Прва македонска кошаркарска лига 2020/21

Првата македонска кошаркарска лига 2020/21 - 29. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Распоредот на натпреварите бил најавен на 11 септември 2020.[1][2] Сезоната започнала на 31 октомври 2020 година, а ќе заврши во јуни 2021 година.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2020/21
Екипи 12
Одиграни натпревари 150
Временски период 31 октомври 2020 - 7 мај 2021 (Регуларен дел)
11 мај - 15 мај 2021 (Плеј-аут)
19 мај - јуни 2021 (Разигрување)
ТВ МРТ 3
Конечни места
Полуфиналисти Работнички
Пелистер
Унапреден(и) Феникс 2010
Ангели
Отпаднат(и) Вардар
Црн Дрим Грин Мобил
Статистички предводници
Поени Србија Стефан Крстајиќ (Навико Академија ФМП)
22,5
Скокови САД Роб Монтгомери (МЗТ Уни Банка)
11,9
Додавања САД Тај Харис (ТФТ)
7,6
Рекорди
Најголема домашна победа Пелистер 122-72 Вардар
Најголема гостинска победа Навико Академија ФМП 48-87 Пелистер
Победничка серија Пелистер
8 натпревари
Губитничка серија Црн Дрим Грин Мобил
19 натпревари
2019/20
Сите статистики се точни до 29 мај 2021.

Според првичниот план требало да има Прва лига, Супер лига и Плеј-аут, и Разигрување и четири екипи да отпаднат од натпреварувањето.[3][4] Но поради доцнењето во распоредот поради неодиграни натпревари, поради заболени спортски работници од КОВИД-19 или меѓународни натпревари, на 2 април било одлучено да не се игра во Супер лигата односно директно осум екипи (наместо првичните шест) да обезбедат пласман во разигрувањето. Исто така, наместо четири екипи да отпаднат, вака само две екипи ќе излезат од натпреварувањето. Разигрувањето и плеј-аутот ќе бидат одиграни во затворен балон турнир.[5] Поради олеснување на мерките, балон турнирите биле откажани, и се играло според методот дома-гости.

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2019/20[6][7]

 • ТФТ (Прво место на прекинатата Источна табела)
 • Црн Дрим (Прво место на прекинатата Западна табела)

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2019/20

 • Ниедна
По крајот на сезоната 2020/21

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2020/21

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2020/21

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала Капацитет
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала) 250
Гостивар Гостивар Младост 1,500
Еуро Никел 2005 Кавадарци Јасмин 1,800
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Училишна сала Перо Наков 200
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
МЗТ Уни Банка Скопје Јане Сандански 5,400
Навико Академија ФМП1 Скопје Училишна сала Независна Македонија 400
Пелистер Битола Боро Чурлевски 3,500
Работнички Скопје СРЦ Кале1 1,200
ТФТ Скопје СРЦ Кале 1,200
Црн Дрим Грин Мобил Струга Тими 800

1 Академија ФМП го додал спонзорскиот префикс Навико во пролетта таа сезона.

2 Работнички одиграл еден натпревар (1. коло) во салата Градски Парк како домашна екипа.[8]

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
Академија ФМП   Александар Петровиќ   Горан Главчев
Вардар   Александар Јованчев   Игор Ивановиќ
Гостивар   Александар Јончевски   Ренато Димитриевски
Еуро Никел 2005   Горан Самарџиев[9]   Јане Петровски
Кожув   Павле Николов   Томислав Петров1
Куманово 2009   Игор Ѓорѓиевски   Александар Андрејевиќ2
МЗТ Аеродром   Дарко Радуловиќ   Дамјан Стојановски
МЗТ Уни Банка   Борче Даскаловски   Дарио Митевски
Пелистер   Марјан Илиевски   Бојан Трајковски
Работнички   Димитар Мираковски   Кирил Николовски
ТФТ   Боро Милковски[10]   Едис Нури
Црн Дрим Грин Мобил   Петар Чочороски[11]   Петар Бојоски

