Прва македонска кошаркарска лига 2015/16

Првата македонска кошаркарска лига 2015/16 - 24. издание на Првата македонска кошаркарска лига. Сезоната започнала на 10 октомври 2015 година, а завршила на 27 мај 2016 година. За оваа сезона форматот бил сменет, односно Суперлигата била укината и екипите кои обезбедиле понатамошен пласман директно се пласирале во разигрувањето.[1][2] Во оваа сезона првак бил МЗТ Аеродром.

Прва лига мажи
Поединости за натпреварувањето
Сезона 2015/16
Екипи 8
Одиграни натпревари 120 (вкупно)
102 (Регуларен дел)
18 (Разигрување)
Временски период 10 октомври 2015 - 24 април 2016 (Регуларен дел)
26 април - 27 мај 2016 (Разигрување)
ТВ МРТ собраниски канал
МРТ 1
Конечни места
Првак МЗТ Аеродром (5. титула)
Вицепрвак Куманово 2009 (3. финале)
Полуфиналисти Фени Индустри
Карпош Соколи 2000
Признанија
МВП на сезоната Хрватска Карло Враговиќ (Фени Индустри)
МВП на финалето Македонија Дамјан Стојановски (МЗТ Аеродром)
Статистички предводници
Поени САД Тајрон Харис (Бест)
20,7
Скокови Македонија Ѓорѓи Чековски (Работнички)
9,6
Додавања Македонија Александар Костоски (Куманово 2009)
6,4
Рекорди
Најголема домашна победа МЗТ Аеродром 100–48 Струмица
Најголема гостинска победа Бест 50–104 МЗТ Аеродром
Победничка серија 14 натпревари
МЗТ Аеродром
Губитничка серија 28 натпревари
Бест
2014/15
2016/17

Унапредување и отпаѓање

уреди
Пред почетокот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2014/15

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2014/15

Распадната екипа

По крајот на сезоната 2015/16

Екипи унапредени од Втората кошаркарска лига 2015/16

Екипа која отпаднала од Првата кошаркарска лига 2015/16

1 Т-Баскет се откажал поради ненаоѓање на соодветна сала.[3] Клубот одново се вратил во Втората лига но подоцна му го предал неговото учество на друг клуб по пат на договор.[4]

2 Гоце Делчев иако си го обезбедил пласманот во Првата лига, се откажал поради финансиски причини и се приклучил во Втората лига.[5][6][7] Меѓутоа подоцна клубот го откажал учеството и во Втората лига и се распаднал.[8]

3 Вардар и Пелистер добиле вајлд карта заради пополнување на Првата лига.[9][10]

Учесници

уреди

Екипи

уреди
Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2015/16
Екипа Град Сала Капацитет
Бест Гевгелија 26 Април 1,600
Карпош Соколи 2000 Скопје ВИП Арена 5,100
Кожув Гевгелија 26 Април 1,600
Куманово 2009 Куманово Спортска сала Куманово 4,150
МЗТ Аеродром Скопје Јане Сандански 5,400
Работнички Скопје Градски Парк 1,400
Струмица Струмица Парк 1,800
Фени Индустри Кавадарци Јасмин 1,800

Персонал

уреди
Екипа Главен тренер Капитен
Бест   Владимир Мирковски[11]   Никола Гајдаџиев
Карпош Соколи 2000   Синиша Матиќ   Ангел Тасевски
Кожув   Марјан Илиевски   Владимир Брчков
Куманово 2009   Марјан Србиновски   Александар Костоски
МЗТ Аеродром   Александар Јончевски   Дамјан Стојановски
Работнички   Марин Докузовски[12]   Димитар Мираковски
Струмица   Златко Зетов[13]   Ефтим Богоев
Фени Индустри   Љупчо Малинков[14]   Горан Самарџиев

