КК АВ Охрид - поранешен македонски кошаркарски клуб со седиште во Охрид. Клубот бил учесник во три сезони во Првата македонска кошаркарска лига.

КК АВ Охрид
ЛигаПрва лига мажи
Основан2015; пред 9 години (2015)
Распаднат30 септември 2019; пред 4 години (2019-09-30)
МестоОхрид
Бои на клуботсина, бела и жолта
              
Позиција 2018/1910ти
Прваци1 Втора Лига Мажи
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја

уреди

Клубот АВ Охрид бил основан во 2015 година и требал за започне да се натпреварува во Третата лига. Но поради замената на местата со Црн Дрим (кој бил второлигаш), АВ Охрид обезбедил второлигашки статус.[1] Во деби сезоната во Втората лига 2015/16, клубот го освоил првото место и добил право да учествува во Првата лига.

На 30 септември 2019, на пет дена пред планираниот почеток на сезоната 2019/20, управата на АВ Охрид најавила распаѓање на клубот поради финансиски проблеми.[2][3]

Постигнувања

уреди

Состав 2018/19

уреди
број име висина см позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
3 Антонио Донески 180 Бек 23   Македонија 2015 Mладински состав
24 Петар Бојоски 194 Крилен центар 26   Македонија 2015 Тетекс
11 Оливер Двојаковски 204 Центар 22   Македонија 2018 Бетанзос  
9 Христијан Стојаноски 190 Бек 20   Македонија 2017 Mладински состав
0 Георги Зафиров 194 Бек 21   Македонија 2017 Академија ФМП
15 Габриел Коскоски 203 Крилен центар 20   Македонија 2018 Mладински состав
1 Михаeл Ценоски 25   Македонија 2018 Тетекс
7 Андреј Анастасов 192 Бек 21   Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
14 Благој Димитриев 200 Центар 18   Македонија 2018 Mладински состав
5 Христијан Кузмановски 19   Македонија 2019 Mладински состав
28 Никола Анастасовски 18   Македонија 2019 Mладински состав
Иван Волкановски 205 Центар 19   Македонија 2019 Вардар
Андреј Настовски 205 Центар 18   Македонија 2019 МЗТ Аеродром (позајмен)
8 Лука Милојевиќ 193 Бек 27   Србија 2018 Ермис Агиас  
2 Миљан Дрекаловиќ 202 Крилен центар 27   Србија 2019 Костанца  
12 Александар Андријевиќ 212 Центар 28   Србија 2019 Здравље  

Извор:Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 6 април 2019 г. eurobasket.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Билтен бр.1 Сезона 2015/2016 - Сениорски лиги“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 7 септември 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-03-04. Посетено на 15 септември 2016.
  2. „Шок: Згасна АВ Охрид, на пет дена до стартот на сезоната!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.
  3. „НА ПЕТ ДЕНА ПРЕД СТАРТОТ: Чекавме силен АВ Охрид, а клубот „потона". sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 септември 2019. Посетено на 1 октомври 2019.

Надворешни врски

уреди