КК Карпош Соколи 2000 - кошаркарски клуб кој се наоѓа во Општина Карпош, Македонија.

КК Карпош Соколи 2000
ЛигаВтора лига мажи
Основан31 декември 1996; пред 27 години (1996-12-31)
МестоСкопје
Бои на клуботжолта, сина
         
ПретседателИван Ивановски
ТренерМихаил Наумовски
Позиција 2018/19Полуфинале
3ти Лига - Исток
Прваци1 Куп на Македонија
Дресови
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Историја

уреди

Клубот бил основан на 31 декември 1996 година.[1]

Во март 2015 година, клубот се трансформирал во Акционерско Друштво (А.Д.).[2][3][4]

За сезоната 2016/17, со вајлд карта, Карпош Соколи добил право да учествува во Јадранската лига.[5][6] Набрзо потоа клубот се пријавил и добил зелено светло да учествува во Балканската лига.[7][8] Екипата на Карпош Соколи го освоила Купот на Македонија 2017.

Поради повлекувањето на Општина Карпош како спонзор на клубот, за време на сезоната 2017/18, екипата ја напуштиле повеќето играчи.[9][10] Во сезоната 2018/19, Ангели се натреварувал во Втората лига - Исток, во која завршил на третото место и обезбедил пласман во разигрувањето. Карпош Соколи 2000 стигнал до полуфиналето и таму бил елиминиран. За сезоната 2019/20, Карпош Соколи не пријавиле екипа во Втората лига.

Последен состав

уреди
број име висина
(см)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
Марко Огњановски 24   Македонија 2018 Вардар
Јосиф Наумоски 197 Крило 19   Македонија 2017 Младински состав
Марко Аргировски 20   Македонија 2018 Карпош Соколи 2000
Милорад Миновски 198 Крилен центар 30   Македонија 2018 Вардар
Мартин Давитков 193 Крилен центар 27   Македонија 2018 Водњански Лисици
Мартин Котевски 18   Македонија 2018
Емил Радовановиќ 20   Македонија 2018
Илија Стамболџиев 23   Македонија 2018 Водњански Лисици
Александар Игнатов 19   Македонија 2018
Ненад Радуловиќ 20   Македонија 2018
Стефан Стевананџија 21   Македонија 2019
Павел Јосифоски 22   Македонија 2019
Стефан Трајковски 189 Бек 24   Македонија 2019 Шкупи
Адријан Наумоски 17   Македонија 2019

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација[мртва врска] eurobasket.com

Поважни кошаркарски имиња

уреди

Извор:eurobasket.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Историја Архивирано на 25 септември 2016 г. kksokoli.mk
  2. „Соколите“ ќе играат во Супер-лигата, денеска клубот станува АД Архивирано на 2 април 2015 г. ekipa.mk 30 март 2015
  3. „Соколи“ остануваат во Суперлигата, но сега „виси“ одигрувањето на одложениот меч со Куманово?! sportmedia.mk 30 март 2015
  4. Карпош Соколи ќе може да игра во Суперлигата Архивирано на 4 март 2016 г. sport365.mk 30 март 2015
  5. Union Olimpija and Karpoš Sokoli to participate in the 2016/17 ABA League season Архивирано на 21 август 2016 г. aba-liga.com 10 август 2016
  6. АБА потврди: Карпош соколи дел од „јадранското семејство“ Архивирано на 11 август 2016 г. ekipa.mk 10 август 2016
  7. БИБЛ потврди: Карпош Соколи ќе играат во балканското натпреварување Архивирано на 18 август 2016 г. ekipa.mk 17 август 2016
  8. БИБЛ го „потврди“ Карпош Соколи sportmedia.mk 17 август 2016
  9. „Странците први одлетаа, се ближи ли крајот на Карпош соколи?“. ekipa.mk. 19 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.
  10. „Егзодус во Карпош Соколи - пари нема, нема ниту играчи“. gol.mk. 19 ноември 2017. Посетено на 22 ноември 2017.

Надворешни врски

уреди