Тренерски смени

уреди
Екипа Во заминување Заминување од функција Во доаѓање Пристигнување на функција
Претсезонски
Кожув   Илија Ефтимов 02.07.2015   Боби Митев 02.07.2015[15][16][17]
Куманово 2009   Страшо Тодоровиќ 11.07.2015   Љубислав Луковиќ 11.07.2015[18][19][20]
Карпош Соколи 2000   Саше Тодоровски   Синиша Матиќ 14.07.2015[21][22]
Бест   Мицко Алексовски   Никола Николовски
Сезонски
Бест   Никола Николовски 12.10.2015[23][24]   Мицко Алексовски 12.10.2015
Кожув   Боби Митев 05.11.2015[25][26][27]   Стратос Кукулекидис 10.11.2015[28][29][30]
Куманово 2009   Љубислав Луковиќ 26.11.2015[31][32][33]   Страшо Тодоровиќ 26.11.2015
МЗТ Аеродром   Алеш Пипан 07.12.2015[34][35][36]   Александар Јончевски 07.12.2015
Бест   Мицко Алексовски 14.01.2016   Владимир Мирковски 14.01.2016[37][38]
Кожув   Стратос Кукулекидис 03.02.2016   Марјан Илиевски 03.02.2016[39][40][41]
Куманово 2009   Страшо Тодоровиќ 25.02.2016   Марјан Србиновски 25.02.2016[42][43][44]

Регуларен дел

уреди

Табела

уреди
     Екипи кои продолжиле во Полуфинале
     Екипи кои продолжиле во Четвртфинале
     Екипа која испаднала во Втората Лига
Место Екипа Победи Порази Постигнати
Кошеви
Примени
Кошеви
Кош
Разлика
Бодови
1 МЗТ Аеродром 24 4 2326 1888 + 438 52
2 Карпош Соколи 2000 21 7 2441 2035 + 406 49
3 Куманово 2009 20 8 2388 2152 + 236 48
4 Фени Индустри 18 10 2078 2088 + 190 42
5 Кожув 13 15 2034 2064 - 30 41
6 Работнички 11 17 2115 2165 - 50 39
7 Струмица 5 23 1879 2367 - 488 33
8 Бест 0 28 1865 2537 - 672 28

Местоположба според коло

уреди

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
МЗТ Аеродром 1 3 2 2 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Карпош Соколи 2000 2 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Куманово 2009 5 6 6 5 6 6 5 5 6 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 4 4 4 3 3 3
Фени Индустри 4 2 3 4 4 3 3 4 3 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3 3 3 4 4 4
Кожув 3 5 5 6 5 5 4 3 4 5 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 5 5 5 5 5
Работнички 6 4 4 3 3 4 6 6 5 6 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 5 6 6 6 6 6
Струмица 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7
Бест 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8

Резултати 1-14

уреди
Дома-гости БЕС КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ СТР ФЕН
Бест 78-96 82-85 83-93 81-109 56-80 68-93 82-86
Карпош Соколи 2000 113-62 92-73 90-83 63-72 87-64 87-68 80-65
Кожув 82-69 81-92 73-80 59-68 88-67 77-58 46-61
Куманово 2009 88-74 93-80 80-83 74-72 83-67 94-53 85-76
МЗТ Аеродром 113-70 76-72 72-66 92-68 90-85 100-48 79-71
Работнички 84-46 69-80 61-62 64-82 75-86 88-68 59-76
Струмица 101-72 55-79 65-81 101-93 67-86 56-79 53-85
Фени Индустри 102-63 80-86 86-67 96-81 76-93 79-82 84-66

Резултати 15-28

уреди
Дома-гости БЕС КАР КОЖ КУМ МЗТ РАБ СТР ФЕН
Бест 64-91 65-76 63-93 50-104 62-78 58-89 63-81
Карпош Соколи 2000 86-48 104-74 90-94 63-71 83-72 104-62 92-70
Кожув 84-49 60-71 79-69 54-61 75-81 87-57 72-87
Куманово 2009 115-73 94-88 86-80 80-70 98-67 79-53 82-74
МЗТ Аеродром 89-51 68-83 74-48 79-71 81-71 94-56 81-58
Работнички 90-88 80-98 75-76 76-87 74-71 85-61 66-75
Струмица 75-71 71-115 74-90 70-80 66-79 63-83 65-87
Фени Индустри 93-74 88-76 78-56 86-83 88-96 108-93 82-67

Играч на колото

уреди

Коло Играч Екипа Индекс
1.    Антон Казарновски Карпош Соколи 2000 50
2.   Урош Луковиќ Куманово 2009 40
3.   Урош Луковиќ (2) Куманово 2009 37
4.   Урош Луковиќ (3) Куманово 2009 37
5.   Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром 36
6.   Урош Луковиќ (4) Куманово 2009 37
7.   Ѓорѓе Дреновац (2) МЗТ Аеродром 42
8.   Ѓорѓи Чековски Работнички 35
9.   Ѓорѓе Дреновац (3) МЗТ Аеродром 34
10.   Ѓорѓе Дреновац (4) МЗТ Аеродром 31
11.   Бојан Трајковски Куманово 2009 49
12.   Ненад Мишановиќ Куманово 2009 38
13.   Карло Враговиќ Фени Индустри 37
14.   Карло Враговиќ (2) Фени Индустри 36
15.   Карло Враговиќ (3) Фени Индустри 41

Коло Играч Екипа Индекс
16.   Ѓорѓи Чековски (2) Работнички 28
17.   Карло Враговиќ (4) Фени Индустри 35
18.    Драган Тубак Фени Индустри 26
19.   Ѓорѓи Чековски (3)
  Карло Враговиќ (5)
   Мрѓан Марковиќ
Работнички
Фени Индустри
Струмица
28
20.   Кирил Николовски Фени Индустри 36
21.   Карло Враговиќ (6) Фени Индустри 45
22.   Бојан Трајковски (2) Куманово 2009 33
23.   Димитар Мираковски Работнички 36
24.   Кирил Николовски (2) Фени Индустри 27
25.   Ѓорѓи Чековски (4) Работнички 48
26.   Ѓорѓи Чековски (5) Работнички 39
27.   Димитар Мираковски (2) Работнички 38
28.   Карло Враговиќ (7) Фени Индустри 52

Извор: Македонска Кошаркарска Федерација Архивирано на 14 декември 2015 г.

Разигрувања

уреди
  Четвртфинале     Полуфинале     Финале
                                                 
        1  МЗТ Аеродром 95 91 100 - -  
  4  Фени Индустри 100 79 82 -     4  Фени Индустри 64 87 77 - -    
  5  Кожув 96 91 69 -         1  МЗТ Аеродром 84 82 91 90 -
      3  Куманово 2009 87 75 73 88 -
        2  Карпош Соколи 2000 97 63 74 57 73    
  3  Куманово 2009 82 77 100 -     3  Куманово 2009 91 66 65 73 84  
  6  Работнички 85 60 94 -  
Победник во
Првата лига 2015/16
 
МЗТ Аеродром 5. титула

Македонски клубови во меѓународните натпреварувања

уреди
Екипа Натпреварување Фаза (Место)
Куманово 2009 ФИБА Европа Куп Прва групна фаза
МЗТ Аеродром АБА лига Регуларен дел (10.)
Кожув БИБЛ Полуфинале

Статистика

уреди

Признанија

уреди
Назив Играч Екипа
Најкорисен играч на финалето   Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
Најкорисен играч на сезоната   Карло Враговиќ Фени Индустри
Бек на сезоната   Карло Враговиќ Фени Индустри
Крилен центар на сезоната   Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички
Центар на сезоната   Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009
Домашен играч на сезоната   Ѓорѓи Чековски Работнички
Босман играч на сезоната   Карло Враговиќ Фени Индустри
Не-босман играч на сезоната   Тајрон Харис Бест
Одбранбен играч на сезоната   Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009
Тренер на сезоната   Александар Јончевски МЗТ Аеродром

Извор:eurobasket.com

Петорки

уреди

Прва Петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
  Карло Враговиќ Фени Индустри
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Ѓорѓи Чековски Работнички
  Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009

