КК Жито Вардар

КК Жито Вардар е поранешен македонски кошаркарски клуб од Велес. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Жито Вардар
Основан1954; пред 68 години (1954)
Распаднат2003; пред 20 години (2003)
МестоВелес
Бои на клуботцрвена, бела
         
Позиција 2002/03
(Прва Лига Мажи)
6ти
Првацинема
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 1954 година.

Жито Вардар бил вицепрвак во Првата лига во сезоната 1996/97 година. Поради финансиски причини Жито Вардар се повлекол од домашното првенство пред сезоната 2003/04.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди