Прва македонска кошаркарска лига 2010/11

Првата македонска кошаркарска лига 2010/11 или Капитал Банка Прва лига мажи поради спонзорски причини - 19. издание на Првата македонска кошаркарска лига.[2] Во оваа сезона првак бил Фени Индустри.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2010/11
Екипи 10
Одиграни натпревари 143 (вкупно)
90 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
11 (Разигрување)
Временски период 9 октомври 2010 - 20 февруари 2011 (Прва лига)
26 февруари - 13 април 2011 (Супер лига)
27 април - 28 мај 2011 (Разигрување)
ТВ А2[1]
Конечни места
Првак Фени Индустри (3. титула)
Вицепрвак Работнички (17. финале)
Полуфиналисти Торус
МЗТ Аеродром
Признанија
МВП на сезоната Србија Душан Кнежевиќ (Фени Индустри)
МВП на финалето Македонија Војдан Стојановски (Фени Индустри)
Статистички предводници
Поени Србија Дарко Матиќ (Куманово 2009)
21,5
Скокови Србија Ѓорѓе Јовановиќ (Ултимејт Баскет)
10,6
Додавања Македонија Доминиканска Република Карлос Морбан (Лирија)
5,1
Рекорди
Најголема домашна победа Фени Индустри 105–44 Пелистер
Најголема гостинска победа Пелистер 58–112 Фени Индустри
Победничка серија 11 натпревари
Фени Индустри
Губитничка серија 15 натпревари
Пелистер
2009/10
2011/12

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2009/10

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2009/10

Распаднати екипи

По крајот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2010/11

1 Ултимејт Баскет и Лирија добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[3]

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
АБА Струмица Струмица Парк
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала „Дитурија“
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Овче Поле Свети Николе Цар Самоил
Пелистер Битола Младост
Работнички Скопје Градски Парк1
Торус Скопје Училишна сала Независна Македонија
Ултимејт Баскет Прилеп Сонце
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

1 Работнички еден натпревар против МЗТ во Првата лига одиграл како домашна екипа во спортскиот центар Борис Трајковски

Тренери уреди

Екипа Главен тренер
АБА Струмица   Џон Џејкус[4]
Куманово 2009   Горан Димитријевиќ[5]
Лирија   Марјан Илиевски[6]
МЗТ Аеродром   Игор Гацов[7]
Овче Поле   Димитар Маневски[8]
Пелистер   Благоја Печалов[9]
Работнички   Марин Докузовски[10]
Торус   Марјан Лазовски[11]
Ултимејт Баскет   Сашо Костоски
Фени Индустри   Емил Рајковиќ[12]

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Торус   Борис Нешовиќ 19 октомври 2010   Марјан Лазовски 19 октомври 2010[13]
Ултимејт Баскет   Панче Милевски[14] 20 јануари 2011   Сашо Костоски 20 јануари 2011[15]
МЗТ Аеродром   Александар Петровиќ 15 февруари 2011   Будимир Јоловиќ 15 февруари 2011[16][17]
МЗТ Аеродром   Будимир Јоловиќ 1 март 2011   Предраг Јаќимовиќ 1 март 2011[18]
Работнички   Марјан Србиновски[19] 18 март 2011   Марин Докузовски 18 март 2011[20][21]
МЗТ Аеродром   Предраг Јаќимовиќ 6 април 2011   Игор Гацов 6 април 2011[22][23][24]

Прва лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 17 1 1721 1245 + 476 35
2 МЗТ Аеродром 15 3 1489 1221 + 268 33
3 Работнички 14 4 1367 1210 + 157 32
4 Торус 10 8 1494 1337 + 157 28
5 АБА Струмица 8 10 1371 1422 - 51 26
6 Лирија 7 11 1377 1560 - 183 25 2-0; +12
7 Куманово 2009 7 11 1381 1453 - 72 25 0-2; -12
8 Ултимејт Баскет 5 13 1252 1482 - 230 23 1-1; +1
9 Овче Поле 5 13 1310 1473 - 163 23 1-1; -1
10 Пелистер 2 16 860 1237 - 377 16
 • Пелистер бил казнет со четири бода поради неодиграни четири натпревари

Извор:Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 17 март 2013 г.

