Прва македонска кошаркарска лига 2012/13

Првата македонска кошаркарска лига 2012/13 - 21. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2012/13
Екипи 9 (8+1)
Одиграни натпревари 101 (вкупно)
56 (Прва лига)
6 (Плеј-аут)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
Временски период 27 октомври 2012 - 9 март 2013 (Прва лига)
20 март - 8 мај 2013 (Супер лига)
11 - 26 мај 2013 (Разигрување)
ТВ Канал 5+
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (2. титула)
Вицепрвак Кожув (1. финале)
Полуфиналисти Фени Индустри
Работнички
Признанија
МВП на сезоната Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
МВП на финалето Македонија Тодор Гечевски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
20,7
Скокови Србија Урош Луковиќ (Куманово 2009)
9,9
Додавања Македонија Горан Самарџиев (Фени Индустри)
4,3
Рекорди
Најголема домашна победа Работнички 108–59 Пелистер Спорт
Најголема гостинска победа Вардар 60–98 Работнички
Победничка серија 10 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 9 натпревари
Пелистер Спорт
2011/12
2013/14

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2011/12

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2011/12

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2012/13

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2012/13

1 Милениум и АБА Струмица се фузирале

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Екипа Град Сала
Вардар Скопје СРЦ Кале (мала сала)
Кожув Гевгелија Спортска сала 26 Април
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово
Лирија Скопје Училишна сала „Дитурија“
МЗТ Аеродром Скопје Спортски центар Борис Трајковски
Пелистер Спорт Битола Спортска сала Младост
Работнички Скопје Спортска сала Градски Парк
Струмица Струмица Спортска сала Парк
Фени Индустри Кавадарци Спортска сала Јасмин

Тренери

уреди
Екипа Главен тренер
Вардар   Бранко Андриевски[1]
Кожув   Марјан Србиновски[2]
Куманово 2009   Љубисав Луковиќ[3]
Лирија   Марјан Илиевски[4]
МЗТ Аеродром   Алеш Пипан[2]
Пелистер Спорт   Благој Печалов[5]
Работнички   Емил Рајковиќ[6]
Струмица   Златко Зетов[1]
Фени Индустри   Љупчо Малинков[7]

Тренерски смени

уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Кожув   Горан Вркиќ   Марјан Србиновски 18.09.2012[8][9][10]
Сезонски
Работнички   Марјан Лазовски 17.12.2012[11][12]   Емил Рајковиќ 08.01.2013[13]
Фени Индустри   Емил Рајковиќ 06.01.2013[14]   Миодраг Кадија 11.01.2013[15][16]
Фени Индустри   Миодраг Кадија 20.04.2013   Љупчо Малинков 20.04.2013[17][18]

Прва лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои играле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Кожув 11 3 1153 1025 + 128 25 1-1; +6
2 Лирија 11 3 1131 1018 + 113 25 1-1; -6
3 Фени Индустри 10 4 1148 1071 + 77 24
4 Куманово 2009 8 6 1183 1113 + 70 22
5 Работнички 7 7 1210 1069 + 141 21
6 Струмица 6 8 1118 1115 + 3 20
7 Вардар 2 12 943 1190 - 247 16
8 Пелистер Спорт 1 13 915 1200 - 285 15
 • МЗТ Аеродром не учествувал во Првата Лига бидејќи се натпреварувал во АБА Лигата

Резултати

уреди
Победа
Пораз
Дома-гости ВАР КОЖ КУМ ЛИР ПЕЛ РАБ СТР ФЕН
Вардар 65-86 74-89 74-81 67-64 60-98 69-66 64-78
Кожув 82-60 100-92 74-67 79-44 76-62 77-79 85-79
Куманово 2009 87-65 86-72 78-79 92-77 83-70 95-86 76-71
Лирија 83-60 79-78 78-64 100-66 96-60 88-82 64-72
Пелистер Спорт 89-80 72-82 77-94 68-82 59-82 55-68 74-100
Работнички 110-69 84-92 84-75 73-70 108-59 99-66 74-78
Струмица 90-72 83-91 87-81 68-73 81-53 101-96 76-77
Фени Индустри 87-74 73-79 93-91 81-91 85-58 85-80 89-85

