Пливање на светското првенство во водени спортови 2011

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во пливање на Светското првенство во водени спортови 2011 ќе се одржат од 24-31 јули во Ориенталнито Спортски Центар во Шангај, Кина.[1] Пливањето е една од петте дисциплини на шампионатот.

Резиме на медалиУреди

Табела на медалиУреди

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1   САД 16 5 8 29
2   Кина 5 2 7 14
3   Бразил 3 0 0 3
4   Австралија 2 8 3 13
5   Франција 2 3 5 10
6   Обединето Кралство 2 3 0 5
  Италија 2 3 0 5
8   Холандија 2 1 3 6
9   Данска 2 1 0 3
10   Русија 1 3 0 4
11   Шведска 1 1 0 2
12   Унгарија 1 0 3 4
13   Белорусија 1 0 0 1
  Норвешка 1 0 0 1
  Јужна Кореја 1 0 0 1
16   Јапонија 0 4 2 6
17   Канада 0 3 1 4
18   Полска 0 1 0 1
19   Германија 0 0 5 5
20   ЈАР 0 0 3 3
Вкупно 42 38 40 120

РезултатиУреди

МажиУреди

Натпреварување Злато Сребро Бронза
50 m краул
  Цезар Сиело
Бразил (BRA)
21.52   Лука Дото
Италија (ITA)
21.90   Алан Бернард
Франција (FRA)
21.92
100 m краул
  Џејмс Магнусен
Австралија (AUS)
47.63   Брент Хејден
Канада (CAN)
47.95   Вилијам Мејнард
Франција (FRA)
48.00
200 m краул
  Рајан Лохте
САД (USA)
1:44.44   Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:44.79   Пол Бидерман
Германија (GER)
1:44.88
400 m краул
  Парк Тае-Хван
Јужна Кореја (KOR)
3:42.04   Сун Јанг
Кина (CHN)
3:43.24   Пол Бидерман
Германија (GER)
3:44.14
800 m краул
  Сун Јанг
Кина (CHN)
7:38.57   Рајан Кокхрејн
Канада (CAN)
7:41.86   Герго Кис
Унгарија (HUN)
7:44.94
1500 m краул
  Сун Јанг
Кина (CHN)
14:34.14
СР
  Рајан Кокхрејн
Канада (CAN)
14:44.46   Герго Кис
Унгарија (HUN)
14:45.66
НР
50 m грбно
  Лиам Танкок
Велика Британија (GBR)
24.50   Камил Лакурт
Франција (FRA)
24.57   Герхардус Зандберг
ЈАР (RSA)
24.66
100 m грбно
  Џереми Стравиус
Франција (FRA)
  Камил Лакурт
Франција (FRA)
52.76   Не е доделено   Рјоскуе Ирие
Јапонија (JPN)
52.9
200 m грбно
  Рајан Лохте
САД (USA)
1:52.96   Рјосуке Ирие
Јапонија (JPN)
1:54.11   Тајлер Клери
САД (USA)
1:54.69
50 m градно
  Фелипе Франка Соуза
Бразил (BRA)
27.01   Фабио Скоцоли
Италија (ITA)
27.17   Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
27.19
100 m градно
  Александер Дале Оен
Норвешка (NOR)
58.71   Фабио Скоцоли
Италија (ITA)
59.42   Камерон ван дер Бург
ЈАР (RSA)
59.49
200 m градно
  Даниел Ѓурта
Унгарија (HUN)
2:08.41   Косуке Китаџима
Јапонија (JPN)
2:08.63   Кристијан вом Лем
Германија (GER)
2:09.0
50 m делфин
  Цезар Сиело
Бразил (BRA)
23.10   Мет Таргет
Австралија (AUS)
23.28   Геоф Хагил
Австралија (AUS)
23.35
100 m делфин
  Мајкл Фелпс
САД (USA)
50.71   Конрад Черниак
Полска (POL)
51.15   Тајлер МекГил
САД (USA)
51.26
200 m делфин
  Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:53.34   Такеши Мацуда
Јапонија (JPN)
1:54.01   Ву Пенг
Кина (CHN)
1:54.67
200 m индивидуално мешано
  Рајан Лохте
САД (USA)
1:54.00
СР
  Мајкл Фелпс
САД (USA)
1:54.16   Ласло Чех
Унгарија (HUN)
1:57.69
400 m индивидуално мешано
  Рајан Лохте
САД (USA)
4:07.13   Тајлер Клери
САД (USA)
4:11.17   Јуја Хорихата
Јапонија (JPN)
4:11.98
4×100 m краул штафета
  Австралија
Џејмс Магнусен (47.49)
Мет Таргет (47.87)
Метју Абуд (47.92)
Имон Саливен (47.72)
3:11.00   Франција
Алан Бернард (48.75)
Џереми Стравиус (47.78)
Вилијам Мејнард (47.39)
Фабиен Гилот (47.22)
3:11.14   САД
Мајкл Фелпс (48.08)
Герет Вебер-Бејл (48.33)
Џејсон Лежак (48.15)
Натан Адријан (47.40)
3:11.96
4×200 m краул штафета
  САД
Мајкл Фелпс (1:45.53)
Питер Вандеркај (1:46.07)
Рики Беренс (1:46.51)
Рајан Лохте (1:44.56)
7:02.67   Франција
Јаник Анхел (1:45.25)
Грегори Малет (1:46.81)
Џереми Стравиус (1:45.40)
Фабиен Гилот (1:47.35)
7:04.81   Кина
Ванг Шун (1:47.09)
Занг Лин (1:46.14)
Ли Јунки (1:47.30)
Сун Јанг (1:45.14)
7:05.67
4×100 m мешана штафета
  САД
Ник Томан (53.61)
Марк Ганглоф (1:00.24)
Мајкл Фелпс (50.57)
Натан Адријан (47.64)
3:32.06   Австралија
Хејден Стокел (54.22)
Брентон Рикард (59.32)
Геоф Хагил (51.72)
Џејмс Магнусен (47.00)
3:32.26   Германија
Хелге Меу (53.53)
Хендрик Фелдвер (59.72)
Бенџамин Старк (51.83)
Пол Бидерман (47.52)
3:32.60
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот.

