Прва македонска кошаркарска лига 2013/14

Првата македонска кошаркарска лига 2013/14 - 22. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 12 октомври 2013 година, а завршила на 3 јуни 2014 година. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2013/14
Екипи 10 (9+1)
Одиграни натпревари 123 (вкупно)
72 (Прва лига)
12 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 12 октомври 2013 - 24 март 2014 (Прва лига)
30 март - 14 мај 2014 (Супер лига)
17 мај - 3 јуни 2014 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (3. титула)
Вицепрвак Работнички (18. финале)
Полуфиналисти Лирија
Кожув
Признанија
МВП на сезоната Србија Стефан Синовец (МЗТ Аеродром)
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Србија Урош Луковиќ (Куманово 2009)
19,8
Скокови Македонија Бојан Трајковски (Лирија)
10,1
Додавања Црна Гора Марко Мијовиќ (Лирија и Карпош Соколи 2000); и
Србија Никола Вукасовиќ (Пелистер Спорт)
5,1
Рекорди
Најголема домашна победа Карпош Соколи 2000 112–40 Пелистер Спорт
Најголема гостинска победа Пелистер Спорт 72–112 Карпош Соколи 2000
Победничка серија 13 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 14 натпревари
Пелистер Спорт
2012/13
2014/15

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2012/13

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2012/13

По крајот на сезоната 2013/14

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2013/14

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
Вардар Апаве Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Карпош Соколи 2000 Скопје Борис Трајковски
Кожув Гевгелија 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје СРЦ Кале (мала сала)1
МЗТ Аеродром Скопје Борис Трајковски
Пелистер Спорт Битола Младост
Работнички Скопје Градски Парк
Струмица Струмица Парк2
Фени Индустри Кавадарци Јасмин

1 Лирија два натпревари одиграла во салата Шабан Трстена во ОУ Иднина во Чаир.

2 Струмица еден натревар одиграла во училишната сала на СУ Никола Карев во Струмица.

Персонал уреди

Екипа Главен тренер Капитен
Вардар Апаве   Бранко Андриевски[1]   Миливоје Трифуновски
Карпош Соколи 2000   Александар Петровиќ[2]   Ангел Тасевски
Кожув   Димитар Димитров[3]   Димитар Караџовски
Куманово 2009   Љубисав Луковиќ[4]   Урош Луковиќ
Лирија   Марјан Илиевски[5]   Љабинот Идризи
МЗТ Аеродром   Зоран Мартиќ[6]   Тодор Гечевски
Пелистер Спорт   Благој Печалов[1]   Даниел Захариевски
Работнички   Емил Рајковиќ[6]   Јане Петровски
Струмица   Слободан Петровски[4]   Петре Цветков
Фени Индустри   Љупчо Малинков[2]   Ристе Стефанов

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Сезонски
Кожув   Марјан Србиновски 16.02.2014   Димитар Димитров (В. Д.) 16.02.2014[7]

Прва лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер Лига
     Екипи кои играле Плеј-аут
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Работнички 15 1 1374 1091 + 283 31
2 Кожув 14 2 1329 1131 + 198 30
3 Лирија 12 4 1374 1182 + 192 28
4 Куманово 2009 9 7 1280 1225 + 55 25
5 Струмица 7 9 1164 1229 - 65 23
6 Фени Индустри 6 10 1184 1263 - 79 22
7 Карпош Соколи 2000 4 12 1096 1238 - 142 20 2-0; +38
8 Вардар Апаве 4 12 1123 1283 - 160 20 0-2; -38
9 Пелистер Спорт 1 15 1157 1439 - 282 17
** Младинска репрезентација
на Македонија
1 17 1299 1645 - 346 *
 • МЗТ Аеродром не учествувал во Првата Лига бидејќи се натпреварувал во АБА Лигата
 • Младинската репрезентација се натпреварувала надвор од конкуренција

Резултати уреди

Победа
Пораз
Дома-гости ВАП КАР КОЖ КУМ ЛИР ПЕЛ РАБ СТР ФЕН МКД
Вардар Апаве 59-80 59-81 74-84 54-84 76-68 62-78 68-56 79-73 91-78
Карпош Соколи 2000 67-50 58-82 63-68 65-96 103-67 72-78 66-72 66-77 60-75
Кожув 84-76 83-74 98-87 88-82 76-66 85-61 98-46 89-71 89-49
Куманово 2009 96-84 81-72 66-70 87-90 97-91 62-67 86-71 77-60 91-78
Лирија 87-82 86-63 97-69 97-95 100-68 65-75 86-79 96-70 102-69
Пелистер Спорт 75-85 74-77 75-95 55-79 56-87 72-107 85-96 84-82 110-93
Работнички 107-69 106-53 72-67 88-72 87-71 113-67 82-73 94-72 95-67
Струмица 82-75 83-56 64-81 75-76 67-83 72-66 71-75 80-72 93-86
Фени Индустри 81-71 76-61 77-83 70-67 77-67 94-88 58-84 74-77 98-71
МКД Млади 77-107 93-97 63-84 67-93 77-98 62-71 52-100 81-88 61-78

