Прва македонска кошаркарска лига 2011/12

Првата македонска кошаркарска лига 2011/12 - 20. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2011/12
Екипи 9
Одиграни натпревари 117 (вкупно)
72 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 15 октомври 2011 - 1 февруари 2012 (Прва лига)
4 февруари - 17 март 2012 (Супер лига)
31 март - 2 мај 2012 (Разигрување)
ТВ Канал 5+
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (1. титула)
Вицепрвак Фени Индустри (5. финале)
Полуфиналисти Торус
Лирија
Признанија
МВП на сезоната Македонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Македонија Диме Тасовски (Работнички и
Лирија)
18,4
Скокови САД Дастин Мичел (Лирија)
8,2
Додавања Македонија Доминиканска Република Карлос Морбан (Лирија)
4,4
Рекорди
Најголема домашна победа Кожув 146–62 АБА Струмица
Најголема гостинска победа АБА Струмица 64–115 Вардар
Победничка серија 11 натпревари
Фени Индустри
Губитничка серија 12 натпревари
АБА Струмица
2010/11
2012/13

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2010/11

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2011/12

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2011/12

1 Милениум и АБА Струмица се фузирале

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица Парк
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Кожув Гевгелија 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала „Дитурија“
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Работнички Скопје Градски Парк
Торус СЦБТ Скопје Борис Трајковски
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
АБА Струмица   Стратос Кукулекидис[1]
Вардар   Борче Даскаловски[2]
Кожув   Горан Вркиќ[3]
Куманово 2009   Љубисав Луковиќ[4]   Дарко Станимировиќ[5]
Лирија   Марјан Илиевски[6]
МЗТ Аеродром   Александар Тодоров[7]   Тони Грнчаров
Работнички   Марјан Лазовски[8]
Торус СЦБТ   Марјан Србиновски[9]
Фени Индустри   Емил Рајковиќ[10]   Горан Самарџиев

Тренерски смени

уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Торус   Марјан Лазовски   Слободан Петровски 12.04.2011[11]
Сезонски
Работнички   Марјан Србиновски 16.11.2011   Марјан Лазовски 16.11.2011[12][13]
Торус   Слободан Петровски[14]   Марјан Србиновски

Прва лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 14 2 1338 1174 + 164 30
2 МЗТ Аеродром 13 3 1365 1157 + 208 29
3 Торус СЦБТ 11 5 1331 1255 + 76 27
4 Лирија 10 6 1316 1249 + 67 26
5 Работнички 8 8 1165 1194 - 29 23 1-1; +1
6 Куманово 2009 7 9 1343 1331 + 12 23 1-1; -1
7 Вардар 4 12 1158 1240 - 82 20
8 Кожув 3 13 1174 1344 - 170 19
9 АБА Струмица 2 14 1140 1383 - 243 18
 • Работнички бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Вардар

Резултати

уреди
Победа
Пораз
Дома-гости АБА ВАР КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
АБА Струмица 95-101 76-65 70-69 69-83 51-85 63-73 90-102 80-88
Вардар 85-75 82-59 74-85 61-70 65-93 86-88 67-79 65-83
Кожув 91-82 91-80 95-84 77-78 69-74 75-76 86-95 57-86
Куманово 2009 129-64 87-81 76-68 91-83 81-88 73-72 88-87 81-82
Лирија 97-86 82-73 92-67 87-78 83-89 94-74 91-78 68-69
МЗТ Аеродром 87-55 90-79 100-66 104-75 79-73 79-70 72-63 92-71
Работнички 75-72 0-20* 78-70 91-89 90-92 80-68 92-83 66-75
Торус СЦБТ 68-56 84-68 99-66 88-82 76-71 85-84 76-70 77-72
Фени Индустри 88-56 79-71 86-72 97-75 92-72 91-81 79-70 100-91
 • Службена победа за Вардар

Играч на колото

уреди

Коло Играч Екипа Индекс
1.   Димитар Караџовски Торус СЦБТ 40
2.   Филип Брукс АБА Струмица 41
3.   Ноа Далман МЗТ Аеродром 37
4.   Џарид Фрај Фени Индустри 41
5.   Филип Брукс (2) АБА Струмица 36
6.    Димитар Караџовски (2) Торус СЦБТ 33
7.   Владимир Георгиевски Вардар 43
8.   Џарид Фрај (2) Фени Индустри 42
9.   Никола Караколев
  Душан Кнежевиќ
Торус СЦБТ
Фени Индустри
26

Коло Играч Екипа Индекс
10.   Џастин Рејнолдс Торус СЦБТ 35
11.   Тодор Гечевски МЗТ Аеродром 42
12.   Тодор Гечевски (2) МЗТ Аеродром 36
13.   Џастин Рејнолдс (2) Торус СЦБТ 36
14.   Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром 35
15.   Никола Караколев (2)
  Кирил Николовски
Торус СЦБТ
Фени Индустри
30
16.   Владимир Георгиевски (2) Вардар 30
17.   Мико Голубовиќ Кожув 41
18.   Балша Радуновиќ Лирија 33

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 19 декември 2011 г.