Играч на колото

уреди

Коло Играч Екипа Индекс
1.   Ивица Димчевски Куманово 2009 38
2.   Александар Јевџиќ Струмица 32
3.   Драган Керкез Вардар 34
4.   Ивица Димчевски (2) Куманово 2009 32
5.   Немања Јелесијевиќ Работнички 30
6.   Немања Јелесијевиќ (2) Работнички 34
7.   Урош Луковиќ Куманово 2009 38
8.   Немања Јелесијевиќ (3) Работнички 33

Коло Играч Екипа Индекс
9.   Балша Радуновиќ Лирија 38
10.   Александар Калањ Пелистер Спорт 36
11.   Бојан Трајковски Фени Индустри 40
12.   Немања Јелесијевиќ (4) Работнички 37
13.   Балша Радуновиќ (2) Лирија 36
14.   Балша Радуновиќ (3)
  Миладин Пековиќ
Лирија
Кожув
34

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Плеј–аут

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 Струмица 8 10 1435 1429 + 6 26
2 Пелистер Спорт 4 14 1218 1483 - 265 22
3 Вардар 3 17 1254 1524 - 270 21

Резултати

уреди
Дома-гости ВАР ПЕЛ СТР
Вардар 69-74 80-85
Пелистер Спорт 76-81 79-77
Струмица 99-81 56-74

Супер лига

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 9 1 924 800 + 124 19
2 Кожув 7 3 797 769 + 28 17
3 Работнички 5 5 823 813 + 10 15
4 Фени Индустри 4 6 850 842 + 8 14
5 Куманово 2009 4 6 842 908 - 66 14
6 Лирија 1 9 813 917 - 104 11

Резултати

уреди
Дома-гости КОЖ КУМ ЛИР МЗТ РАБ ФЕН
Кожув 91-86 91-64 83-80 59-66 87-86
Куманово 2009 79-91 95-87 78-92 88-86 91-86
Лирија 83-87 85-78 80-93 81-89 80-89
МЗТ Аеродром 77-71 112-75 93-85 100-85 98-77
Работнички 71-73 82-83 106-92 74-86 83-78
Фени Индустри 77-64 96-89 96-76 82-93 73-81

Играч на колото

уреди
Коло Играч Екипа Индекс
1.   Урош Луковиќ Куманово 2009 47
2.   Балша Радуновиќ Лирија 33
3.   Ентони Ли Дивејн Куманово 2009 34
4.   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром 33
5.   Ентони Ли Дивејн (2) Куманово 2009 26
6.   Урош Луковиќ (2) Куманово 2009 36
7.   Ноа Далман МЗТ Аеродром 40
8.   Балша Радуновиќ (2) Лирија 34
9.   Дамјан Стојановски (2)
  Ентони Ли Дивејн (3)
МЗТ Аеродром
Куманово 2009
33
10.   Александар Костоски Куманово 2009 29

Извор: basketball.org.mk Архивирано на 27 април 2016 г.

Разигрување

уреди
  Полуфинале Финале
                                   
  1  МЗТ Аеродром 101 84 - -  
4  Фени Индустри 84 77 - -  
  1  МЗТ Аеродром 73 89 72 93 - - -
  2  Кожув 57 81 44 89 - - -
2  Кожув 79 87 78 -
  3  Работнички 73 95 72 -  
Победник во
Првата лига 2012/13
 
МЗТ Аеродром 2. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларна сезона (7.)
Куманово 2009 БИБЛ Полуфинале
Кожув БИБЛ Втора групна фаза

Статистика

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето   Тодор Гечевски МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Бек на сезоната   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Крило на сезоната     Мохамед Абукар Работнички
Центар на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009
Домашен играч на сезоната   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Босман играч на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009
Не-босман играч на сезоната     Мохамед Абукар Работнички
Одбранбен играч на сезоната   Урош Луковиќ Куманово 2009
Тренер на сезоната   Алеш Пипан МЗТ Аеродром

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
    Мохамед Абукар Работнички
  Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Кори Мекинтош Фени Индустри
  Ентони Ли Инграм Куманово 2009
  Кејд Дејвис МЗТ Аеродром
    Мохамед Абукар Работнички
  Џон Шарпер Работнички

Извор:eurobasket.com Архивирано на 17 септември 2013 г.