Играч на колото уреди

Коло Играч Екипа Индекс
1.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 36
2.   Дарко Костески Вардар Апаве 36
3.    Иван Мишковиќ Куманово 2009 34
4.   Владимир Гајовиќ
  Марко Мијовиќ
Вардар Апаве
Лирија
32
5.   Бранислав Ѓекиќ
  Игор Бијелиќ
Струмица
Фени Индустри
30
6.   Страхиња Милошевиќ Карпош Соколи 2000 37
7.   Страхиња Милошевиќ (2) Карпош Соколи 2000 37
8.   Дарко Балабан Фени Индустри 37
9.   Страхиња Милошевиќ (3) Карпош Соколи 2000 28

Коло Играч Екипа Индекс
10.   Душан Кнежевиќ Работнички 52
11.   Вукашин Мандиќ (2) Куманово 2009 38
12.   Никола Вукасовиќ Пелистер Спорт 42
13.   Игор Бијелиќ (2) Фени Индустри 34
14.   Мико Голубовиќ Пелистер Спорт 36
15.   Бранислав Ѓекиќ (2)
  Игор Бијелиќ (3)
Струмица
Фени Индустри
30
16.   Миљан Радисављевиќ Пелистер Спорт 37
17.   Душан Кнежевиќ (2) Работнички 48
18.   Душан Кнежевиќ (3) Работнички 26

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 25 април 2016 г.

Плеј-аут уреди

Табела уреди

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош разлика Бодови
1 Карпош Соколи 2000 10 12 1642 1630 + 12 32
2 Фени Индустри 10 12 1644 1701 - 57 32
3 Вардар Апаве 6 16 1600 1763 - 163 28
4 Пелистер Спорт 1 21 1538 1996 - 458 23

Резултати уреди

Дома-гости АПА КАР ПЕЛ ФЕН
Вардар Апаве 73:79 101:74 75:82
Карпош Соколи 2000 78:66 112:40 91:75
Пелистер Спорт 77:83 72:113 55:78
Фени Индустри 90:79 66:75 69:63

Супер лига уреди

Табела уреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 10 0 901 768 + 133 20
2 Работнички 5 5 800 788 + 12 15
3 Кожув 5 5 834 846 - 12 15
4 Лирија 5 5 796 801 - 5 15
5 Куманово 2009 5 5 779 789 - 10 15
6 Струмица 0 10 721 839 - 118 10
 • Поради изедначен број на бодови на четири екипи, се создала мини-табела каде што се сметаат само меѓусебните двобои на тие четири екипи

Мини-табела на тимови со изедначен број на бодови

Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Работнички 8 4 934 896 + 38 20
2 Кожув 7 5 963 959 + 4 19
3 Лирија 6 6 1010 998 + 12 18
4 Куманово 2009 3 9 934 988 - 54 15

Резултати уреди

Дома-гости КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ СТР
Кожув 83:79 94:93 95:99 83:77 77:75
Куманово 2009 83:74 80:77 76:77 87:77 81:78
Лирија 93:86 77:66 63:78 91:87 86:69
МЗТ Аеродром 97:90 97:85 90:71 76:72 102:71
Работнички 69:66 90-70 84:77 73:89 82:69
Струмица 81:86 59:72 67:68 72:96 80:89

Поединечна статистика - топ 5 во сезоната уреди

МВП Индекс

# Играч Екипа Вкупно Индекс Натпревари Просек
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 156 4 39,0
2.   Славен Чупковиќ Кожув 87 4 21,8
3.   Немања Арсиќ Струмица 83 4 20,8
4.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 80 4 20,0
5.   Бојан Трајковски Лирија 78 4 19,5

Скокови

# Играч Екипа Вкупно Скокови Натпре-
вари
Просек
1.   Бојан Трајковски Лирија 41 4 10,3
2.   Урош Луковиќ Куманово 2009 40 4 10,0
3.   Бранислав Џекиќ Струмица 36 4 9,0
4.   Немања Арсиќ Струмица 29 4 7,3
5.   Александар Штерјов Кожув 28 4 7,1

