Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 1м во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањата во скокови во вода за мажи од 1м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 16 јули (прелиминарна рунда) и 18 (финале).

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
Ли Шиксин
  Кина
Хе Мин
  Кина
Павло Розенберг
  Германија

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда беше одржана на 16 јули во 10:00 по локално време.[1] Финалето беше одржано на 18 јули од 14:00.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Поени Место Поени Место
  Ли Шиксин   Кина 438.00 1 463.90 1
  Хе Мин   Кина 432.95 2 444.00 2
  Павло Розенберг   Германија 385.40 6 436.50 3
4 Крис Колвил   САД 387.80 5 427.15 4
5 Хавиер Иљана   Шпанија 408.45 3 402.40 5
6 Ројбен Рос   Канада 378.50 7 401.40 6
7 Евгениј Кузнецов   Русија 378.25 8 388.10 7
8 Андржеј Рзежутек   Полска 369.60 10 368.95 8
9 Арон Флешнер   САД 373.20 9 364.60 9
10 Амунд Гисмервик   Норвешка 362.90 12 346.65 10
11 Даниел Ислас   Мексико 393.85 4 307.35 11
12 Александер Андерсен   Шведска 363.95 11 282.15 12
13 Олександр Горшковозов   Украина 361.75 13
14 Кристофер Меарс   Обединето Кралство 361.20 14
15 Дамиен Кели   Франција 352.40 15
16 Олексиј Прихоров   Украина 352.30 16
17 Себастијан Виља   Колумбија 349.30 17
18 Стефанас Папарунас   Грција 347.50 18
19 Грант Хил   Австралија 340.85 19
20 Александрос Манос   Грција 340.50 20
21 Метју Росет   Франција 337.95 21
22 Џонатана Џорнфалк   Шведска 335.35 22
23 Томазо Риналди   Италија 332.65 23
24 Виле Вахтола   Финска 321.95 24
25 Францоис Имбеау Дулак   Канада 312.95 25
26 Андреа Алоисио   Швајцарија 309.70 26
27 Кевин Чавез   Мексико 308.85 27
28 Игор Кориакин   Русија 291.95 28
29 Јорик де Бруијн   Холандија 288.20 29
30 Константин Блаха   Австрија 287.95 30
31 Стефан Фек   Германија 283.95 31
32 Хамад Салех   Кувајт 282.55 32
33 Џек Лагер   Обединето Кралство 279.55 33
34 Пун Ваи Чонг Јасон   Индонезија 256.00 34
35 Еирик Валхеим   Норвешка 253.35 35
36 Диего Каркуин   Чиле 250.85 36
37 Донато Наглија   Чиле 238.55 37
38 Лутфи Нико Абдилах   Индонезија 236.20 38
39 Чо Хо Винг   Хонгконг 236.10 39

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди