Прва македонска кошаркарска лига 1999/00

Првата македонска кошаркарска лига 1999/00 - 8. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Никол Ферт.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 1999/00
Екипи 8
Одиграни натпревари 122 (вкупно)
112 (Регуларен дел)
10 (Разигрување)
Конечни места
Првак Никол Ферт (1. титула)
Вицепрвак Годел Работнички (8. финале)
Полуфиналисти Куманово
МЗТ Аеродром
1998/99
2000/01

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 1999/00

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 1998/99

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 1998/99

По крајот на сезоната 1999/00

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 1999/00

Екипа отпадната од Првата кошаркарска лига 1999/00

1 Вардар добил вајлд карта на местото на Кочани Деликатес заради пополнување на Првата лига за следната сезона.

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
Годел Работнички Скопје Градски Парк
Жито Вардар Велес Гемиџии
Кочани Деликатес Кочани Љупчо Сантов
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански
Неметали Огражден Струмица Парк
Никол Ферт Гостивар Младост
Тиквеш Кавадарци Јасмин

Тренери уреди

Екипа Главен тренер
Годел Работнички   Марин Докузовски[1]
Жито Вардар   Димитар Маневски[2]
Кочани Деликатес   Ѓорѓи Ситновски[2]
Куманово   Горан Димитриевиќ[1]
МЗТ Аеродром 2000   Милорад Луковски[1]
Неметали Огражден   Петар Настев[2]
Никол Ферт   Мирослав Георгиевски[1]
Тиквеш   Сашко Пановски[2]

Регуларен дел уреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Никол Ферт 23 5 51
2 МЗТ Аеродром 19 9 47
3 Годел Работнички 19 9 47
4 Куманово 14 14 42
5 Неметали Огражден 14 14 42
6 Жито Вардар 10 18 38
7 Кочани Деликатес 9 19 37
8 Тиквеш 3 25 31

Извор:[2][3]

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                             
  1  Никол Ферт ?? 60 73  
4  Куманово ?? 69 55  
  1  Никол Ферт 82 70 ?? ?? ??
  3  Годел Работнички 81 75 ?? ?? ??
2  МЗТ Аеродром ?? 64 -
  3  Годел Работнички ?? 69 -  
Победник во
Првата лига 1999/00
Никол Ферт 1. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања уреди

Екипа Натпреварување Фаза
Годел Работнички ФИБА Сапорта Куп Групна фаза
Никол Ферт ФИБА Корач Куп Групна фаза

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 "Кожарците" чекор поблиску до осмата титула“. dnevnik.com.mk. 5 мај 2000. Посетено на 4 јуни 2017.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Гечевски повторно повреден, скрши прст“. dnevnik.com.mk. 24 април 2000. Посетено на 4 јуни 2017.[мртва врска]
  3. „Шампионот се подобар во финишот“. dnevnik.com.mk. 21 април 2000. Посетено на 4 јуни 2017.[мртва врска]