Најдобра домашна петорка

Играч Екипа
  Александар Костоски Куманово 2009
  Дамјан Стојановски МЗТ Аеродром
  Марко Симоновски Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
  Ѓорѓи Чековски Работнички
  Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички

Почесно споменување

Играч Екипа
  Филип Шепа Карпош Соколи 2000
  Миладин Пековиќ Фени Индустри
    Алексеј Нешовиќ Кожув
    Димитар Караџовски Куманово 2009
  Марко Луковиќ МЗТ Аеродром
  Владимир Брчков Кожув
  Вукашин Мандиќ Куманово 2009
  Марко Љубичиќ МЗТ Аеродром
  Виктор Ефремовски Работнички
  Милан Марковиќ Бест

Втора петорка

Играч Екипа
  Димитар Мираковски Работнички
  Тајрон Харис Бест
  Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
  Бојан Трајковски Куманово 2009 /
Работнички
  Кирил Николовски Фени Индустри

Најдобра странска петорка

Играч Екипа
  Тајрон Харис Бест
  Рајан Вајт Кожув
  Мајкл Снер Карпош Соколи 2000
  Глен Дендриџ Карпош Соколи 2000
  Брендон Пен Кожув

Трета петорка

Играч Екипа
  Јане Петровски Фени Индустри /
Работнички
  Марко Болтиќ Карпош Соколи 2000
  Марко Симоновски Куманово 2009 /
МЗТ Аеродром
  Брендон Пен Кожув
  Душан Кнежевиќ Карпош Соколи 2000

Најдобра босман петорка

Играч Екипа
  Марко Болтиќ Карпош Соколи 2000
  Карло Враговиќ Фени Индустри
  Ѓорѓе Дреновац МЗТ Аеродром
  Марко Луковиќ МЗТ Аеродром
  Урош Луковиќ МЗТ Аеродром /
Куманово 2009