Резултати уреди

Победа
Пораз
Дома-гости АБА КУМ ЛИР МЗТ ОВЧ ПЕЛ РАБ ТОР УЛТ ФЕН
АБА Струмица 82-74 72-60 72-75 80-77 78-71 62-79 80-87 82-79 64-77
Куманово 2009 78-90 88-97 77-85 89-81 20-0* 90-83 83-78 80-64 62-86
Лирија 106-82 75-72 67-98 64-76 72-64 86-100 63-58 70-86 85-107
МЗТ Аеродром 78-68 101-86 111-74 83-46 96-49 67-71 84-85 123-69 104-102
Овче Поле 87-94 94-83 77-82 59-67 78-57 81-86 60-88 85-74 53-103
Пелистер 64-86 62-77 71-67 0-20* 75-77 0-2* 51-101 77-72 58-112
Работнички 84-73 80-66 87-64 60-62 86-72 84-60 82-55 88-67 67-92
Торус 76-66 105-74 116-78 74-80 92-84 88-57 72-74 91-57 81-89
Ултимејт Баскет 80-65 86-101 81-84 55-66 82-70 2-0* 67-90 77-76 67-88
Фени Индустри 90-75 104-81 114-83 90-63 88-53 105-44 74-64 98-71 102-70
 • Службени победи

Плеј–аут уреди

Табела уреди

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Куманово 2009 13 11 1819 1757 + 62 37
2 Овче Поле 9 15 1679 1798 - 119 33
3 Ултимејт Баскет 7 17 1505 1903 - 398 31
4 Пелистер 2 22 860 1249 - 389 16
 • Поради исклучување на екипата на Пелистер од понатамошното натпреварување, натпреварите ги губела со службен резултат од 2:0, а екипата на Пелистер не ги добивала бодовите предвидени за поразената екипа (6).

Резултати уреди

Победа
Пораз
Дома-гости КУМ ОВЧ ПЕЛ УЛТ
Куманово 2009 112-86 2-0* 118-74
Овче Поле 82-98 2-0* 101-63
Пелистер 0-2* 0-2* 0-2*
Ултимејт Баскет 62-106 52-96 2-0*

Супер лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во Плејоф
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Фени Индустри 26 2 2605 2009 + 596 54
2 МЗТ Аеродром 20 8 2304 2001 + 303 48
3 Работнички 19 9 2133 1971 + 162 47
4 Торус 17 11 2338 2155 + 183 45
5 Лирија 10 18 2156 2425 - 269 38
6 АБА Струмица 9 19 2085 2239 - 154 37

Резултати уреди

Дома-гости АБА ЛИР МЗТ РАБ ТОР ФЕН
АБА Струмица 81-89 75-72 67-75 88-92 66-90
Лирија 73-70 69-88 70-64 81-93 88-93
МЗТ Аеродром 73-62 97-92 82-71 94-67 82-84
Работнички 75-60 94-74 91-82 87-89 72-95
Торус 89-63 92-78 81-75 70-72 78-77
Фени Индустри 89-82 93-65 88-70 72-65 103-96

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                                   
  1  Фени Индустри 85 92 - - -  
4  Торус 60 83 - - -  
  1  Фени Индустри 97 77 84 93 - -
  3  Работнички 69 91 78 82 - -
2  МЗТ Аеродром 74 83 79 89 69
  3  Работнички 78 85 72 83 82  
Победник во
Првата лига 2010/11
 
Фени Индустри 3. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања уреди

Екипа Натпреварување Фаза
Фени Индустри БИБЛ Првак

Статистика уреди

Признанија уреди

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната   Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Најкорисен играч на финалето   Војдан Стојановски[25] Фени Индустри
Бек на сезоната     Карлос Морбан Лирија
Крилен центар на сезоната   Бојан Трајковски Торус
Центар на сезоната   Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Домашен играч на сезоната   Димитар Мираковски Работнички
Босман играч на сезоната   Душан Кнежевиќ Фени Индустри
Не-босман играч на сезоната   Џарид Фрај Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната     Карлос Морбан Лирија
Тренер на сезоната   Емил Рајковиќ Фени Индустри

