Прва македонска кошаркарска лига 2002/03

Првата македонска кошаркарска лига 2002/03 - 11. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Во оваа сезона првак бил Фершпед Работнички.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2002/03
Екипи 10
Одиграни натпревари 90 (Прва лига)
30 (Супер лига)
9 (Разигрување)
ТВ МТВ 2[1]
Конечни места
Првак Фершпед Работнички (10. титула)
Вицепрвак Поло Трејд (1. финале)
Полуфиналисти МЗТ Аеродром 2000
Вардар Империјал
2001/02
2003/04

Унапредување и отпаѓање уреди

Пред почетокот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2001/02

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2001/02

По крајот на сезоната 2002/03

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2002/03

Екипи отпаднати од Првата кошаркарска лига 2002/03

1 Работнички 2000 се повлекол од натпреварувањето.[2][3]

2 Гостивар добил вајлд карта на местото на Работнички 2000 заради пополнување на Првата лига.[3]

3 Охрид 98 и Центар добиле вајлд карта на местата на Жито Вардар и Балкан Стил заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[4] Меѓутоа подоцна Охрид 98 бил исфрлен поради финансиски причини.[5]

4 Црн Дрим добил вајлд карта на местото на Охрид 98 заради пополнување на Првата лига за следната сезона.[5]

Учесници уреди

Екипи уреди

Екипа Град Сала
Балкан Стил ЛВ Скопје Јане Сандански
Вардар Империјал Скопје Расадник
Гостивар Гостивар Младост
Жито Вардар ЖИВА Велес Гемиџии
Карпош Соколи 2000 Скопје Градски Парк
Куманово Куманово Спортска сала Куманово
МЗТ Аеродром 2000 Скопје Јане Сандански
Никол Ферт Гостивар Младост
Поло Трејд Струмица Парк
Фершпед Работнички Скопје Градски Парк

Персонал уреди

Екипа Главен тренер Капитен
Балкан Стил ЛВ   Јорданчо Давитков[6]
Вардар Империјал   Александар Тодоров[7]
Гостивар   Благоја Кипровски[8]
Жито Вардар ЖИВА   Анте Дуковски[6]
Карпош Соколи 2000   Огнен Дедиќ[9]
Куманово   Страшо Тодоровиќ[10]
МЗТ Аеродром 2000   Александар Петровиќ[7]   Ѓорѓе Војновиќ[1]
Никол Ферт   Мирослав Георгиевски[10]
Поло Трејд   Драган Јанков[11]
Фершпед Работнички   Марин Докузовски[11]   Горан Веселиновски[1]

Тренерски смени уреди

Забелешка: Оваа тебела е нецелосна

Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Поло Трејд   Марин Докузовски[12]
Сезонски
Никол Ферт   Јорданчо Давитков[13]   Мирослав Георгиевски
Поло Трејд   Марин Докузовски 27.12.2002[13][14]   Јорданчо Давитков 26.02.2003[15][16]
Фершпед Работнички   Стерија Андоновски 10.01.2003   Марин Докузовски 10.01.2003[17]
Поло Трејд   Јорданчо Давитков   Драган Јанков[13]
Балкан Стил ЛВ   Саша Димитриевиќ   Јорданчо Давитков 09.04.2003[13][18][19]

Прва лига уреди

     Екипи кои продолжиле во Супер лигата
     Екипи кои продолжиле во Плеј-аутот
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички 15 3 33
2 МЗТ Аеродром 2000 13 5 31
3 Жито Вардар ЖИВА 12 6 30
4 Балкан Стил ЛВ 12 6 30
5 Вардар Империјал 12 6 30
6 Поло Трејд 11 7 29
7 Никол Ферт 9 9 27
8 Куманово 3 15 20
9 Карпош Соколи 2000 2 16 20
10 Гостивар 1 17 18
 • Куманово и Гостивар биле казнети со по еден бод

Извор:[9]

Плеј–аут уреди

     Екипи кои опстанале во Првата Лига
     Екипи кои испаднале во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови
1 Никол Ферт 12 16 40
2 Карпош Соколи 2000 8 20 36
3 Куманово 7 21 34
4 Гостивар 4 24 31
 • Куманово и Гостивар биле казнети со по еден бод во Првата лига

Извор:[20][21]

Супер лига уреди

     Екипи кои продолжиле во разигрувањето
Место Екипа Победи Порази Кош
Разлика
Бодови Забелешка
1 Фершпед Работнички 24 4 52
2 Поло Трејд 17 11 45
3 Вардар Империјал 17 11 45
4 МЗТ Аеродром 2000 17 11 45
5 Балкан Стил ЛВ 16 12 44
6 Жито Вардар ЖИВА 14 14 42

