Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 100м краул за жени во пливачките дисициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 29 јули со финалето.

100м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 28, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 29, 2011 (финале)
Натпреварувачи79 од 66 нации
Победничко време53.45
Медалисти
Златен медал 
Бронзен медал   Холандија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Брита Стефен   Германија 52.07 Рим 31 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

77 пливачи учествуваа во 10 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 8 4 Фемке Химскирк   Холандија 53.75 Q
2 8 6 Жанет Отесен   Данска 53.88 Q
3 9 3 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 54.10 Q
4 8 5 Дана Волмер   САД 54.24 Q
5 10 3 Камил Муфат   Франција 54.35 Q
6 8 3 Јолан Кукла   Австралија 54.37 Q
6 10 5 Алисија Кутс   Австралија 54.37 Q
6 10 6 Танг Ји   Кина 54.37 Q
9 10 4 Франческа Халсал   Обединето Кралство 54.38 Q
10 9 5 Александра Герасимења   Белорусија 54.47 Q
11 8 8 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 54.51 Q
12 9 4 Натали Коглин   САД 54.72 Q
13 8 2 Викторија Пун   Канада 54.74 Q
14 8 7 Ида Марко-Варга   Шведска 54.81 Q
15 9 1 Габриела Фагундез   Шведска 54.81 Q
16 9 6 Брита Стефен   Германија 54.86 Q
17 10 2 Вероник Попова   Русија 54.88
18 10 7 Ејми Смит   Обединето Кралство 54.93
19 9 7 Ванг Шијиа   Кина 54.99
20 7 6 Хана-Марија Сепала   Финска 55.06
21 7 4 Шантал Ванландегем   Канада 55.07
22 10 1 Перниле Блум   Данска 55.14
23 8 1 Даниела Шрајберт   Германија 55.24
24 7 1 Теодора Драку   Грција 55.52
25 9 8 Татијана Лемос Барбоса   Бразил 55.55
26 6 5 Карин Принслу   ЈАР 55.57
27 7 3 Хана Вилсо   Хонгконг 55.71
28 7 5 Наташа Хинд   Нов Зеланд 55.72
29 6 4 Биргит Кошичек   Австрија 55.75
30 9 2 Евелин Верасто   Унгарија 55.76
31 6 3 Сара Исакович   Словенија 55.81
32 7 8 Нина Рангелова   Бугарија 55.81
33 6 2 Лилијана Ибањез   Мексико 56.07
34 6 6 Рагнхеидур Рагнарсдотир   Исланд 56.28
35 7 7 Нацуки Хагесава   Јапонија 56.30
36 7 2 Мирослава Најдановски   Србија 56.42
37 6 8 Катарина Листопадова   Словачка 56.52
38 5 5 Натанан Јункрајанг   Тајланд 56.86
39 6 1 Аманда Лим   Сингапур 57.00
40 6 7 Катарина Филова   Словачка 57.06
41 5 2 Шинјер Пигот   Суринам 57.34
42 5 6 Никол Хорн   Зимбабве 57.70
43 5 3 Меган Фонтено   Американска Самоа 57.85
44 5 4 Џасмин Ал-Калди   Филипини 58.02
45 4 5 Карен Торез   Боливија 58.05
46 4 4 Ана-Лиза Мопио   Папуа Нова Гвинеја 58.86
47 5 8 Бајан Јумах   Сирија 59.22
48 5 7 Киера Аиткен   Бермуда 59.39
49 5 1 Клелија Тини   Сан Марино 59.50
50 4 3 Карен Шулц   Парагвај 59.52
51 4 2 Кристине Брајденхан   Намибија 59.55
52 4 6 Џесиак Виера   Мозамбик 1:00.14
53 4 8 Бранка Врањес   Босна и Херцеговина 1:00.40
54 4 7 Џејд Ешлиг Хауард   Замбија 1:01.24
55 3 6 Британи ван Ланге   Гвајана 1:01.39
56 3 3 Џудит Меаури   Папуа Нова Гвинеја 1:01.54
57 3 5 Моника Василјан   Ерменија 1:01.82
58 3 2 Заманта Хос   Панама 1:02.12
59 3 1 Ифизегбе Гагбе   Нигерија 1:02.44
60 4 1 Фабиола Исабел Еспиноза   Никарагва 1:03.54
61 3 4 Естела Филс Рабетсара   Мадагаскар 1:03.62
62 2 4 Амели Тринкуер   Монако 1:04.08
63 3 7 Решика Удугампола   Шри Ланка 1:04.23
64 2 3 Магдалена Моши   Танзанија 1:05.39
65 2 6 Селесте Браун   Кукови Острови 1:05.76
66 2 2 Кухелијани Сноу   Француска Полинезија 1:05.99
67 2 1 Кеша Кин   Палау 1:06.15
68 3 8 Марем Фае   Сенегал 1:06.37
69 2 8 Дебра Даниел   СД Микронезија 1:06.87
70 1 5 Осисанг Шилтон   Палау 1:07.62
71 1 7 Гуедија Муафо   Камерун 1:09.28
72 2 7 Грејс Кимбал   Северни Маријански Острови 1:09.70
73 1 2 Шејра Дитал     Непал 1:10.82
74 1 4 Катерина Измаилова   Таџикистан 1:11.56
75 1 3 Сара Ал Флаиџ   Бахреин 1:14.86
76 1 1 Елси Увамахоро   Бурунди 1:17.70
77 1 6 Сихаме Ајуба Али   Комори 1:21.54
2 5 Гури Котеча   Танзанија DNS
10 8 Федериак Пелегрини   Италија DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:02.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 Франческа Халсал   Обединето Кралство 53.48 Q
2 4 Жанет Отесен   Данска 53.88 Q
3 5 Дана Волмер   САД 54.05 Q
4 2 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 54.46
5 7 Викторија Пун   Канада 54.82
6 3 Јолан Кукла   Австралија 54.87
7 1 Габриела Фагундез   Шведска 54.92
8 8 Ејми Смит   Обединето Кралство 55.33

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Фемке Химскирк   Холандија 53.67 Q
2 6 Алисија Кутс   Австралија 53.78 Q
3 5 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 53.94 Q
4 7 Натали Коглин   САД 54.05 Q
5 2 Александра Герасимења   Белорусија 54.26 Q
6 3 Камил Муфат   Франција 54.28
7 1 Ида Марко-Варга   Шведска 54.78
8 8 Вероника Попова   Русија 54.82

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:02.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  6 Жанет Отесен   Данска 53.45
  8 Александра Герасимења   Белорусија 53.45
  2 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 53.66
4 4 Франческа Халсал   Обединето Кралство 53.72
4 5 Фемке Химскирк   Холандија 53.72
6 3 Алисија Кутс   Австралија 53.81
7 7 Дана Волмер   САД 54.19
8 1 Натали Коглин   САД 54.22

НаводиУреди

  1. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (прелиминации)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.
  2. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (полуфинале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.
  3. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за жени (финале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.

Надоврешни врскиУреди