Петорки уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
    Карлос Морбан Лирија
  Димитар Мираковски Работнички
  Џарид Фрај Фени Индустри
  Бојан Трајковски Торус
  Душан Кнежевиќ Фени Индустри

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Бојан Трајковски Торус
  Јане Петровски МЗТ Аеродром
  Димитар Мираковски Работнички
  Перо Блажевски Работнички
  Војдан Стојановски Фени Индустри

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 18 март 2014 г.

Втора петорка

Играч Екипа
  Дарко Матиќ Куманово 2009
  Владимир Филиповиќ Работнички
    Мејвел Солер Лирија
  Немања Јелесијевиќ Торус
  Кирил Николовски МЗТ Аеродром

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
    Карлос Морбан Лирија
  Џарид Фрај Фени Индустри
    Мејвел Солер Лирија
  Немања Јелесијевиќ Торус
  Душан Кнежевиќ Фени Индустри

Особен придонес

Играч Екипа
  Војдан Стојановски Фени Индустри
  Диме Тасовски Фени Индустри
  Дарко Соколов Фени Индустри
  Јане Петровски МЗТ Аеродром
  Перо Блажевски Работнички
    Тони Симиќ Работнички
  Џон Чепел АБА Струмица
  Џеремаја Босвел АБА Струмица
  Бобан Билбија Овче Поле

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. А2 (9 април 2020). „MZT - RABOTNICKI“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 април 2020.
 2. Играчи на Македонската лига за сезона 2010/11 Архивирано на 15 октомври 2011 г. basketball.org.mk
 3. „Ултимејт Баскет и Лирија добија прволигашка виза“. dnevnik.mk. преку daily.mk. 5 октомври 2010. Посетено на 13 септември 2016.
 4. „КК АБА Струмица“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 5. „КК Куманово 2009“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 6. „КК Лирија“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 7. „КК МЗТ Аеродром“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2011-12-07. Посетено на 7 јануари 2017.
 8. „КК Овче Поле“. Македонска Кошаркарска Федерација. Посетено на 7 јануари 2017.
 9. „КК Пелистер“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 10. „КК Работнички“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 11. „КК Торус“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 12. „КК Фени Индустри“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 13. „Марјан Лазовски нов тренер на Торус“. vest.mk. 19 октомври 2010. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „КК Ултимејт Баскет“. Македонска Кошаркарска Федерација. Архивирано од изворникот на 2016-04-25. Посетено на 7 јануари 2017.
 15. „Милевски се раздели со У. Баскет“. utrinski.mk. 20 јануари 2011. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 16. „Навивачите го сменија Петровиќ и го донесоа Јоловиќ“. vecer.mk. 15 февруари 2011. Архивирано од изворникот на 2016-12-20. Посетено на 28 јуни 2017.
 17. „Јоловиќ нов тренер на МЗТ“. vest.mk. vest.mk. Посетено на 28 јуни 2017. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]
 18. „МЗТ и Наумоски не се одбиваат! (Збир на статии)“. time.mk. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 19. „Работнички потпиша и со Димитровски“. gladijatori.com преку web.archive.org. 24 септември 2010. Архивирано од изворникот на 2020-04-03. Посетено на 3 април 2020.
 20. „Докузовски на клупата на Работнички“. vecer.mk. 18 март 2011. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 21. „Работнички го врати Докузовски на клупата“. vest.mk. 20 март 2011. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 22. „Гацов на жешката фотелја“. vecer.mk. 6 април 2011. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 23. „Игор Гацов нов тренер на МЗТ“. utrinski.mk. 6 април 2011. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 24. „Гацов го менува Јаќимовиќ на клупата кај МЗТ“. dnevnik.mk. 6 април 2011. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 25. „Кавадарчани крунисани во Скопје“. dnevnik.mk. 29 мај 2011. Посетено на 17 септември 2016.[мртва врска]

Надворешни врски уреди