КК Пелистеркошаркарски клуб со седиште во Битола. Клубот се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Пелистер
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан1992; пред 30 години (1992)
МестоБитола
Бои на клуботзелена и бела
ПретседателМери Ковачевска
ТренерМарјан Илиевски
Позиција 2018/198ми
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја Уреди

Клубот бил основан во 1992 година во Битола. Првично, клубот бил познат под името КК Младост Металец, име кое го користел до 1996 година.

По сезоната 2008/09, спонзорот Свислајон, со кој клубот ги имал своите најдобри сезони, го напуштил Пелистер.[1]

Пелистер бил унапреден во Првата лига преку вајлд карта за сезоната 2016/17.[2] Во таа сезона Пелистер отпаднал од лигата, но повторно поради проширување на лигата за сезоната 2017/18, тој пак добил прволигашки статус.[3]

Успеси Уреди

Успесите на клубот Пелистер се:

Историја на клупското име Уреди

 • 1992—1996: КК Младост Металец
 • 1996—2003: КК Пелистер
 • 2003—2004: КК Пелистер Мултитекс[4]
 • 2004-2006: КК Пелистер
 • 2006—2009: КК Свислајон Пелистер
 • 2009-2011: КК Пелистер
 • 2011-2014: КК Пелистер Спорт
 • 2014-....: КК Пелистер

Состав Уреди

број име висина
(см)
позиција години државјанство пристигнал
во (година)
претходен клуб
37 Михајло Арсоски 206 Центар 25   Македонија 2021 Црн Дрим
10 Даниел Нацевски 194 Крило 25   Македонија 2020 Академија ФМП
12 Бојан Трајковски (к.) 208 Крилен центар
/ Центар
34   Македонија 2020 Кожув
7 Дарко Најдовски 180 Разигрувач 27   Македонија 2020 Академија ФМП
4 Бобан Стајиќ 185 Разигрувач 27   Македонија 2020 Кожув
5 Мартин Трсунов 185 Разигрувач 21   Македонија 2018 Младински состав
13 Петар Николиќ 189 Бек 27   Македонија
  Србија
2020 Еуро Никел 2005
11 Александар Јовановски 190 Крило 22   Македонија 2020 Академија ФМП
20 Павле Михајлоски 195 Крило 22   Македонија 2020 АВ Охрид
8 Игор Кесар 210 Центар 28   Србија 2019 Рилски Спортист  
9 Чаз Вилијамс 175 Разигрувач 30   САД 2020 Нјардвик  
5 Никола Малешевиќ 202 Крилен центар 31   Србија 2020 Златибор  
30 Џордан Калахан 184 Разигрувач 30   САД 2020 Јоникос Никајас  
4 Никола Силаџи 208 Крилен центар
/ Центар
29   Србија 2021 Кожув

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 4 ноември 2020 г. eurobasket.com

Поважни кошаркарски имиња Уреди

 •   Ѓорѓи Анакиевски
 •   Милан Андоновиќ
 •   Петар Апцев
 •    Бојан Атанасовски
 •   Димитар Баснарков
 •   Срѓан Вокиќ
 •   Богдан Вукадиновиќ
 •   Никола Вукасовиќ
 •   Воислав Гојниќ
 •   Мико Голубовиќ
 •   Борче Даскаловски
 •   Ренато Димитриевски
 •   Роберт Димитриевски
 •   Владимир Дујовиќ
 •   Благојче Ѓоргиевски
 •   Дејан Ѓокиќ
 •   Даниел Захариевски
 •   Страхиња Згорњанин

 •   Димитар Илиевски
 •   Благојче Ѓоргиевски
 •   Славиша Јанески
 •   Ѓорѓе Јовановиќ
 •   Бошко Јововиќ
 •   Александар Калањ
 •    Димитар Караџовски
 •   Никола Косановиќ
 •   Виктор Крстевски
 •   Џастин Лабој
 •   Дејан Микиќ
 •   Даниел Милановски
 •   Милан Миљковиќ
 •    Бранко Мирковиќ
 •   Томислав Николовски
 •   Зоран Петковски
 •   Миљан Петровиќ

 •   Марјан Петровски
 •   Бојан Поповиќ
 •   Миљан Радисављевиќ
 •   Никола Ражиќ
 •   Данило Савовиќ
 •   Балаш Сањин
 •   Владимир Сатариќ
 •   Младен Симеуновиќ
 •   Срѓан Станковиќ
 •   Александар Стефановски
 •   Андреа Стојановски
 •   Ѓорѓи Талевски
 •   Мартин Талевски
 •   Игор Трајковски
 •   Александар Хелд
 •   Марко Цакаревиќ
 •    Александар Штурановиќ

Извор:eurobasket.com

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

 1. „Хелд и Крстевски остануваат во Пелистер“. vest.mk. 1 септември 2009. Посетено на 23 септември 2016.[мртва врска]
 2. МКФ им понуди прволигашко место, битолчани прифатија: КК Пелистер нов прволигаш! gol.mk 22 август 2016
 3. „ФМП се откажа, Шкупи и Пелистер влегуваат во Првата лига“. ekipa.mk. 2 октомври 2017. Посетено на 15 октомври 2017.
 4. Дербито за струмичани[мртва врска] vest.com.mk 14 октомври 2003

Надворешни врски Уреди