1 До средината на април, капитен на Кожув бил Димитар Караџовски, сè до неговото заминување од клубот.[12][13]

2 До 8. коло капитен на Куманово 2009 бил Миодраг Тодоровиќ, сè до неговото заминување од клубот.[14]

Димитар Караџовски

Тренерски смени

уреди
Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Пелистер   Љупчо Малинков   Марјан Илиевски 30.05.2020[15][16]
Академија ФМП   Владимир Мирковски 30.05.2020[17]   Александар Петровиќ 02.06.2020[18]
Куманово 2009   Александар Петровиќ   Владимир Мирковски 04.06.2020[19]
МЗТ Уни Банка   Горан Крстевски   Борче Даскаловски 23.06.2020[20][21]
Вардар   Дарко Радуловиќ 28.06.2020[22][23]   Александар Јованчев 30.06.2020[24][25]
Сезонски
Куманово 2009   Владимир Мирковски 21.01.2021[26][27]   Игор Ѓорѓиевски 22.01.2021[28][29]
МЗТ Аеродром   Ѓорѓи Кочов[30][31][32] 14.03.2021[33][34]   Дарко Радуловиќ 14.03.2021
Кожув   Александар Јончевски[35][36] 29.03.2021[37][38]   Павле Николов 29.03.2021
Гостивар   Марјан Србиновски[39][40] 05.04.2021[41]   Александар Јончевски 05.04.2021[42][43]
Пелистер   Марјан Илиевски1 24.05.2021   Небојша Видиќ 24.05.2021[44][45]

1 Поради здравствени причини Марјан Илиевски бил тргнат од главното тренерско место, но останал главен тренер за следната сезона.

Прва лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Разигрувањето
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
# Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1. Пелистер 17 5 2199 1780 + 419 39
2. Работнички 15 7 1791 1760 + 31 37 2-0; +5
3. Еуро Никел 2005 15 7 1966 1868 + 98 37 0-2; -5
4. МЗТ Аеродром 14 8 1901 1693 + 208 36
5. Куманово 2009 13 9 1863 1804 + 59 35 1-1; кошеви во гости 83-73
6. Гостивар 13 9 1903 1856 + 47 35 1-1; кошеви во гости 73-83
7. ТФТ 12 10 1846 1827 + 19 34
8. Навико Академија ФМП 11 11 1720 1765 - 45 33
9. Кожув 10 12 1774 1787 - 13 32
10. МЗТ Уни Банка 6 16 1660 1836 - 176 28
11. Вардар 4 18 1710 2021 - 311 26
12. Црн Дрим Грин Мобил 2 20 1636 1972 - 336 24

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое целосно завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
Пелистер 2 1 2 2 2 3 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Работнички 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 3 2 2 2 4 3 2 3 2
Еуро Никел 2005 4 2 5 6 6 6 6 6 5 4 6 5 5 6 5 5 4 3 4 4 2 3
МЗТ Аеродром 8 6 3 3 3 2 3 3 3 3 3 6 6 4 3 3 3 2 2 3 4 4
Куманово 2009 6 4 6 7 8 8 7 9 9 9 9 9 9 8 8 8 7 7 7 7 7 5
Гостивар 12 12 8 8 5 5 4 5 4 5 4 3 4 2 4 4 5 5 6 5 5 6
ТФТ 7 5 4 5 4 4 5 4 6 6 5 4 3 5 6 6 6 6 5 6 6 7
Академија ФМП 1 7 7 4 7 7 9 8 7 8 8 8 8 9 9 9 9 8 8 8 8 8
Кожув 11 10 12 9 9 9 8 7 8 7 7 7 7 7 7 7 8 9 9 9 9 9
МЗТ Уни Банка 9 9 11 12 12 12 11 11 11 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
Вардар 5 8 10 11 11 11 12 12 12 12 12 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11
Црн Дрим Грин Мобил 10 11 9 10 10 10 10 10 10 11 11 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12 12