Извор:eurobasket.com

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
 1. Кошаркарската елита ќе се игра (само) со осум екипи, а првенството почнува на - 1 октомври! sportmedia.mk 23 јули 2015
 2. Се укинува кошаркарската Супер-лига, се оди директно на плејоф Архивирано на 27 јули 2015 г. ekipa.mk 23 јули 2015
 3. Т-баскет: Не се откажуваме, кога-тогаш ќе донесеме прволигашка кошарка во Тетово! sportmedia.mk 24 јули 2015
 4. Изјава на КК Т-Баскет КК Т-Баскет на Facebook 30 септември 2015
 5. Поради финансиски причини Првата лига без Универзитет Гоце Делчев Штип Архивирано на 16 јули 2015 г. sport365.mk 14 јули 2015
 6. Проблеми во кошаркарската елита: Штипски Гоце Делчев се откажа од настапот во Првата лига! sportmedia.mk 14 јули 2015
 7. Нов проблем во кошарката: „Гоце Делчев“ се откажа од Првата лига Архивирано на 15 јули 2015 г. ekipa.mk 14 јули 2015
 8. Нов проблем за МКФ: Се откажаа две екипи, стартот на Втората лига одложен! sportmedia.mk 17 октомври 2015
 9. МКФ им понуди прволигашко место, битолчани прифатија: КК Пелистер нов прволигаш! gol.mk 22 август 2016
 10. КК Вардар се враќа во елитата и продолжува со младите играчи Архивирано на 2 септември 2016 г. ekipa.mk 1 септември 2016
 11. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Бест - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 12. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Работнички - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 13. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Струмица - Сезона 2015/16 Архивирано на 8 април 2016 г. basketball.org.mk
 14. Список на одобрени играчи и службени лица - КК Фени Индустри - Сезона 2015/16 Архивирано на 12 ноември 2016 г. basketball.org.mk
 15. Митев нов тренер на Кожув, ќе се гради тим со Македонци Архивирано на 4 јули 2015 г. ekipa.mk 2 јули 2015
 16. Кожув со македонски играчи и со Боби Митев на клупата ќе атакува на титула во БИБЛ-лигата! sportmedia.mk 2 јули 2015
 17. Митев е новиот тренер на Кожув[мртва врска] sport365.mk 2 јули 2015
 18. Љубисав Луковиќ и официјално се врати на кормилото на КК Куманово Архивирано на 12 јули 2015 г. ekipa.mk 11 јули 2015
 19. Луковиќ се враќа на клупата на Куманово sportmedia.mk 11 јули 2015
 20. Луковиќ повторно во Куманово[мртва врска] sportclub.mk 12 јули 2015
 21. Нов шмек за тимот од „Борис Трајковски“: Србинот Матиќ седнува на клупата на „соколите“ од Карпош! sportmedia.mk 14 јули 2015
 22. „Соколите“ ќе летаат на чело со Србинот Матиќ Архивирано на 17 јули 2015 г. ekipa.mk 14 јули 2015
 23. „Дебитантот Бест го смени тренерот“. derbi.mk. 13 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2015-10-17.
 24. „Бест после почетниот дебакл остана без тренерот Николовски“. hitportal.com.mk. 13 октомври 2015.[мртва врска]
 25. „По серијата од пет порази: Кожув ја прекина соработката со тренерот Боби Митев!“. sportmedia.mk. 5 ноември 2015.
 26. „Митев си заминува од клупата на Кожув“. ekipa.mk. 5 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-06. Посетено на 2015-11-05.
 27. „Лошите резултати си го сторија своето: Боби Митев не е повеќе тренер на Кожув“. sport365.mk. 5 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-11-05.
 28. „Неочекувано: Кожув ангажира грчки тренер кој пред осум години направи голем скандал во Купот!“. sportmedia.mk. 10 ноември 2015.
 29. „Стратос Кукулекидис нов тренер на Кожув“. ekipa.mk. 10 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-12. Посетено на 2015-11-12.
 30. „Грчкиот стратег Кукулекидис ќе го води Кожув“. sport365.mk. 10 ноември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-11-12.
 31. „Куманово го смени тренерот Луковиќ, си замина и Мандиќ“. ekipa.mk. 26 ноември 2015.[мртва врска]
 32. „КК Куманово го именуваше новиот тренер“. derbi.mk. 26 ноември 2015.[мртва врска]
 33. „Лошите резултати го земаат данокот: Љубисав Луковиќ не е повеќе тренер на Куманово“. sport365.mk. 27 ноември 2015.[мртва врска]
 34. „Алеш Пипан си замина од МЗТ!“. ekipa.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2015-12-08. Посетено на 2015-12-07.
 35. „Словенецот ги потврди најавите: Алеш Пипан повеќе не е тренер на МЗТ!“. sportmedia.mk. 7 декември 2015.
 36. „Пипан не е повеќе тренер на МЗТ Скопје Аеродром“. sport365.mk. 7 декември 2015. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-12-07.
 37. Владимир Мирковски на кормилото на Бест![мртва врска] sport365.mk 14 јануари 2016
 38. Нов тренер и четири нови засилувања за Бест Архивирано на 16 јануари 2016 г. ekipa.mk 14 јануари 2016
 39. „Кожув го отпушти Кукулекидис, нов тренер е Марјан Илиевски“. ekipa.mk. 3 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2017-03-17. Посетено на 2016-02-03.
 40. „Кожув и со трет тренер: Кукулекидис избркан, Илиевски нов предводник!“. sportmedia.mk. 3 февруари 2016.
 41. „Тренери се менуваат како чорапи: Кожув со отказ за Кукулекидис, Илиевски трет тренер сезонава“. sport365.mk. 3 февруари 2016.[мртва врска]
 42. „Марјан Србиновски, нов тренер на Куманово“. ekipa.mk. 25 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-03-02. Посетено на 2016-02-26.
 43. „Разрешен најдобриот стратег во Македонија: Србиновски е нов тренер на Куманово!“. sportmedia.mk. 25 февруари 2016.
 44. „Србиновски нов тренер на вицешампионот Куманово“. sport365.mk. 25 февруари 2016. Архивирано од изворникот на 2016-05-13. Посетено на 2016-02-26.

Надворешни врски

уреди