Прва македонска кошаркарска лига 2007/08

Првата македонска кошаркарска лига 2007/08 - 16. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фени Индустри.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2007/08
Екипи 9
Одиграни натпревари 145 (вкупно)
128 (Регуларен дел)
17 (Разигрување)
Временски период 13 октомври 2007 - 13 април 2008 (Регуларен дел)
20 април - 7 јуни 2008 (Разигрување)
ТВ МРТ/МТВ 1[1][2]
Конечни места
Првак Фени Индустри (1. титула)
Вицепрвак Струмица 2005 (3. финале)
Полуфиналисти Фершпед Работнички
МЗТ Фон Универзитет
Признанија
МВП на сезоната САД Доналд Кол (Фени Индустри)
МВП на финалето САД Доналд Кол (Фени Индустри)
Статистички предводници
Поени САД Џарид Фрај (АМАК СП)
19,7
Скокови Србија Дамир Латовиќ (Струмица 2005)
8,6
Додавања Македонија Димитар Мираковски (Фершпед Работнички)
5,8
Рекорди
Најголема домашна победа Струмица 2005 117–58 Маврово
Најголема гостинска победа Карпош Соколи 2000 58–126 Фени Индустри
2006/07
2008/09

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2006/07

 • Ниедна. Никоја од второлигашките екипи не го освоила првото или второто место во Првата Б лига, места кои водат во Првата лига.

Екипи кои отпаднале од Првата кошаркарска лига 2006/07

По крајот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2007/08

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2007/08

1 Маврово повторно добил прволигашки статус заради пополнување на Првата лига.[3]

2 Овче Поле добил вајлд карта заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[4]

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала
АМАК СП Охрид Билјанини Извори
Вардар Осигурување Скопје СРЦ Кале
Карпош Соколи 2000 Скопје Градски Парк
Маврово Гостивар Младост
МЗТ Фон Универзитет Скопје Јане Сандански
Свислајон Пелистер Битола Младост
Струмица 2005 Струмица Парк
Фени Индустри Кавадарци Јасмин
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк
 • Карпош Соколи 2000 имал настапувано и во салите СРЦ Кале и Јане Сандански
 • Маврово имал настапувано во СРЦ Кале во Скопје како домашна екипа

Тренери

уреди
Екипа Главен тренер
АМАК СП   Игор Гацов[5]
Вардар Осигурување   Тихомир Матевски[6]
Карпош Соколи 2000   Огнен Дедиќ[7]
Маврово
МЗТ ФОН Универзитет   Марјан Лазовски[5]
Свислајон Пелистер   Благој Печалов[5]
Струмица 2005   Миодраг Кадија[8]
Фени Индустри   Емил Рајковиќ[8]
Фершпед Работнички   Марин Докузовски[5]

Тренерски смени

уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Свислајон Пелистер   Зоран Тодоровиќ   Александар Петровиќ 04.06.2007[9][10]
Струмица 2005   Власиос Влаикидис   Јовица Арсиќ[11]
Вардар Осигурување   Марјан Лазовски   Тихомир Матевски[11]
Фершпед Работнички   Јорданчо Давитков 28.05.2007[12][13]   Марин Докузовски 09.2007[14]
МЗТ ФОН Универзитет   Александар Петровиќ   Александар Тодоров
Сезонски
МЗТ ФОН Универзитет   Александар Тодоров 01.12.2007[15]   Марјан Лазовски 03.12.2007[16]
Струмица 2005   Јовица Арсиќ 09.12.2007[17]   Јорданчо Давитков 11.12.2007[18]
Свислајон Пелистер   Александар Петровиќ 29.12.2007[19]   Миодраг Перишиќ 29.12.2007[20][21][22]
Свислајон Пелистер   Миодраг Перишиќ 03.2008   Благој Печалов 03.2008[23]
Струмица 2005   Јорданчо Давитков 28.03.2008   Миодраг Кадија 31.03.2008[24]

