Прва македонска кошаркарска лига 2008/09

Првата македонска кошаркарска лига 2008/09 - 17. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Прва Лига Мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2008/09
Екипи 10
Одиграни натпревари 124 (вкупно)
72 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
16 (Разигрување)
Временски период 11 октомври 2008 - 21 февруари 2009 (Прва лига)
28 февруари - 16 април 2009 (Супер лига)
22 април - 7 јуни 2009 (Разигрување)
ТВ МТВ 1
МРТ[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (14. титула)
Вицепрвак Фени Индустри (2. финале)
Полуфиналисти Свислајон Пелистер
МЗТ Фон Универзитет
Признанија
МВП на финалето Македонија Диме Тасовски (Фершпед Работнички)
Рекорди
Најголема домашна победа Фершпед Работнички 89–41 Свислајон Пелистер
Најголема гостинска победа Карпош Соколи 2000 48–104 Свислајон Пелистер
2007/08
2009/10

Унапредување и отпаѓањеУреди

Пред почетокот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2007/08

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 2007/08

 • Маврово (9ти)

Распадната екипа

За време на сезоната 2008/09

Распадната екипа

 • Поп Спорт ВСА
По крајот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2008/09

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 2008/09

1 Овче Поле добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[2][3]

УчеснициУреди

ЕкипиУреди

Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори1
Вардар 2000 Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Карпош Соколи 2000 Скопје Јане Сандански2
МЗТ Фон Универзитет Скопје Јане Сандански3
Овче Поле Свети Николе Цар Самоил4
Поп Спорт ВСА Скопје Спортска сала Куманово5
Свислајон Пелистер Битола Младост
Торус Скопје Градски Парк6
Фени Индустри Кавадарци Јасмин
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк

1 АМАК СП настапувал и во училишната сала Нико Нестор во Струга како домашна екипа.[4]

2 Карпош Соколи 2000 настапувал и во салата Градски Парк како домашна екипа.[5]

3 МЗТ Фон Универзитет одиграл еден натпревар во салата Кале како домашна екипа поради проблеми со семафорот во домашната сала.[6]

4 Овче Поле до седмото коло настапувал во салата Парк во Велес.

5 Првично, поради ненаоѓање на домашна сала во Скопје, Поп Спорт ВСА своите домашни натпревари ги играл во Куманово. Подоцна Поп Спорт настапувал во СРЦ Кале и Јане Сандански како домашна екипа.

6 Торус одиграл еден натпревар во салата Јане Сандански поради технички проблеми во Градски Парк.[7]

ПерсоналУреди

Екипа Главен тренер Капитен
АМАК СП   Марјан Лазовски[8]
Вардар 2000   Панче Милевски[9]
Карпош Соколи 2000
МЗТ ФОН Универзитет   Бобан Митев[8]
Овче Поле   Ангел Љутков[10]
Поп Спорт ВСА   Златко Поповски[11]
Свислајон Пелистер   Младен Микиќ[10]
Торус   Сашо Тодоровски[12]
Фени Индустри   Емил Рајковиќ[13]   Горан Самарџиев
Фершпед Работнички   Марин Докузовски[13]   Тони Симиќ

Тренерски смениУреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Предсезонски
АМАК СП   Игор Гацов 26.06.2008   Марјан Лазовски 26.06.2008[14]
Сезонски
МЗТ ФОН Универзитет   Александар Петровиќ 25.03.2009   Боби Митев 25.03.2009[15][16]

Прва лигаУреди

ТабелаУреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 14 2 1415 1157 + 258 30 1-1; +19
2 Фершпед Работнички 14 2 1494 1111 + 383 30 1-1; -19
3 АМАК СП 11 5 1381 1326 + 55 27
4 Свислајон Пелистер 10 6 1248 1171 + 77 26
5 МЗТ Фон Универзитет 9 7 1212 1206 + 6 25
6 Овче Поле 5 11 1162 1269 - 107 21
7 Вардар 2000 4 12 1326 1355 - 29 20
8 Торус 3 13 1200 1367 - 167 19
9 Карпош Соколи 2000 2 14 1266 1584 - 318 18
10 Поп Спорт ВСА1 1 10 764 959 - 195 12

1 Поп Спорт ВСА го откажал учеството и поради тоа не ја завршил лигата. Неговите резултати престанале да важат.[17]

Извор:[18]

РезултатиУреди

Победа
Пораз
Дома-гости АМА ВАР КАР МЗТ ОВЧ ПЕЛ РАБ ТОР ФЕН
АМАК СП 89-71 100-83 83-75 90-66 72-65 83-91 90-79 78-85
Вардар 2000 63-109 94-84 76-74 68-73 71-62 76-86 78-81 78-97
Карпош Соколи 2000 84-109 100-91 83-97 86-92 48-104 67-115 81-98 94-117
МЗТ Фон Универзитет 88-86 94-65 82-71 82-80 68-52 67-85 86-67 68-71
Овче Поле 52-70 79-54 93-80 62-71 70-72 62-84 78-64 72-76
Свислајон Пелистер 95-93 84-77 99-65 78-68 90-75 60-72 90-73 89-75
Фершпед Работнички 70-75 93-63 112-73 77-53 106-69 89-71 106-74 69-67
Торус 70-89 68-77 75-87 72-79 81-64 81-88 77-86 62-90
Фени Индустри 83-65 93-64 112-77 98-60 95-75 84-75 74-53 98-78

Плеј–аутУреди

ТабелаУреди

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Вардар 2000 7 13 1670 1762 - 92 27
2 Торус 6 14 1579 1656 - 77 26
3 Карпош Соколи 2000 2 18 1564 1979 - 415 22

Извор:[7]

РезултатиУреди

Победа
Пораз
Дома-гости ВАР КАР ТОР
Вардар 2000 96-86 82-79
Карпош Соколи 2000 62-89 67-105
Торус 80-77 115-83

Супер лигаУреди

ТабелаУреди

     Екипи кои продолжиле во полуфиналето
     Екипи кои продолжиле во четвртфиналето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Фени Индустри 23 3 2199 1844 + 355 49
2 Фершпед Работнички 21 5 2307 1801 + 506 47
3 Свислајон Пелистер 15 11 1999 1964 + 35 41
4 АМАК СП 14 12 2219 2082 + 137 40
5 МЗТ Фон Универзитет 13 13 1929 1965 - 36 39
6 Овче Поле 7 19 1900 2133 - 233 33

Извор:[19]

РезултатиУреди

Дома-гости АМА МЗТ ОВЧ ПЕЛ РАБ ФЕН
АМАК СП 66-55 95-65 85-57 64-83 72-75
МЗТ Фон Универзитет 77-70 68-77 80-62 53-72 80-82
Овче Поле 90-83 81-83 75-78 74-93 72-83
Свислајон Пелистер 77-73 89-76 92-74 95-89 82-86
Фершпед Работнички 98-87 70-76 97-49 82-59 75-62
Фени Индустри 83-63 90-69 82-71 70-60 71-64

РазигрувањеУреди

  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  Фени Индустри 84 62 85 -  
  4  АМАК СП 75 80 88     5  МЗТ Фон Универзитет 68 79 66 -    
  5  МЗТ Фон Универзитет 64 83 89         1  Фени Индустри 63 56 75 74 60 66 -
      2  Фершпед Работнички 66 66 71 71 70 76 -
        2  Фершпед Работнички 89 70 80 -    
  3  Свислајон Пелистер 89 - -     3  Свислајон Пелистер 41 78 54 -  
  6  Овче Поле 71 - -  

Победнички составУреди

број име позиција државјанство
4 Александар Угриновски Разигрувач   Македонија   Хрватска
5 Огнен Стојановски Разигрувач   Македонија
6 Тони Грнчаров Бек   Македонија
7 Владимир Филиповиќ Бек   Србија
8 Тони Симиќ (К) Центар   Македонија
9 Никола Караколев Бек   Македонија
10 Диме Тасовски Крилен центар   Македонија
11 Горјан Марковски Бек   Македонија
12 Бојан Трајковски Центар /
Крилен центар
  Македонија
13 Данило Митровиќ Крилен центар   Србија
14 Бора Пачун Крилен центар   Турција
15 Ненад Дилберовски Крило /
Крилен центар
  Македонија
Александар Димитровски Бек   Македонија
Марко Докузовски Бек   Македонија

Победник во
Првата лига 2008/09
 
Работнички 14. титула

Главен тренер

Помошник тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувањаУреди

Екипа Натпреварување Фаза
АМАК СП ФИБА ЕвроЧеленџ 2. ква. рунда
Фершпед Работнички БИБЛ Вицепрвак
Фени Индустри БИБЛ Полуфинале

ПризнанијаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. „Продолжува соработката со МТВ“. Македонски Спорт, број 3163, стр. 14. 10 октомври 2008. |access-date= бара |url= (help)
 2. „Првата кошаркарска лига, сепак, се проширува“. sportskoradio903.com.mk. 20 јуни 2008. Посетено на 13 септември 2016.
 3. „Овче Поле е десеттиот прволигаш!“. Македонски Спорт, број 3163, стр. 14. 10 октомври 2008. |access-date= бара |url= (help)
 4. „Ги пресече "селидбата" во Струга, но не до крај!“. Македонски Спорт, број 3203, стр. 12. 27 ноември 2008. |access-date= бара |url= (help)
 5. „Торус ги испрати "соколите" во Втора лига“. Македонски Спорт, број 3309, стр. 15. 6 април 2009. |access-date= бара |url= (help)
 6. "Кале" среќно за кавадарчани“. Македонски Спорт, број 3309, стр. 14. 6 април 2009. |access-date= бара |url= (help)
 7. 7,0 7,1 „Торус му се одмазди на Вардар 2000“. Македонски Спорт, број 3316, стр. 13. 14 април 2009. |access-date= бара |url= (help)
 8. 8,0 8,1 „Official statistics sheet - AMAK - MZT 3“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 30 април 2009. Посетено на 26 септември 2016.
 9. „Изгоревме од желба за победа“. Македонски Спорт, број 3255, стр. 13. 3 февруари 2009. |access-date= бара |url= (help)
 10. 10,0 10,1 „Official statistics sheet - swisslion pelister - ovce pole 3“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 22 април 2009. Посетено на 26 септември 2016.
 11. „Охриѓани во водачка улога“. vecer.mk. 1 декември 2008. Посетено на 11 јануари 2019.
 12. „Торус-Овче Поле - сезона 2008/2009“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија. Посетено на 17 јануари 2018.
 13. 13,0 13,1 „Official Statistics Sheet - FENI - RABOTNICKI V“ (PDF). Македонска Кошаркарска Федерација. 4 јуни 2009. Посетено на 26 септември 2016.
 14. „Лазовски тренер на Амак СП“. vecer.mk. 27 јуни 2008. Посетено на 12 јануари 2019.[мртва врска]
 15. „МЗТ го доби Боби Митев“. Македонски Спорт, број 3299, стр. 12. 25 март 2009. |access-date= бара |url= (help)
 16. „МЗТ денеска гостува во Охрид“. ohridnews.com. 25 март 2009. Посетено на 11 јули 2018.
 17. „Губат Пелистер и Овче Поле, добива Вардар“. Македонски Спорт, број 3208, стр. 17. 3 декември 2008. |access-date= бара |url= (help)
 18. "Штрковите" се вратија!“. Македонски Спорт, број 3273, стр. 14. 28 февруари 2009. |access-date= бара |url= (help)
 19. „Ем шампиони, ем водачи!“. Македонски Спорт, број 3319, стр. 13. 18 април 2009. |access-date= бара |url= (help)
 20. „Фершпед Работнички со рекордна 14. титула“. vest.mk. 9 јуни 2009. Посетено на 17 септември 2016.

Надворешни врскиУреди