Плеј–аут

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Вардар 7 13 1542 1536 + 6 27
2 Кожув 6 14 1612 1650 - 38 26
3 АБА Струмица 2 18 1384 1857 - 473 22

Резултати

уреди
Дома-гости АБА ВАР КОЖ
АБА Струмица 64-115 75-113
Вардар 100-43 97-89
Кожув 146-62 90-72

Супер лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 МЗТ Аеродром 22 4 2185 1849 + 336 48
2 Фени Индустри 21 5 2192 1950 + 242 47
3 Лирија 15 11 2146 2104 + 42 41 2-2; +11
4 Торус СЦБТ 15 11 2084 2044 + 40 41 2-2; -11
5 Куманово 2009 11 15 2185 2202 - 17 37
6 Работнички 9 17 1905 2050 - 145 34

Резултати

уреди
Дома-гости КУМ ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
Куманово 2009 85-70 83-98 97-75 94-98 92-88
Лирија 98-92 71-90 80-66 91-83 86-94
МЗТ Аеродром 72-57 85-88 78-58 70-65 90-71
Работнички 92-98 81-83 69-88 93-87 69-83
Торус СЦБТ 79-77 78-73 55-70 75-67 66-79
Фени Индустри 101-67 101-90 75-79 87-70 75-67

Играч на колото

уреди
Коло Играч Екипа Индекс
1.   Игор Мијајловиќ МЗТ Аеродром 40
2.   Диме Тасовски Лирија 43
3.   Милан Јањушевиќ Куманово 2009 37
4.   Немања Јелесијевиќ
  Урош Луковиќ
Работнички
Куманово 2009
40
5.   Тодор Гечевски
  Александар Костоски
МЗТ Аеродром
Куманово 2009
35
6.   Балша Радуновиќ Лирија 33
7.   Ефтим Богоев
  Ѓорѓи Чековски
Работнички
МЗТ Аеродром
28
8.   Душан Кнежевиќ Фени Индустри 40
9.   Синиша Аврамовски
  Енес Хаџибулиќ
  Милан Јањушевиќ (2)
Лирија
Работнички
Куманово 2009
25
10.   Балша Радуновиќ (2) Лирија 40

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Разигрување

уреди
  Полуфинале Финале
                                 
  1  МЗТ Аеродром 65 77 77 -  
4  Торус 60 78 68 -  
  1  МЗТ Аеродром 80 65 84 81 - -
  2  Фени Индустри 78 84 59 73 - -
2  Фени Индустри 84 84 - -
  3  Лирија 80 75 - -  
Победник во
Првата лига 2011/12
 
МЗТ Аеродром 1. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза
Фени Индустри БИБЛ Полуфинале
Торус СЦБТ БИБЛ Регуларна сезона

Статистика

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната   Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната   Димитар Караџовски Торус СЦБТ
Крило на сезоната   Ноа Далман МЗТ Аеродром
Центар на сезоната   Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Одбранбен играч на сезоната   Џарид Фрај Фени Индустри
Тренер на сезоната   Александар Тодоров МЗТ Аеродром

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Димитар Караџовски Торус
  Ноа Далман МЗТ Аеродром
  Џастин Рејнолдс Торус СЦБТ
  Душан Кнежевиќ Фени Индустри
  Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 12 ноември 2013 г.

Втора петорка

Играч Екипа
  Владимир Филиповиќ Лирија
  Џарид Фрај Фени Индустри
  Дејан Микиќ Куманово 2009
  Дарко Радуловиќ Фени Индустри
  Немања Јелесијевиќ Работнички

Особен придонес

Играч Екипа
    Карлос Морбан Лирија
  Милош Павловиќ Работнички
  Дарко Радуловиќ Фени Индустри
  Милан Јањушевиќ Куманово 2009
    Тони Симиќ Лирија
  Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
  Игор Мијајловиќ МЗТ Аеродром
  Бојан Трајковски Торус СЦБТ
  Кирил Николовски Фени Индустри

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. „КК АБА Струмица“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2022-01-18. Посетено на 7 јануари 2017.
 2. „КК Вардар“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 3. „Кожув-Вардар 90:72“. fibalivestats.com. 4 април 2012. Архивирано од изворникот на 2012-07-10. Посетено на 7 јануари 2017.
 4. „КК Куманово 2009“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2012-04-16. Посетено на 7 јануари 2017.
 5. Канал 5+ (9 април 2020). „KUMANOVO - TORUS“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.
 6. „КК Лирија“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 7. „КК МЗТ Аеродром“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 8. „КК Работнички“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2013-03-17. Посетено на 7 јануари 2017.
 9. „КК Торус“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2012-04-16. Посетено на 7 јануари 2017.
 10. „КК Фени Индустри“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-27. Посетено на 7 јануари 2017.
 11. „Петровски на клупата на Торус“. vecer.mk. 12 мај 2011. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 12. „Марјан Лазовски, нов тренер на Работнички“. ekipa.mk. 16 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2020-08-11. Посетено на 26 јуни 2017.
 13. „Лазовски на жешката клупа“. vecer.mk. 11 ноември 2011. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 14. Канал 5+ (9 април 2020). „FENI - TORUS 100:91 godina“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 12 април 2020.

Надворешни врски

уреди