Втора македонска кошаркарска лига

Втората Македонска Кошаркарска Лига позната и како Втора Лига Мажи - кошаркарско натпреварување од втор највисок ранг во Република Македонија.

Моментална сезона или издание:
Втора македонска кошаркарска лига 2019/20
СпортКошарка
Основана1992
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (II) (1. титула)
Поврзани натпреварувања
ОсновачМКФ
Порталmkf.mk

ФорматУреди

Во сезоната 2019/20, во лигата настапуваат 18 кошаркарски екипи, со по 9 екипи во Исток и Запад. Секоја екипа игра двапати против останатите единаесет екипи (дома и гости). Првите четири екипи од двете лиги напредуваат во разигрувањата. Освојувачот на разигрувањата напредува во Првата Лига Мажи. Вицепрвакот потоа игра бараж за унапредување против претпоследната екипа од Првата лига.

Сезона 2019/2020Уреди

ЗападУреди

 
 
Ангели
Партизан
Албес
Чаир
 
Мега Баскет
 
Спорт Тим
 
Хераклеа
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Запад
Екипа Град Сала
Албес Скопје
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Мега Баскет Прилеп Училишна сала Добре Јовановски
Партизан Мулти Шпед Скопје А1 Арена (мала сала)
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември
Хераклеа Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7-ми Март

ИстокУреди

 
 
Шкупи
Феникс
Спарта
ТФТ
 
Баскет Кам
 
Риниа
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Исток
Екипа Град Сала
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј1
Борец Баскет Велес Гемиџии
Куманово (II) Куманово Училишна сала Перо Наков
Риниа Куманово Спортска сала Куманово
Спарта Скопје СРЦ Кале
Струмица Струмица Училишна сала Никола Карев
ТФТ Скопје А1 Арена (мала сала)
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена

Претходни првациУреди

     Екипи унапредени во Првата лига

Сезона Првак Второ место
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00 Алумина[1] Вардар1
2000/01
2001/02 Карпош Соколи 2000 Работнички 20002
2002/03
2003/04 Работнички 20003 Вардар Линеа[2]
2004/05 Центар Велес 2000[3]
2005/06 Талент АНД 1 Фени Индустри4
2006/07

1 Вардар добил вајлд карта[1]

2 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[4]

3 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[5]

4 Фени Индустри добил вајлд карта[6]

Сезона Првак Второ место
2007/08 Торус Поп Спорт ВСА
2008/09 Плејмејкер Кубус Вардар Осигурување
2009/10 Куманово 2009 АБА Струмица
2010/11 Вардар Кожув
2011/12 Милениум Пелистер Спорт
2012/13 Апаве Карпош Соколи 2000
2013/14 Гоце Делчев Водњански Лисици
2014/15 Т-Баскет5 Бест
2015/16 АВ Охрид Вардар6
2016/17 Гостивар 2015 Радовиш7
2017/18 Вардар Водњански Лисици8
2018/19 МЗТ Аеродром (II)9 Академија ФМП

5 Т-Баскет го откажал учеството во Првата лига за следната сезона поради технички проблеми[7]

6 Вардар добил вајлд карта[8]

7 Радовиш по пат на договор му го отстапил местото на Блокотехна.[9][10]

8 Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[11][12]

9 МЗТ Аеродром (II) победил во разигрувањето помеѓу најдобрите осум екипи од лигите Исток и Запад.[13]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 Орка Спорт спонзор на Николферт Г“, dnevnik.com.mk, 2000 (посет. 22 јануари 2017 г).
 2. Работнички 2000 и Вардар Линеа - нови прволигаши“, dnevnik.com.mk, 2004 (посет. 13 февруари 2017 г).
 3. Велешката кошарка се враќа во елитата“, dnevnik.mk, 2005 (посет. 19 јануари 2017 г).
 4. Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“, vest.com.mk, 4 октомври 2002 (посет. 23 јануари 2017 г).
 5. Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување vest.com.mk 2 јули 2004
 6. Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига“, dnevnik.mk, 21 мај 2006 (посет. 19 јануари 2017 г).
 7. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 8. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи ekipa.mk 1 септември 2016
 9. Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“, ekipa.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
 10. Блокотехна би играла во втората АБА лига“, sportmedia.mk, 3 јули 2017 (посет. 4 јули 2017 г).
 11. Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“, sportmedia.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
 12. МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“, ekipa.mk, 5 септември 2018 (посет. 8 септември 2018 г).
 13. „Втор тим на МЗТ Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 25 мај 2019. конс. 27 мај 2019. 

Надворешни врскиУреди