Резултати

уреди
Дома \ Гости АКА ВАР ГОС ЕУР КОЖ КУМ МЗТ МУБ ПЕЛ РАБ ТФТ ЦРД
Академија ФМП 78-63 84-75 89-94 72-83 91-89 85-73 82-84 67-95 75-69 89-75 74-68
Вардар 79-82 105-106 68-94 95-86 86-95 67-100 85-79 80-105 67-92 99-100 76-72
Гостивар 92-81 91-53 96-87 75-81 91-83 65-51 78-62 80-100 82-92 115-109 109-95
Еуро Никел 2005 96-82 96-79 89-99 84-75 112-111 81-96 90-79 75-102 83-84 79-86 111-74
Кожув 77-84 86-82 90-74 76-81 79-76 65-82 100-79 83-88 84-95 90-76 97-73
Куманово 2009 72-66 112-78 81-73 78-79 88-73 87-93 77-73 81-73 95-70 88-94 86-75
МЗТ Аеродром 95-61 84-66 93-76 75-87 81-75 76-83 94-69 84-81 74-75 91-78 104-67
МЗТ Уни Банка 88-77 89-86 77-72 75-79 81-74 67-68 75-97 81-95 61-70 74-90 75-78
Пелистер 100-72 122-72 111-115 116-122 102-81 113-75 88-85 104-66 94-77 104-68 117-68
Работнички 68-66 92-72 79-83 89-85 78-81 79-72 94-90 84-77 81-105 73-77 84-81
ТФТ 65-77 94-71 81-73 67-83 83-62 82-83 78-97 76-65 97-82 78-81 113-82
Црн Дрим Грин Мобил 65-86 68-81 72-83 72-79 58-76 81-83 90-88 80-84 70-102 78-85 69-79

Плеј-аут

уреди

Опстанокот бил игран според методот најдобар во три натпревари. Во оваа фаза се соочиле 9. против 12., и 10. против 11.

Кожув (9.) против Црн Дрим Грин Мобил (12.)
Домаќин Гостин Резултат Серија
Кожув Црн Дрим Грин Мобил 80-83 Црн Дрим Грин Мобил води во серијата, 1-0
Црн Дрим Грин Мобил Кожув 78-85 Израмнета серијата, 1-1
Кожув Црн Дрим Грин Мобил 91-78 Кожув ја освоил серијата, 2-1
МЗТ Уни Банка (10.) против Вардар (11.)
Домаќин Гостин Резултат Серија
МЗТ Уни Банка Вардар 85-78 МЗТ Уни Банка води во серијата, 1-0
Вардар МЗТ Уни Банка 0-2 МЗТ Уни Банка ја освоил серијата, 2-0

Разигрување

уреди

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза (Место)
МЗТ Аеродром Втора АБА лига Разигрување (Четвртфинале)
Работнички Регуларен дел (11. од 14)
Куманово 2009 БИБЛ Втора фаза - Група Г (3. од 3)
ТФТ Втора фаза - Група Ф (3. од 3)

