Горан Самарџиев (роден на 24 мај 1980 во Кавадарци) — македонски кошаркарски тренер и поранешен кошаркар и репрезентативец, кој настапувал за повеќе македонски кошаркарски прволигаши како Фени Индустри, Работнички, Вардар и Лирија.

Горан Самарџиев
Прекар(и)Шуш
Чема
ПозицијаБек / Крилен центар (како играч)
Тренер
Висина1,87 м
Тежина88 кг
ЕкипаФени Индустри
Роден24 мај 1980 (1980-05-24) (39 г.)
КавадарциСР МакедонијаСФРЈ
НационалностМакедонец
Проф. кариера1995–2016
Клубови
Репрезентација
Награди
Инфо од: 03.04.2019.

КариераУреди

Играчка кариераУреди

Самарџиев својата кариера ја започнал во Тиквеш кога бил откриен од спортскиот работник Димитар Пецов.[3] Неговиот талент бил забележан од тогаш моќниот Работнички, па бил донесен во „Градски парк“ во 1999 година. Во Работнички играл се до 2006, освојувајќи шест Првенства, четири Купа и еден Суперкуп.[4] За сезоната 2006/2007, се преместил во Вардар и го освоил Купот 2007.[5]

Во 2007 година, кога Фени покажал амбиции да стане најсилен македонски тим, Самарџиев се вратил дома. Популарниот Шуш погодил тројка во последната секунда од финалето на Купот 2008 година, и на Фени му го донел првиот трофеј во клупската историја. Таа титула во Купот била најава за уште неколку пехари кои кавадаречкиот клуб ги освоил од 2008 до 2011 година. Во таа 2011, Самарџиев во салата „Јасмин“ како капитен го кренал победничкиот пехар и во регионалната БИБЛ лига.[4]

Во август 2013 година, Самарџиев потпишал за Лирија од Скопје.[6] Веднаш по завршувањето на сезоната 2013/14, Самарџиев повторно се вратил во матичниот клуб Фени.[7][8]

Во август 2016 година, Горан Самарџиев одлучил да ја заврши кариерата како кошаркар.[9][10][11]

Тренерска кариераУреди

Веднаш по пензионирањето како кошаркар, Самарџиев станал помошник тренер на Фени Индустри како и координатор на младинските екипи на кавадаречкиот клуб.[9][10] Во април 2019, поради заминувањето на Љупчо Малинков како главен тренер на Фени, Самарџиев бил унапреден на таа позиција.[12][13] Самарџиев останал како тренер на Фени и за сезоната 2019/20.[14][15]

УспесиУреди

Титули во ПрвенствотоУреди

Титули во КупотУреди

Титули во СуперкупотУреди

Титули во БИБЛУреди

НаводиУреди

 1. „Првата Супер куп титула за Фершпед Работнички“. vest.com.mk. 13 октомври 2001. конс. 3 октомври 2015. 
 2. Eurobasket.com All-Macedonian League Awards 2007-08“, eurobasket.com (посет. 15 ноември 2017 г).
 3. Проф. Пецов – синоним за пронаоѓање таленти republika.mk 19 април 2013
 4. 4,0 4,1 САМАРЏИЕВ: ЗАДОВОЛЕН СУМ ОД КАРИЕРАТА sport.com.mk 7 август 2016
 5. Хаџивасилев второ засилување на Струмица 2005 vest.com.mk 27 јуни 2006
 6. Горан Самарџиев е нов член на Лирија telegraf.mk 21 август 2013
 7. Камбек на Самарџиев, по една сезона повторно во Фени Индустри ekipa.mk 3 јуни 2014
 8. САМАРЏИЕВ СЕ ВРАТИ „ДОМА“. НОВИ ДОГОВОРИ ЗА МАЛИНКОВ И МАРКОВСКИ tip.com.mk 7 јуни 2014
 9. 9,0 9,1 Горан Самарџиев прв асистент на Малинков. Познат дел од ростерот kavadar4e.com 6 август 2016
 10. 10,0 10,1 Горан Самарџиев вели доста е со кошарка sportmedia.mk 7 август 2016
 11. Горан Самарџиев прв асистент на Малинков. Познат дел од ростерот на Фени“, vinotika.mk, 6 август 2018 (посет. 14 август 2018 г).
 12. Малинков си замина од Фени, Самарџиев е нов тренер“, ekipa.mk, 2 април 2019 (посет. 3 април 2019 г).
 13. Некогашниот капитен станува прв тренер: Самарџиев го превзема Фени“, sportmedia.mk, 2 април 2019 (посет. 3 април 2019 г).
 14. И Фени Индустри почна со потписи“, ekipa.mk преку web.archive.org, 25 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).
 15. Самарџиев добива две засилувања: Гаидис и Караколев се селат во Фени“, gol.mk преку web.archive.org, 25 јули 2019 (посет. 26 јули 2019 г).

Надворешни врскиУреди