Втора петорка

Играч Екипа
  Игор Мијајловиќ Кожув
  Миладин Пековиќ Кожув
  Ивица Димчевски Куманово 2009
  Бојан Трајковски Фени Индустри
  Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
  Немања Јелесијевиќ Работнички
  Миладин Пековиќ Кожув
  Игор Мијајловиќ Кожув
  Никола Вучуровиќ Фени Индустри
  Урош Луковиќ Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Ѓорѓи Чековски МЗТ Аеродром
  Ивица Димчевски Куманово 2009
  Тодор Гечевски МЗТ Аеродром

Особен придонес

Играч Екипа
  Драган Керкез Вардар
  Немања Јелесијевиќ Работнички
  Кори Мекинтош Фени Индустри
  Ентони Ли Инграм Куманово 2009
  Александар Јевдиќ Струмица
  Балша Радуновиќ Лирија
  Слободан Божовиќ Кожув
    Димитар Караџовски Кожув
  Златко Гоцевски Кожув

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. 1,0 1,1 „Вардар-Струмица 80:85“. fibalivestats.com. 27 април 2013. Посетено на 14 јануари 2017.[мртва врска]
 2. 2,0 2,1 „Кожув-МЗТ Аеродром 89:93“. fibalivestats.com. 26 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-11. Посетено на 14 јануари 2017.
 3. „Работнички-Куманово 2009 82:83“. fibalivestats.com. 8 мај 2013. Посетено на 14 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Кожув-Лирија 91:64“. fibalivestats.com. 8 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-10-11. Посетено на 14 јануари 2017.
 5. „Струмица-Пелистер Спорт 56:74“. fibalivestats.com. 24 април 2013. Архивирано од изворникот на 2013-06-29. Посетено на 14 јануари 2017.
 6. „Кожув-Работнички 78:72“. fibalivestats.com. 17 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-07-17. Посетено на 14 јануари 2017.
 7. „Фени Индустри-МЗТ Аеродром 77:84“. fibalivestats.com. 14 мај 2013. Архивирано од изворникот на 2013-11-14. Посетено на 14 јануари 2017.
 8. „Србиновски, нов кормилар на Кожув“. ekipa.mk. 18 септември 2012. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 9. „Србиновски на местото на Вркиќ на клупата на Кожув“. mkd.mk. 18 септември 2012. Архивирано од изворникот на 2020-04-14. Посетено на 1 јули 2017.
 10. „Србиновски го зеде кормилото на Кожув“. dnevnik.mk. 19 септември 2012. Посетено на 1 јули 2017.[мртва врска]
 11. „Лазовски повеќе не е тренер на Работнички, почнуваат дворските игри за местото во „Градски парк". mkd.mk. 17 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2012-12-31. Посетено на 26 јуни 2017.
 12. „Работнички и Лазовски ја прекинаа соработката“. kajgana.com. 17 декември 2012. Архивирано од изворникот на 2013-03-25. Посетено на 26 јуни 2017.
 13. „Емил Рајковиќ ќе му ја враќа старата слава на Работнички“. dnevnik.mk. 8 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „Емил Рајковиќ: Благодарам Фени, благодарам Кавадарци!“. mkd.mk. 6 јануари 2013. Архивирано од изворникот на 2013-05-30. Посетено на 26 јуни 2017.
 15. „Кадија нов тренер, Мекинтош, Калхун и Вучуровиќ нови засилувања“. kavadar4e.com. 11 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.
 16. „Фени Индустри го промовира новиот тренер Миодраг Кадија“. ekipa.mk. 16 јануари 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 17. „Тренерска смена во Фени индустри: Кадија си замина, Малинков на клупата на вицешампионот“. ekipa.mk. 20 април 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]
 18. „Фени Индустри го отпушти Кадија“. alfa.mk. 20 април 2013. Посетено на 26 јуни 2017.[мртва врска]

Надворешни врски

уреди