Регуларен дел

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во полуфиналето
     Екипи кои продолжиле во четвртфиналето
     Екипа која играла бараж за опстанок
     Екипа отпадната во Втората лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фени Индустри 26 4 2583 2151 + 432 56
2 Струмица 2005 22 8 2712 2283 + 429 52
3 АМАК СП 19 11 2537 2324 + 213 49
4 Фершпед Работнички 17 13 2374 2165 + 209 47 2-2; + 30
5 Свислајон Пелистер 17 13 + 80 47 2-2; - 30
6 МЗТ Фон Универзитет 15 15 - 21 45
7 Вардар Осигурување 10 20 - 65 40
8 Карпош Соколи 2000 2 28 - 804 311
9 Маврово2 0 16 1012 1485 - 473 152

1 Карпош Соколи 2000 бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Фершпед Работнички.

2 Маврово бил казнет со одземање на 1 бод поради неиграње натпревар против Фершпед Работнички. Исто така Маврово го откажал учеството по 18. коло и поради тоа не ја завршил лигата.

Извор: Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32
Фени Индустри 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Струмица 2005 4 2 5 3 4 3 2 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
АМАК СП 5 4 6 5 5 4 3 5 3 3 3 3 3 4 4 3 4 5 5 5 5 5 4 4 4 3 3 4 4 3 3 3
Фершпед Работнички 3 6 3 2 2 2 5 6 5 4 6 5 4 3 3 4 3 3 3 4 4 4 5 6 5 5 4 3 3 4 4 4
Свислајон Пелистер 9 9 7 6 6 6 6 3 4 5 7 6 6 5 6 5 5 4 4 3 3 3 3 3 3 4 5 5 5 5 5 5
МЗТ Фон Универзитет 6 5 2 4 3 5 4 4 6 6 4 4 5 6 5 6 6 6 6 7 6 6 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6
Вардар Осигурување 1 3 4 7 7 7 7 7 7 7 5 7 7 7 7 7 7 7 7 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Карпош Соколи 2000 8 8 9 9 8 9 9 8 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8
Маврово 7 7 8 8 9 8 8 9 8 9 9 9 9 9 9 9 9 9 Исфрлен од натпреварувањето
 • Со коси бројки се места чии екипи имаат натпревар помалку поради непарниот број на екипи во првиот дел на регуларниот дел.

Резултати 1-18 коло

уреди
Победа
Пораз
Дома-гости АМА ВАР КАР МЗТ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН МАВ
АМАК СП / 69:59 102:62 79:74 83:64 64:70 81:90 71:62 91:60
Вардар Осигурување 82:80 / 105:72 96:82 76:87 87:81 70:89 59:83 116:79
Карпош Соколи 2000 66:108 70:94 / 69:93 89:110 0:20* 61:98 60:79 81:77
МЗТ Фон Универзитет 90:96 78:73 104:54 / 90:88 76:103 87:77 68:85 111:66
Свислајон Пелистер 83:79 84:67 88:70 105:97 / 95:91 86:87 78:75 112:74
Фершпед Работнички 69:67 97:81 102:60 87:75 92:70 / 66:80 67:77 93:64
Струмица 2005 77:72 102:63 110:56 96:73 78:65 74:68 / 85:90 117:58
Фени Индустри 90:78 74:73 94:44 82:69 78:73 81:70 74:73 / 100:68
Маврово 66:91 71:88 70:73 72:90 58:91 0:20* 75:94 54:117 /
 • Службени победи за Фершпед Работнички

Резултати 19-32 коло

уреди
Победа
Пораз
Дома-гости АМА ВАР КАР МЗТ ПЕЛ РАБ СТР ФЕН
АМАК СП / 98:92 103:73 80:89 93:88 83:78 83:74 82:75
Вардар Осигурување 68:78 / 82:76 93:101 78:66 80:83 65:90 65:76
Карпош Соколи 2000 72:89 73:109 / 91:98 69:91 83:101 85:100 58:126
МЗТ Фон Универзитет 77:66 105:100 115:91 / 69:78 75:87 85:135 78:100
Свислајон Пелистер 95:87 82:79 87:79 99:89 / 71:87 76:94 78:80
Фершпед Работнички 90:94 82:70 96:77 70:77 81:85 / 107:74 83:87
Струмица 2005 89:94 84:67 103:62 95:98 88:70 97:81 / 76:71
Фени Индустри 100:96 91:81 104:77 90:70 87:79 61:52 94:86 /