Извор:[6][21]

Разигрување уреди

  Полуфинале Финале
                                 
  1  Фершпед Работнички 74 75 82 -  
4  МЗТ Аеродром 2000 70 81 79 -  
  1  Фершпед Работнички 100 87 116 - - -
  2  Поло Трејд 95 59 77 - - -
2  Поло Трејд 94 85 84 -
  3  Вардар Империјал 87 101 82 -  

Победнички состав уреди

број име позиција државјанство
4 Огнен Стојановски Разигрувач   Македонија
5 Дејан Вегов Крилен центар
/ Центар
  Македонија
6 Горан Веселиновски Бек /
Крило
  Македонија
7 Александар Димитровски Бек   Македонија
8 Тони Симиќ Центар   Македонија
9 Ѓорѓи Чековски Крилен центар   Македонија
10 Александар Серафимовски   Македонија
11 Слободанчо Хаџивасилев Крилен центар
/ Центар
  Македонија
12 Марјан Ѓуров Крило   Македонија
13 Кирил Павловски Центар   Македонија
14 Ристе Стефанов Бек   Македонија
15 Горан Самарџиев Разигрувач   Македонија

Победник во
Првата лига 2002/03
 
Работнички
10. титула

Главен тренер

Помошник тренер

 •   Панче Милевски

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања уреди

Екипа Натпреварување Фаза
Фершпед Работнички ФИБА Европа Куп на Шампиони (Јужна Конференција) Групна фаза
Жито Вардар ЖИВА ФИБА Европа Регионален Челенџ Куп (Јужна Конференција) Групна фаза
Никол Ферт ФИБА Европа Регионален Челенџ Куп (Јужна Конференција) Групна фаза

Поврзано уреди

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 1,2 МТВ 2 (9 април 2020). „FERSPED RABOTNICKI - MZT 80:78 FINALE KUP NA RM 2003“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 14 април 2020.
 2. Деветта титула за Ф. Работнички[мртва врска] dnevnik.com.mk 4 јуни 2002
 3. 3,0 3,1 „Никол Ферт и Соколи ја отвораат сезоната“. vest.com.mk. 4 октомври 2002. Посетено на 23 јануари 2017.[мртва врска]
 4. „Охрид и Центар нови прволигаши“. dnevnik.com.mk. 2003. Посетено на 13 февруари 2017.[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 „ФИБА Европа дава ако и дадеш“. vest.com.mk. 11 октомври 2003. Посетено на 24 јануари 2017.[мртва врска]
 6. 6,0 6,1 6,2 „И Поло трејд и Вардар Империјал во разигрувањето“. dnevnik.com.mk. 14 април 2003. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 7. 7,0 7,1 „Победа на домаќините за надеж“. dnevnik.com.mk. 29 април 2003. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 8. „Победи на водечките, Гостивар веќе отпишан“. dnevnik.com.mk. 17 март 2003. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 9. 9,0 9,1 "Соколите" без крила во третата четвртина“. dnevnik.com.mk. 11 март 2003. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 10. 10,0 10,1 "Штрковите" сезонава тешко летаат над Вардар Империјал“. dnevnik.com.mk. 31 март 2003. Посетено на 16 јануари 2017.
 11. 11,0 11,1 „Фершпед Работнички по 10-ти пат шампион“. vest.com.mk. 19 мај 2003. Посетено на 16 јануари 2017.[мртва врска]
 12. „Докузовски - шеф на Стручниот штаб на Поло трејд“. dnevnik.com.mk. 2002. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 13. 13,0 13,1 13,2 13,3 „Давитков на клупата на Балкан стил“. vest.com.mk. 9 април 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 14. „Докузовски се раздели со Поло Трејд“. vest.com.mk. 27 декември 2002. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 15. „Поло трејд го ангажираше селекторот Давитков“. vest.com.mk. 26 февруари 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 16. „Давитков - нов тренер на амбициозниот Поло трејд“. dnevnik.com.mk. февруари 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 17. „Докузовски се врати во Фершпед Работнички“. vest.com.mk. 10 јануари 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 18. „Давитков - нов тренер на Балкан стил“. dnevnik.com.mk. април 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 19. „Јорданчо Давитков се врати во Скопје“. utrinski.com.mk. април 2003. Посетено на 29 јуни 2017.[мртва врска]
 20. Сезона 2002/03 Архивирано на 8 мај 2017 г. eurobasket.com
 21. 21,0 21,1 Вардар Империјал и Поло трејд го фатија последниот воз[мртва врска] vest.com.mk 14 април 2003

Надворешни врски уреди