Димитар Караџовски

Димитар Караџовски (роден на 7 октомври 1984 во Скопје) — македонски кошаркар и повремен член на македонската машка репрезентација. Тој настапува за кошаркарскиот клуб Кожув.

Димитар Караџовски
ПозицијаРазигрувач
Бек
Висина1,90 м
Тежина85 кг
ЛигаПрва македонска кошаркарска лига
ЕкипаКожув
Број6
Роден7 октомври 1984 (1984-10-07) (35 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2002–
Клубови
2002–2005МЗТ Аеродром
2005–2007Унгменафелагио Скалагримур
2007–2008Стјарнан
2008–2009Пелистер
2009-2010Торус
2010–2011Рилски Спортист
2011–2012Торус
2012-2014Кожув
2014-2015Фени Индустри
2015-2018Куманово
2018-2019Работнички
2019-Кожув
Репрезентација
Инфо од: 26.07.2019.

КариераУреди

Клупски настапиУреди

Кариерата ја започнал во МЗТ Аеродром 2000 во сезоната 2002/03.[1] Следната сезона со МЗТ Аеродром го освоил Суперкупот 2003, и станал вицепрвак во Првенството.[2] Сезоната 2004/05, Караџовски со МЗТ Аеродром стигнал до полуфиналето на Лигата.[3] Во 2005 година, Караџовски го напуштил МЗТ Аеродром и се преселил во исландски Скалагримур.[4] Во првата сезона, Караџовски со Скалагримур завршил на четвртото место во исландската лига.[5] Во сезоната 2006/07, со истиот клуб,[6] Караџовски повторно завршил на четвртото место.[7] Следната сезона 2008/09, тој останал да игра во исландската лига, но во друг клуб - Стјарнан.[8] На крајот на сезоната, поради обвинение за кражби и неговото апсење, клубот Стјарнан му врачил отказ.[9][10] За сезоната 2008/09, Караџовски потпишал за Свислион Пелистер,[11] со кој станал вицепрвак во Купот на Македонија 2009. За сезоната 2009/10, Караџовски се преселил во Торус.[12][13] Со Торус, Караџовски повторно станал вицепрвак во Купот.[14] Во следната сезона, Караџовски настапувал во бугарски Рилски Спортист,[15] со кој станал вицепрвак во Балканската лига.[16] За сезоната 2011/12, тој се вратил во Торус.[17] По распадот на Торус, за следната сезона, Караџовски потпишал за Кожув.[18] Тој со Кожув станал вицепрвак во Првенството. За сезоната 2013/14, Караџовски останал во Кожув.[19] За сезоната 2014/15, Караџовски се преселил во Фени Индустри.[20][21] Таму играл се до полусезоната, кога потоа потпишал за Куманово 2009.[22][23] Со Куманово, Караџовски станал вицепрвак во Лигата. Караџовски останал во Куманово и за следната сезона.[24][25] Во таа сезона тој повторно станал вицепрвак во Првенството. За сезоната 2016/17, Караџовски ја продолжил соработката со Куманово.[26][27] Караџовски со Куманово стигнал до полуфиналето во Купот 2018. Во пресрет на Супер лигата од сезоната 2017/18, Димитар Караџовски се преселил од Куманово 2009 во Работнички.[28][29] Во таа сезона, Караџовски за прв пат го освоил Првенството, откако со Работнички станал првак. Со Работнички, Караџовски го освоил Купот 2019, додека во Првенството 2018/19 бил вицепрвак. Димитар ја променил средината и потпишал по вторпат за Кожув за сезоната 2019/20.[30][31]

Репрезентативни настапиУреди

Димитар Караџовски бил во македонската репрезентација за време на квалификациите за Евробаскетот 2011. Со Македонија учествувал и на Средоземните игри 2013 во Мерсин, Турција.[23] Караџовски учестувувал и на квалификациите за Евробаскетот 2017.[32]

УспесиУреди

ТитулиУреди

  МЗТ АеродромУреди

  РаботничкиУреди

ПризнанијаУреди

 • Eurobasket.com - бек на сезоната (2012г.)
 • Eurobasket.com - прва најдобра петорка на сезоната (2012г.)
 • Eurobasket.com - особен придонес во сезоната (2013г.)
 • Eurobasket.com - особен придонес во сезоната (2014г.)
 • Eurobasket.com - особен придонес во сезоната (2015г.)
 • Особен придонес во сезоната 2015/16[33]
 • Најдобра домашна петорка на сезоната 2016/17[34]
 • Особен придонес во сезоната 2016/17[34]