Бараж за опстанок

уреди

Второлигашот Овче Поле не настапил на двомечот за пополнување на Првата лига против Карпош Соколи 2000 и со тоа го загубил баражот.[25]

Разигрување

уреди
  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  Фени Индустри 68 81 74 - -  
  4  Фершпед Работнички 84 104 -     4  Фершпед Работнички 72 69 55 - -    
  5  Свислајон Пелистер 74 82 -         1  Фени Индустри 79 69 89 74 78 100
      2  Струмица 2005 75 82 80 75 83 92
        2  Струмица 2005 96 83 97 89 -    
  3  АМАК СП 86 81 -     6  МЗТ Фон Универзитет 72 92 63 85 -  
  6  МЗТ Фон Универзитет 90 86 -  

Победнички состав

уреди

број име позиција државјанство
4 Ангелов   Македонија
5 Милан Прековиќ Крило / Бек   Србија
6 Димитар Баснарков Крило /
Крилен центар
  Македонија
7 Талик Браун Разигрувач   САД
8 Доналд Кол Крилен центар   САД
9 Дарко Радуловиќ Бек   Македонија
10 Владимир Поповиќ Бек   Србија
11 Златко Гоцевски Центар   Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило   Македонија
13 Атанас Манев   Македонија
14 Слободан Михајловски Крилен центар   Македонија
15 Горан Самарџиев (К) Разигрувач   Македонија

Победник во
Првата лига 2007/08
 
Фени Индустри 1. титула

Главен тренер

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза
Струмица 2005 ФИБА ЕвроКуп 2. елиминациска рунда

Статистика

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на сезоната   Доналд Кол Фени Индустри
Најкорисен играч на финалето   Доналд Кол[26][27] Фени Индустри
Бек на сезоната   Димитар Мираковски Фершпед Работнички
Крило на сезоната   Доналд Кол Фени Индустри
Центар на сезоната   Дамир Латовиќ Струмица 2005
Домашен играч на сезоната   Димитар Мираковски Фершпед Работнички
Босман играч на сезоната   Дамир Латовиќ Струмица 2005
Не-босман играч на сезоната   Доналд Кол Фени Индустри
Одбранбен играч на сезоната   Иван Бошњак Струмица 2005
Дебитант на сезоната   Марко Симоновски Вардар Осигурување
Најмногу подобрен играч на сезоната   Војдан Стојановски АМАК СП
Тренер на сезоната   Емил Рајковиќ Фени Индустри

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Дамир Латовиќ Струмица 2005
  Димитар Мираковски Фершпед Работнички
  Џарид Фрај АМАК СП
  Диме Тасовски Струмица 2005
  Доналд Кол Фени Индустри

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Диме Тасовски Струмица 2005
  Перо Блажевски Вардар Осигурување
  Димитар Мираковски Фершпед Работнички
  Златко Гоцевски Фени Индустри
  Војдан Стојановски АМАК СП

Одбранбена петорка

Играч Екипа
  Ефтим Богоев Струмица 2005
  Иван Бошњак Струмица 2005
  Милан Прековиќ Фени Индустри
  Марјан Ѓуров Фени Индустри
  Горан Веселиновски Фершпед Работнички

Извор:basketball.eurobasket.com Архивирано на 19 март 2014 г.

Втора петорка

Играч Екипа
  Ефтим Богоев Струмица 2005
  Војдан Стојановски АМАК СП
    Мухамед Тачи МЗТ Фон Универзитет
  Перо Блажевски Вардар Осигурување
  Златко Гоцевски Фени Индустри

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Доналд Кол Фени Индустри
  Џарид Фрај АМАК СП
  Дамир Латовиќ Струмица 2005
  Слободан Агоч МЗТ Фон Универзитет
  Милан Прековиќ Фени Индустри

Дебитанти

Играч Екипа
  Марко Симоновски Вардар Осигурување
  Бојан Крстевски Вардар Осигурување
  Ивица Димчевски Вардар Осигурување