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. Зоран Мишевски (11 септември 2020). „„Вечно дерби" во првото коло на новото кошакарско првенство на Македонија“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 16 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Целосен распоред: Пеколен старт на сезоната за Работнички“. ekipa.mk преку web.archive.org. 12 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 16 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Јованчев е наследникот на Радуловиќ на клупата на Вардар“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Потврда од КФМ: Следната сезона од Првата лига ќе испаднат четири екипи“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 2 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-03. Посетено на 4 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Прва лига мажи - Термини и делегирање коло 1“ (PDF). Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 29 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-31. Посетено на 6 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. „Караколев го одби Куманово, останува во Еуро Никел“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „Листа на одобрени играчи и службени лица, сезона 2020/2021 - КК ТФТ“. Кошаркарска федерација на Македонија. октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-29. Посетено на 31 октомври 2020.
 11. „Струга се враќа во кошаркарската елита“. basketball.mk преку web.archive.org. 26 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Работнички го доведе и Караџовски, се создава тим за титула“. ekipa.mk преку web.archive.org. 15 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-20. Посетено на 20 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. „Работнички во „пет до дванаесет" го врати Караџовски“. gol.mk преку web.archive.org. 16 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-20. Посетено на 20 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Пелистер-Куманово 2009 113:75“. fibalivestats.com преку web.archive.org. 16 декември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-12-20. Посетено на 21 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Марјан Илиевски – нов тренер на Пелистер“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „ОФИЦИЈАЛНО: Марјан Илиевски е нов тренер на Пелистер“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Академија ФМП се раздели со тренерот Владимир Мирковски“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Александар Петровиќ го напушти Куманово и ќе го води ФМП“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Куманово има нов тренер!“. basketball.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Даскаловски нов тренер на МЗТ 2“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Борче Даскаловски ќе го води вториот тим на МЗТ“. gol.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Радуловиќ и Вардар се разделија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-28. Посетено на 28 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Радуловиќ си замина од Вардар, се сели во МЗТ!?“. basketball.mk преку web.archive.org. 28 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-28. Посетено на 28 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „Јованчев е наследникот на Радуловиќ на клупата на Вардар“. gol.mk преку web.archive.org. 30 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Селекторот што ја внесе Македонија во А-дивизија сега на чело на Вардар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-07-01. Посетено на 1 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. „Владимир Мирковски повеќе не е тренер на Куманово!“. gol.mk преку web.archive.org. 21 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-01-22. Посетено на 22 јануари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 27. „Мирковски не е повеќе тренер на Куманово“. ekipa.mk преку web.archive.org. 21 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-01-22. Посетено на 22 јануари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 28. „Игор Ѓорѓиевски нов тренер на КК Куманово“. kumanovskimuabeti.mk преку web.archive.org. 22 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-21. Посетено на 21 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. „Досегашниот помошник, од денеска прв тренер на КК Куманово“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 јануари 2021. Архивирано од изворникот на 2021-02-21. Посетено на 21 февруари 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Кочов останува на клупата на МЗТ“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 31. „МЗТ ги задржа најдобрите: Кочов и Стојановски остануваат во Аеродром“. gol.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 11 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 32. „Тренерот и капитенот остануваат во МЗТ Аеродром“. ekipa.mk преку web.archive.org. 9 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-11. Посетено на 11 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 33. „МЗТ го отпушти Кочов!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 34. Иван Димовски (14 март 2021). „ОФИЦИЈАЛНО: Ѓорѓи Кочов повеќе не е тренер на МЗТ!“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-03-14. Посетено на 14 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 35. „Нови договори за двајца Македонци во Кожув“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 36. „Александар Јончевски и следната сезона ќе го води гевгелиски Кожув“. gol.mk преку web.archive.org. 30 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 2 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 37. Зоран Мишевски (30 март 2021). „Кожув се раздели со тренерот Александар Јончевски“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-04-03. Посетено на 4 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 38. „Јончевски: Разделба од Кожув во пријателска атмосфера“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-03. Посетено на 4 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 39. „Марјан Србиновски и следната сезона останува во најкошаркарскиот град“. gol.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 40. „Србиновски останува на чело на Гостивар“. ekipa.mk преку web.archive.org. 2 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-02. Посетено на 3 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 41. Иван Димовски (5 април 2021). „Поранешниот селектор на Македонија повеќе не е тренер на Гостивар“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-04-08. Посетено на 8 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 42. „Алек Јончевски: Верувам во тимот на Гостивар, нема да носиме нови засилувања“. ekipa.mk преку web.archive.org. 5 април 2021. Архивирано од изворникот на 2021-04-08. Посетено на 8 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 43. Мартин Танасковски (5 април 2021). „Јончевски е наследникот на Србиновски на клупата на Гостивар“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-04-08. Посетено на 8 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 44. Мартин Танасковски (24 мај 2021). „КК Пелистер: Видиќ е привремен, Илиевски останува прв тренер следната сезона“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-05-26. Посетено на 26 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 45. „КК Пелистер: Видиќ е привремено решение, Илиевски се враќа на клупата за наредната сезона“. ekipa.mk преку web.archive.org. 24 мај 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-26. Посетено на 26 мај 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди