КК Блокотехна НБ - поранешен кошаркарски клуб од Гевгелија, Македонија. Клубот натпреварите на домашен терен ги играл во спортската сала Негорски Бањи.

КК Блокотехна НБ
2017/18
Основанјануари 2017; пред 3 години (2017-01)
Распаднатјуни 2019; пред 6 месеци (2019-06)
ЛокацијаГевгелија
Бои на клуботцрвена и бела
         
Позиција 2017/18Полуфинале
Супер лига 3ти
Прваци1 БИБЛ
Дресови
Kit body thinredsides.png
Домашен jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Домашен
Kit body thinblacksides.png
Гостински jersey
Kit shorts blacksides.png
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил основан во јануари 2017 година.[1] Клубот ги пратил своите играчи на позајмица во второлигашот Радовиш за доигрување на вториот дел од сезоната 2016/17.[2][3] Откако Радовиш обезбедил пласман во Првата лига, по пат на договор му го отстапил своето место на Блокотехна.[4][5] Блокотехна, во својата втора сезона од нејзиното постоење, ја освоила Балканската лига 2018/19. Во јуни 2019 година, гевгелиските клубови Блокотехна и Кожув одлучиле кадарно и финансиски да се соединат.[6][7] Со тоа, клубот Блокотехна бил прекинат да постои.[8][9]

Последен состав (2018/19)Уреди

Тренер: Марјан Илиевски.

број име висина
(цм)
позиција години националност пристигнал
во (година)
претходен клуб
22 Данило Мијатовиќ 206 Крилен центар
/ Центар
35   Србија 2017 МЗТ Аеродром
10 Марјан Младеновиќ 180 Разигрувач 31   Македонија 2017 Радовиш (вратен од позајмица)
19 Горан Главчев 191 Бек 25   Македонија 2017 Радовиш (вратен од позајмица)
9 Димитар Делипетров 202 Центар /
Крилен центар
27   Македонија 2018 Струмица
23 Војче Лефкоски 193 Бек /
Крилен центар
28   Македонија 2018 АВ Охрид
8 Петар Николиќ 189 Бек 25   Македонија
  Србија
2018 Работнички
28 Стеван Глигоријевиќ 205 Крилен центар 22   Србија
  Македонија
2018 АВ Охрид
6 Димитар Лазаревски 179 Разигрувач 20   Македонија 2017 Струмица
14 Илија Колев 195 Крило 22   Македонија 2017 Кожув
18 Александар Колев 195 Крилен центар 19   Македонија 2017 Кожув
0 Брендон Пен 203 Крилен центар 29   САД 2018 КР Рејкјавик  
17 Божо Ѓумиќ 208 Центар /
Крилен центар
27   Србија 2019 Хелиос Санс  
1 Кенет Фандербурк 193 Бек 27   САД 2019 Фени Индустри
2 Павле Михајлоски 195 Крило 20   Македонија 2019 Вардар

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација eurobasket.com

УспесиУреди


ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Главчев почнува нова кошаркарска приказна – Блокотехна“, ekipa.mk, 9 јануари 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
  2. Замина Гоцевски, следни на ред, Главчев, Цветковски...“, sportmedia.mk, 9 јануари 2017 (посет. 18 јануари 2017 г).
  3. „Пола“ Кожув (ќе) се пресели во Радовиш“, sport.com.mk преку vesti.mk, 10 јануари 2017 (посет. 18 јануари 2017 г).
  4. Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“, ekipa.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
  5. Блокотехна би играла во втората АБА лига“, sportmedia.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
  6. Гевгелија добива моќен прволигаш: Се фузираа Блокотехна и Кожув“, ekipa.mk преку web.archive.org, 13 јуни 2019 (посет. 23 август 2019 г).
  7. Се фузираа Кожув и Блокотехна, Гевгелија добива моќен кошаркарски клуб“, gol.mk преку web.archive.org, 13 јуни 2019 (посет. 23 август 2019 г).
  8. КК Ангели прифати – ќе игра во Првата лига“, ekipa.mk преку web.archive.org, 23 август 2019 (посет. 23 август 2019 г).
  9. Ангели ја прифати поканата за Прва лига: Се чека „зелено светло“ за салата“, sportmedia.mk преку web.archive.org, 23 август 2019 (посет. 23 август 2019 г).

Надворешни врскиУреди