Особен придонес

Играч Екипа
  Горан Самарџиев Фени Индустри
  Милан Прековиќ Фени Индустри
  Срѓан Станковиќ Свислајон Пелистер
  Јане Петровски МЗТ Фон Универзитет
  Владимир Поповиќ Фени Индустри
  Марјан Ѓуров Фени Индустри
  Миљан Пуповиќ Струмица 2005
  Слободан Агоч МЗТ Фон Универзитет
  Дамјан Стојановски АМАК СП
  Вил Кодл АМАК СП
  Бошко Јововиќ Фени Индустри

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. МРТ (9 април 2020). „AMAK SP - PELISTER“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 13 април 2020.
 2. МТВ 1 (9 април 2020). „FENI - MZT FON 1/4 FINALE KUP 2008“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 3. „КК Маврово покус за 88.400 денари“. vecer.mk. 2 јануари 2008. Посетено на 24 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Првата кошаркарска лига, сепак, се проширува“. sportskoradio903.com.mk. 20 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2021-02-27. Посетено на 13 септември 2016.
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 „МЗТ и Работнички експресно во полуфиналето“. vest.com.mk. 24 април 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 6. „Анализа : Целта остварена. Одиме понатаму !“. ohridnews.com. 4 март 2008. Посетено на 30 јуни 2017.
 7. „Битолчани замрзнати во Охрид“. vecer.mk. 11 ноември 2007. Посетено на 28 јуни 2017.[мртва врска]
 8. 8,0 8,1 „На Фени титулата му избега низ прсти“. dnevnik.mk. 4 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 9. „Петровиќ го напушти МЗТ, оди во Битола“. sportskoradio903.com.mk. 4 јуни 2007. Архивирано од изворникот на 2021-03-12. Посетено на 27 јуни 2017.
 10. „Александар Петровиќ - тренер на Свислајон Пелистер“. vest.com.mk. 5 јуни 2007. Архивирано од изворникот на 2015-07-10. Посетено на 27 јуни 2017.
 11. 11,0 11,1 „Во "Парк" игра за мерак на душата“. vecer.mk. 28 септември 2007. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 9 јануари 2019.
 12. „Давитков замина“. vecer.mk. 28 мај 2007. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 13. „Давитков поднесе оставка“. dnevnik.mk. 28 мај 2007. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 14. „Докузовски: Ќе ја вратиме титулата во Градскиот парк“. utrinski.mk. 26 септември 2007. Посетено на 2 јули 2017.[мртва врска]
 15. „Тодоров ги напушти штрковите“. vecer.mk. 3 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 16. „Лазовски на жешката клупа“. vecer.mk. 4 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 17. „Арсиќ замина, Давитков на клупата“. vecer.mk. 9 декември 2007. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 18. „Давитков нов кормилар“. vest.com.mk. 11 декември 2007. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 19. „Србинот Перишиќ место Александар Петровиќ“. vest.com.mk. 31 декември 2007. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 20. „Перишиќ замена за Петровиќ“. vecer.mk. 30 декември 2008. Посетено на 12 јануари 2019.[мртва врска]
 21. „Секоја полусезона со нов тренер“. vest.com.mk. 1 јануари 2008. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 22. „Свислајон Пелистер со нов тренер и со четири нови играчи“. utrinski.mk. 7 јануари 2008. Посетено на 27 јуни 2017.[мртва врска]
 23. „Анализа : Третото место на дофат ! !“. ohridnews.com. 25 март 2008. Посетено на 2 јули 2017.
 24. „Кадија му пресуди на Давитков“. vecer.mk. 31 март 2008. Посетено на 7 јануари 2019.[мртва врска]
 25. „Овче Поле и Баскет Прилеп бараат место во 1. лига“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 6 јуни 2008. Архивирано од изворникот на 2008-06-07. Посетено на 30 јануари 2018.
 26. „Мак баскетот има нов цар“. vecer.mk. 8 јуни 2008. Посетено на 25 септември 2016.[мртва врска]
 27. Фени ја зграпчи титулата во Струмица Архивирано на 4 март 2016 г. dnevnik.mk 8 јуни 2008

Надворешни врски

уреди