НаводиУреди

 1. "Металците" и шампионот со нови победи“, vest.com.mk, 2 декември 2002 (посет. 23 септември 2016 г).
 2. Караџовски погаѓаше кога најмногу требаше“, dnevnik.com.mk, 6 мај 2004 (посет. 23 септември 2016 г).
 3. Вардар Осигурување и Фершпед Работнички во финале“, vest.com.mk, 12 мај 2005 (посет. 23 септември 2016 г).
 4. Књазев во Кувајт, Караџовски на Исланд“, dnevnik.com.mk, 2005 (посет. 23 септември 2016 г).
 5. Iceland Express League 2005-06“, eurobasket.com (посет. 23 септември 2016 г).
 6. Skallagrímur lagði Fjölni“, visir.is, 3 ноември 2006 (посет. 23 септември 2016 г).
 7. Iceland Express League 2006-07“, eurobasket.com (посет. 23 септември 2016 г).
 8. Stjarnan basketball team - season 2007-08“, eurobasket.com (посет. 23 септември 2016 г).
 9. Краделе по соблекувални“, vest.com.mk, 11 април 2008 (посет. 23 септември 2016 г).
 10. Топ 5 необични откази“, vest.com.mk, 5 август 2011 (посет. 23 септември 2016 г).
 11. Битолчани флит за Ф.Работнички“, vecer.mk, 12 април 2009 (посет. 23 септември 2016 г).
 12. Хелд и Крстевски остануваат во Пелистер“, vest.mk, 1 септември 2009 (посет. 23 септември 2016 г).
 13. Торус соѕида петта победа“, vecer.mk, 9 ноември 2009 (посет. 23 септември 2016 г).
 14. Фени го врати трофејот во Кавадарци“, vest.mk, 29 март 2010 (посет. 23 септември 2016 г).
 15. Караџовски замена за Петровски во бугарски Рилски“, dnevnik.mk, 17 август 2010 (посет. 24 септември 2016 г).
 16. Кавадарчани го покорија Балканот“, dnevnik.mk, 18 април 2011 (посет. 23 септември 2016 г).
 17. Караџовски се врати во Торус“, sport.com.mk, 18 јули 2011 (посет. 24 септември 2016 г).
 18. Караџовски потпиша за Кожув“, ekipa.mk, 18 август 2012 (посет. 24 септември 2016 г).
 19. Кожув ги задржа Караџовски и Пенов“, ekipa.mk, 11 јули 2013 (посет. 24 септември 2016 г).
 20. Караџовски потпиша со Фени индустри“, ekipa.mk, 21 јули 2014 (посет. 24 септември 2016 г).
 21. Караџовски нов играч на Фени“, kavadar4e.com, 22 јули 2014 (посет. 24 септември 2016 г).
 22. Караџовски ќе го разигрува Куманово“, ekipa.mk, 18 февруари 2015 (посет. 24 септември 2016 г).
 23. 23,0 23,1 Димитар Караџовски е нов играч на КК Куманово“, tip.com.mk, 18 февруари 2015 (посет. 24 септември 2016 г).
 24. Куманово го задржа и Караџовски“, ekipa.mk преку vesti.mk, 12 август 2015 (посет. 24 септември 2016 г).
 25. Караџовски останува во Куманово, Нешовиќ со камбек во Кожув“, sport365.mk преку daily.mk, 12 август 2015 (посет. 24 септември 2016 г).
 26. Костоски: Одам по трета среќа Кожув“, sportmedia.mk, 1 септември 2016 (посет. 24 септември 2016 г).
 27. Костоски и Караџовски уште една година во Куманово“, ekipa.mk, 1 септември 2016 (посет. 24 септември 2016 г).
 28. Работнички го договори Димитар Караџовски од Куманово“, gol.mk, 27 март 2018 (посет. 28 март 2018 г).
 29. КАРАЏОВСКИ ПРЕСЕЧЕ: Си заминувам од Куманово – изборот е Работнички!“, sportmedia.mk, 27 март 2018 (посет. 28 март 2018 г).
 30. Кожув потпиша со четири македонски репрезентативци“, ekipa.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 31. Кожув во еден ден купи нова петорка: Доведени четири репрезентативци и еден Американец“, gol.mk преку web.archive.org, 26 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 32. КОШАРКА, КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2017: Репрезентацијата од вечерва во погон“, telegraf.mk, 18 јули 2016 (посет. 24 септември 2016 г).
 33. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2016“, eurobasket.com, 28 мај 2016 (посет. 4 август 2018 г).
 34. 34,0 34,1 Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2017“, eurobasket.com, 29 мај 2017 (посет. 7 февруари 2018 г).

Надворешни врскиУреди