КК Кочани Деликатес

КК Кочани Деликатес е поранешен македонски кошаркарски клуб од Кочани. Клубот е поранешен учесник во Првата македонска кошаркарска лига.

КК Кочани Деликатес
Основан1968; пред 55 години (1968)
Распаднат2000; пред 23 години (2000)
МестоКочани
Бои на клуботцрвена, бела
         
Позиција 1999/00
(Прва Лига Мажи)
7ми
Прваци1 Куп на Македонија
Дресови
Kit body unknown.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body unknown.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 1968 година.

Кочани Деликатес бил освојувач во Купот на Македонија во 1995 година.[1] Поради финансиски причини Кочани се повлекол од Првата лига пред сезоната 2000/01.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „КК „Деликатес" дел од спортската историја на Македонија и Кочани“. komarec.com.mk. 1 јуни 2015. Посетено на 9 февруари 2017.

Надворешни врскиУреди