Огнен Стојановски

Огнен Стојановски (роден на 25 јануари 1984 во Скопје) — поранешен македонски кошаркар. Огнен е брат на близнаците Дамјан Стојановски и Војдан Стојановски кои се воедно кошаркари.

Огнен Стојановски
Огнен со МЗТ во 2011г.
Огнен со МЗТ во 2011г.
ПозицијаРазигрувач
Висина1,90 м
Тежина80 кг
Роден25 јануари 1984 (1984-01-25) (39 г.)
СкопјеСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера2001–
Клубови
Репрезентација
Награди
Инфо од: 15.11.2015.

УспесиУреди

Титули во ПрвенствотоУреди

Титули во КупотУреди

Титули во БИБЛУреди

НаводиУреди

  1. Седма титула за Фершпед Работнички[мртва врска] vest.com.mk 18 април 2006
  2. „Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2006-07“. eurobasket.com. Посетено на 15 ноември 2017.

Надворешни врскиУреди