Дефанзивни Скокови

# Играч Екипа Вкупно Скокови Натпревари Просек
1.   Бојан Трајковски Лирија 29 4 7,3
2.   Бранислав Џекиќ Струмица 24 4 6,0
3.   Немања Арсиќ Струмица 22 4 5,5
4.   Славен Чупковиќ Кожув 22 4 5,5
5.   Урош Луковиќ Куманово 2009 20 4 5,0

Блокади

# Играч Екипа Вкупно
Блокади
Натпре-
вари
Просек
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 12 4 3,0
2.   Тодор Гечевски МЗТ Аеродром 4 4 1,0
3.   Кејд Дејвис МЗТ Аеродром 2 2 1,0
4.   Бранислав Џекиќ Струмица 3 4 0,8
5.   Бариша Красиќ Работнички 2 4 0,5

Загубени топки

# Играч Екипа Вкупно
Загу.
Натпре-
вари
Просек
1.    Алексеј Нешовиќ Лирија 14 4 3,5
2.   Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром 14 4 3,5
3.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 13 4 3,3
4.   Диме Тасовски Лирија 12 4 3,0
5.   Горан Икониќ Работнички 9 3 3,0

Шут за два бода

# Играч Екипа Погодени Обиди Процент
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 44 62 71,0%
2.   Стефан Синовец МЗТ Аеродром 22 31 71,0%
3.   Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 14 20 70,0%
4.   Александар Штерјов Кожув 25 36 69,4%
5.   Душан Кнежевиќ Работнички 14 22 63,6%

Бодови

# Играч Екипа Вкупно Бодови Натпревари Просек
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 108 4 27,0
2.   Бојан Трајковски Лирија 85 4 21,3
3.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 83 4 20,8
4.   Славен Чупковиќ Кожув 81 4 20,3
5.   Немања Арсиќ Струмица 67 4 16,8

Офанзивни Скокови

# Играч Екипа Вкупно
Скокови
Натпре-
вари
Просек
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 20 4 5,0
2.   Александар Штерјов Кожув 13 4 3,3
3.   Бојан Трајковски Лирија 12 4 3,0
4.   Бранислав Џекиќ Струмица 12 4 3,0
5.   Немања Јелесијевиќ Лирија 9 4 2,3

Асистенции

# Играч Екипа Вкупно
Асис.
Натпре-
вари
Просек
1.   Димитар Караџовски Кожув 21 4 5,3
2.   Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 17 4 4,3
3.   Горан Самарџиев Лирија 17 4 4,3
4.   Игор Мијајловиќ Кожув 17 4 4,3
5.   Ашанти Кук Струмица 15 4 3,8

Украдени топки

# Играч Екипа Вкупно
Укра.
Натпре-
вари
Просек
1.   Горан Икониќ Работнички 8 3 2,7
2.    Алексеј Нешовиќ Лирија 10 4 2,5
3.   Немања Врањеш Куманово 2009 9 4 2,3
4.   Кејд Дејвис МЗТ Аеродром 4 2 2,0
5.   Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 7 4 1,8

Шут за еден бод

# Играч Екипа Погодени Обиди %
1.   Немања Јелесијевиќ Лирија 14 15 93,3%
2.    Алексеј Нешовиќ Лирија 16 18 88,9%
3.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 22 25 88,0%
4.   Славен Чупковиќ Кожув 12 14 85,7%
5.   Филип Спасев Струмица 5 6 83,3%

Шут за три бода

# Играч Екипа Погодени Обиди %
1.   Славен Чупковиќ Кожув 17 31 54,8%
2.   Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром 6 11 54,5%
3.   Бариша Красиќ Работнички 7 13 53,8%
4.   Вукашин Мандиќ Куманово 2009 11 22 50,0%
5.   Горан Икониќ Работнички 8 16 50,0%

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 2 мај 2015 г.

