Втора македонска кошаркарска лига

Втората Македонска Кошаркарска Лига позната и како Втора лига мажи - кошаркарско натпреварување од втор највисок ранг во Република Македонија.

Моментална сезона или издание:
Втора македонска кошаркарска лига 2019/20
СпортКошарка
Основана1992
ДржаваМакедонија
Тековен првакМЗТ Аеродром (II) (1. титула)
Поврзани натпреварувања
ОсновачМКФ
Порталmkf.mk

Формат

уреди

Во сезоната 2019/20, во лигата настапуваат 18 кошаркарски екипи, со по 9 екипи во Исток и Запад. Секоја екипа игра двапати против останатите единаесет екипи (дома и гости). Првите четири екипи од двете лиги напредуваат во разигрувањата. Освојувачот на разигрувањата напредува во Првата лига мажи. Вицепрвакот потоа игра бараж за унапредување против претпоследната екипа од Првата лига.

Сезона 2019/2020

уреди

Запад

уреди
 
 
Ангели
Партизан
Албес
Чаир
 
Мега Баскет
 
Спорт Тим
 
Хераклеја
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Запад
Екипа Град Сала
Албес Скопје
Ангели Скопје Училишна сала Независна Македонија
Мега Баскет Прилеп Училишна сала Добре Јовановски
Партизан Мулти Шпед Скопје А1 Арена (мала сала)
Спорт Тим Неготино Училишна сала Св. Кирил и Методиј
Тетекс ТТК Тетово Училишна сала 8ми Септември
Хераклеја Битола Боро Чурлевски
Црн Дрим Струга Училишна сала Нико Нестор
Чаир 2030 Скопје Училишна сала 7 март

Исток

уреди
 
 
Шкупи
Феникс
Спарта
ТФТ
 
Баскет Кам
 
Риниа
Местоположба на екипите во сезоната 2019/20 - Исток
Екипа Град Сала
Баскет Кам Македонска Каменица Училишна сала Кирил и Методиј1
Борец Баскет Велес Гемиџии
Куманово (II) Куманово Училишна сала Перо Наков
Риниа Куманово Спортска сала Куманово
Спарта Скопје СРЦ Кале
Струмица Струмица Училишна сала Никола Карев
ТФТ Скопје А1 Арена (мала сала)
Феникс 2010 Скопје Училишна сала Методија А. Ченто
Шкупи Скопје Училишна сала Шабан Трстена

Претходни прваци

уреди
     Екипи унапредени во Првата лига

Сезона Првак Второ место
1992/93
1993/94
1994/95
1995/96
1996/97
1997/98
1998/99
1999/00 Алумина[1] Вардар1
2000/01
2001/02 Карпош Соколи 2000 Работнички 20002
2002/03
2003/04 Работнички 20003 Вардар Линеа[2]
2004/05 Центар Велес 2000[3]
2005/06 Талент АНД 1 Фени Индустри4
2006/07

1 Вардар добил вајлд карта[1]

2 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[4]

3 Работнички 2000 го откажал учеството во Првата лига за следната сезона[5]

4 Фени Индустри добил вајлд карта[6]

Сезона Првак Второ место
2007/08 Торус Поп Спорт ВСА
2008/09 Плејмејкер Кубус Вардар Осигурување
2009/10 Куманово 2009 АБА Струмица
2010/11 Вардар Кожув
2011/12 Милениум Пелистер Спорт
2012/13 Апаве Карпош Соколи 2000
2013/14 Гоце Делчев Водњански Лисици
2014/15 Т-Баскет5 Бест
2015/16 АВ Охрид Вардар6
2016/17 Гостивар 2015 Радовиш7
2017/18 Вардар Водњански Лисици8
2018/19 МЗТ Аеродром (II)9 Академија ФМП
2019/20 Прекината сезона[1]; унапредени Црн Дрим и ТФТ[7][8]

5 Т-Баскет го откажал учеството во Првата лига за следната сезона поради технички проблеми[9]

6 Вардар добил вајлд карта[10]

7 Радовиш по пат на договор му го отстапил местото на Блокотехна.[11][12]

8 Водњански Лисици го откажал учеството во Првата лига поради финансиски причини.[13][14]

9 МЗТ Аеродром (II) победил во разигрувањето помеѓу најдобрите осум екипи од лигите Исток и Запад.[15]

Поврзано

уреди

Белешки

уреди
1. a : Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Кошаркарската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после 13 одиграни кола) одлучила, поради безбедноста на кошаркарските работници, привремено да ја суспендира Втората лига и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[16] Подоцна, Федерацијата одлучила во скратен турнир, двете најдобри екипи да бидат унапредени во Првата лига.[17][18] Но на 25 јуни, Управниот одбор заклучил дека поради пандемијата, сепак натпреварување нема да има и првите пласирани екипи од Западот и Истокот (Црн Дрим и ТФТ) биле унапредени во Првата лига.[7][8]

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Орка Спорт спонзор на Николферт Г“. dnevnik.com.mk. 2000. Посетено на 22 јануари 2017.[мртва врска]
 2. „Работнички 2000 и Вардар Линеа - нови прволигаши“. dnevnik.com.mk. 2004. Посетено на 13 февруари 2017.[мртва врска]
 3. „Велешката кошарка се враќа во елитата“. dnevnik.mk. 2005. Посетено на 19 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“. vest.com.mk. 4 октомври 2002. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
 5. Беспотресно прелевање и едно прволигашко откажување[мртва врска] vest.com.mk 2 јули 2004
 6. „Фени Индустри ќе се пријави за во Првата лига“. dnevnik.mk. 21 мај 2006. Посетено на 19 јануари 2017.
 7. 7,0 7,1 „Тафталиџе ќе гледа прволигашка кошарка, ТФТ и Црн Дрим се во елитата!“. gol.mk преку web.archive.org. 25 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. 8,0 8,1 „ТФТ и Црн Дрим нови прволигаши“. basketball.mk преку web.archive.org. 23 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-26. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 10. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи Архивирано на 2 септември 2016 г. ekipa.mk 1 септември 2016
 11. „Блокотехна – нов кошаркарски прволигаш“. ekipa.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 12. „Блокотехна би играла во втората АБА лига“. sportmedia.mk. 3 јули 2017. Посетено на 4 јули 2017.
 13. „Нема Прва лига за Шкупи и за Водњански лисици“. sportmedia.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 14. „МКФ потврди: Првата лига ќе брои десет екипи“. ekipa.mk. 5 септември 2018. Посетено на 8 септември 2018.
 15. „Втор тим на МЗТ Аеродром обезбеди пласман во ПЛМ!“. Македонска Кошаркарска Федерација преку web.archive.org. 25 мај 2019. Архивирано од изворникот на 2019-05-27. Посетено на 27 мај 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. „Соопштение до јавноста“. Кошаркарска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 17. „Антиќ пресече: Нема шампион, нема испаѓање од кошаркарската Прва лига“. ekipa.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „КФМ донесе конечна одлука: Сезоната е завршена, шампион нема да има!“. gol.mk преку web.archive.org. 14 мај 2020. Архивирано од изворникот на 2020-05-16. Посетено на 26 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

уреди