовски^ Крилен центар   Македонија Фершпед Работнички
2009/10 Дамјан Стојановски^ Крило   Македонија Вардар Осигурување
2010/11   Војдан Стојановски Бек   Македонија Фени Индустри
2011/12
2012/13   Тодор Гечевски Центар   Македонија МЗТ Аеродром
2013/14   Дамјан Стојановски^ (2) Крило   Македонија МЗТ Аеродром
2014/15   Марко Симоновски^ Крило   Македонија МЗТ Аеродром
Сеад Шеховиќ Крилен центар   Црна Гора МЗТ Аеродром
2015/16   Дамјан Стојановски^ (3) Крило   Македонија МЗТ Аеродром
2016/17   Шарлон Клоф Разигрувач   Холандија МЗТ Аеродром
2017/18   Расел Робинсон Бек   САД Работнички
2018/19   Дамјан Стојановски^ (4) Крило   Македонија МЗТ Аеродром
2019/20 Недоделена[1]

1 Ѓорѓи Чековски (2000/01 и 2001/02) и Диме Тасовски (2005/06) го освоиле признанието Најкорисен играч на разигрувањето, а не на финалето.

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 17 одиграни кола), поради безбедноста на кошаркарските работници, одлучила привремено да ги суспендира кошаркарските натпреварувања организирани од Федерацијата.[1] На 14 мај 2020, Федерацијата одлучила сезоната да се прекине, односно да нема победник и никој да не отпадне.[2][3]

Надворешни врски

уреди
  1. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 28 мај 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 28 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 28 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)