КК Академија ФМП

македонски кошаркарски клуб

КК Академија ФМП е кошаркарски клуб од Скопје, Македонија. Клубот моментално се натпреварува во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Академија ФМП
ЛигаПрва Лига Мажи
Основан2013; пред 10 години (2013)
МестоСкопје
Бои на клуботсина, бела
         
Позиција Втора лига 2018/19Вицепрвак (унапреден)
Дресови
Kit body bluesides.png
Домашен jersey
Kit shorts bluesides.png
Team colours
Домашен
Kit body whitesides.png
Гостински jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил основан како академија во 2013 година.[1] Во сезоната 2014/15, Академија ФМП пријавила екипа во Третата лига, која завршила на второто место и била унапредена во Втората лига.[2] Следната сезона, сега како второлигаш, Академија ФМП завршил на последното десетто место на табелата со што отпаднал од Втората лига. Но поради пополнување на испразнети места во Втората лига, клубот бил вратен во второлигашкото друштво. Сезоната 2016/17, ФМП завршил на високото трето место. Во сезоната 2017/18, Академија била четврта во Лигата. Сезоната 2018/19 била историска за клубот. Академија го освоила првото место во Втората лига - Исток без пораз и со тоа обезбедила пласман во разигрувањето за Првата лига. Во разигрувањето Академија била поразена во финалето од МЗТ Аеродром (вториот состав), но како вицепрвак влегле во баражот за упредување против последниот прволигаш и го добиле баражот со што се квалификувале во Првата македонска лига.

Моментален составУреди

број име висина см позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
19 Горан Главчев 191 Бек 27   Македонија 2020 Работнички
7 Лука Петровски 196 Разигрувач 24   Македонија 2020 Куманово 2009
12 Ваљмир Какруки 202 Центар 20   Македонија 2020 МЗТ Аеродром - младински состав
17 Славчо Темелковски 199 Центар 20   Македонија 2020 Вардар
8 Борјан Обедниковски 196 Крилен центар 19   Македонија 2020 Пелистер
9 Бојан Стојаноски 24   Македонија 2019 Вардар
9 Љубиша Димитровски 193 Крилен центар 18   Македонија 2020 МЗТ Уни Банка (II)
10 Филип Стојановски 195 Крило 24   Македонија 2021 Куманово 2009
15 Никола Анастасовски 20   Македонија 2019 АВ Охрид
Никола Груевски 18   Македонија 2020
3 Лука Стојановски 189 Бек 21   Македонија 2019 МЗТ Аеродром
Александар Тодоровски 20   Македонија
14 Оливер Двојаковски 204 Центар 24   Македонија 2020 Куманово 2009
Филип Ѓорѓиев 18   Македонија 2020
0 Роналд Харис 190 Бек 26   САД 2019 Ирвин Вели Колеџ  
21 Теодор Атанасов 206 Центар 24   Србија 2020 Куманово 2009
77 Стефан Крстајиќ 190 Бек 25   Србија 2020 Приморје 1945  

Извор:Кошаркарска федерација на Македонија Архивирано на 31 октомври 2020 г. eurobasket.com

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „За Академијата“. fmp.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2019-09-23. Посетено на 23 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. „Трета лига мажи - Сезона 2014/15“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2016-11-12. Посетено на 23 септември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врскиУреди