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                             
  1  МЗТ Аеродром 100 20 -  
4  Лирија 81 0 -  
  1  МЗТ Аеродром 96 83 95 88 -
  2  Работнички 79 89 80 79 -
2  Работнички 88 51 79
  3  Кожув 81 87 66  
Победник во
Првата лига 2013/14
 
МЗТ Аеродром 3. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања уреди

Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром Еврокуп Прва групна фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларна сезона (9.)
Кожув БИБЛ Групна фаза
Куманово 2009 БИБЛ Втора рунда

Признанија и петорки уреди

Признанија уреди

Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето   Дамјан Стојановски[8] МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната   Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Бек на сезоната   Стефан Синовец МЗТ Аеродром
Крилен центар на сезоната   Бојан Трајковски Лирија
Центар на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009
Домашен играч на сезоната   Бојан Трајковски Лирија
Босман играч на сезоната   Вукашин Мандиќ Куманово 2009
Не-босман играч на сезоната   Јуџин Херис Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009
Тренер на сезоната   Зоран Мартиќ МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com

Петорки уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Стефан Синовец МЗТ Аеродром
  Горан Икониќ Работнички
  Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
  Бојан Трајковски Лирија
  Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Дарко Соколов Работнички
  Диме Тасовски Лирија
  Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
  Бојан Трајковски Лирија
  Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Особен придонес

Играч Екипа
  Александар Цветковиќ МЗТ Аеродром
  Марко Симоновски Работнички
  Владимир Брчков Работнички
  Марко Мијовиќ Лирија /
Карпош Соколи 200
  Ашанти Кук Струмица
  Џулиус Колс Лирија
  Игор Мијајловиќ Кожув
  Димитар Караџовски Кожув
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром

Втора петорка

Играч Екипа
  Дарко Соколов Работнички
  Миладин Пековиќ Кожув
  Вукашин Мандиќ Куманово 2009
  Игор Бијелиќ Фени Индустри
  Душан Кнежевиќ Работнички

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Јуџин Херис Фени Индустри
  Ројс Паран Куманово 2009
  Ашанти Кук Струмица
  Џулиус Колс Лирија
  Вилијам Колмен Работнички

Трета петорка

Играч Екипа
  Јуџин Херис Фени Индустри
  Диме Тасовски Лирија
  Славен Чупковиќ Кожув
  Немања Арсиќ Струмица
  Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
  Горан Икониќ Работнички
  Стефан Синовец МЗТ Аеродром
  Вукашин Мандиќ Куманово 2009
  Игор Бијелиќ Фени Индустри
  Урош Луковиќ Куманово

Извор:eurobasket.com

Статистика во гледаност уреди

Гледаност Прва лига уреди

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 Куманово 2009 24,200 4,500 1,000 3,025
2 Работнички 6,700 1,500 300 837
3 Кожув 6,700 1,500 500 837
4 Фени Индустри 6,160 1,200 160 770
5 Струмица 5,000 1,500 100 625
6 Карпош Соколи 2000 2,020 500 100 252
7 Лирија 1,900 600 50 237
8 Вардар Апаве 1,640 320 100 205
9 Пелистер 1,500 300 150 187

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Гледаност Супер лига уреди

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 Куманово 2009 15,500 5,000 1,000 3,100
2 МЗТ Аеродром 7,300 5,000 100 1,460
3 Кожув 6,500 1,450 1,050 1,300
4 Работнички 4,150 1,200 700 830
5 Лирија 2,450 800 300 490
6 Струмица 2,000 500 300 400

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Гледаност Разигрување уреди

Место Екипа Вкупно Најмногу Најмалку Просек
1 МЗТ Аеродром 10,800 5,000 800 3,600
2 Работнички 9,200 5,800 600 2,300
3 Кожув 1,450 1,450 1,450 1,450
4 Лирија 0 0 0 0

Извор:basketball.org.mk Архивирано на 28 мај 2010 г.

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Пелистер Спорт-Вардар 77:83“. fibalivestats.com. 14 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-22. Посетено на 15 јануари 2017.
 2. 2,0 2,1 „Карпош Соколи 2000-Фени Индустри 91:75“. fibalivestats.com. 23 април 2014. Архивирано од изворникот на 2014-06-27. Посетено на 15 јануари 2017.
 3. „Работнички-Кожув 79:66“. fibalivestats.com. 23 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 4. 4,0 4,1 „Струмица-Куманово 2009 59:72“. fibalivestats.com. 14 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2014-05-27. Посетено на 15 јануари 2017.
 5. „МЗТ Аеродром-Лирија 100:81“. fibalivestats.com. 17 мај 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 6. 6,0 6,1 „Работнички-МЗТ Аеродром 79:88“. fibalivestats.com. 3 јуни 2014. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 15 јануари 2017.
 7. „Американецот Нил на проба во Кожув“. utrinski.mk. 16 февруари 2014. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 8. „Дамјан МВП на финалната серија“, Дневник, година XVIII, број 5483, четврток, 5 јуни 2014, стр. 24.

Надворешни врски уреди