ЖениУреди

Натпреварување Злато Сребро Бронза
50 m краул
  Терез Алшамар
Шведска (SWE)
24.14   Раноми Кромовиџоџо
Холандија (NED)
24.27   Марлин Велдхуис
Холандија (NED)
24.49
100 m краул
  Александра Херасименија
Белорусија (BLR)
  Жанет Отесен
Данска (DEN)
53.45   Не е доделено   Раноми Кромовиџоџо
Холандија (NED)
53.66
200 m краул
  Федерика Пелегрини
Италија (ITA)
1:55.58   Келји Палмер
Австралија (AUS)
1:56.04   Камил Муфат
Франција (FRA)
1:56.10
400 m краул
  Федерика Пелегрини
Италија (ITA)
4:01.97   Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
4:04.01   Камил Муфат
Франција (FRA)
4:04.06
800 m краул
  Ребека Адлингтон
Велика Британија (GBR)
8:17.51   Лоте Фрис
Данска (DEN)
8:18.20   Кејт Циглер
САД (USA)
8:23.36
1500 m краул
  Лоте Фрис
Данска (DEN)
15:49.59   Кејт Циглер
САД (USA)
15:55.60   Ли Ксуанксу
Кина (CHN)
15:58.02
50 m грбно
  Анастасија Зуева
Русија (RUS)
27.79   Аја Тераква
Јапонија (JPN)
27.93   Миси Френклин
САД (USA)
28.01
100 m грбно
  Зао Јинг
Кина (CHN)
59.05   Анастасија Зуева
Русија (RUS)
59.06   Натали Коглин
САД (USA)
59.1
200 m грбно
  Миси Френклин
САД (USA)
2:05.10
АМ
  Белинда Хокинг
Австралија (AUS)
2:06.06   Шарон ван Рувендал
Холандија (NED)
2:07.78
50 m градно
  Џесика Харди
САД (USA)
30.19   Јулија Ефимова
Русија (RUS)
30.49   Ребека Сони
САД (USA)
30.58
100 m градно
  Ребека Сони
САД (USA)
1:05.05   Лејзел Џонс
Австралија (AUS)
1:06.25   Ји Липинг
Кина (CHN)
1:06.52
200 m градно
  Ребека Сони
САД (USA)
2:21.47   Јулија Ефимова
Русија (RUS)
2:22.22   Марта МекКејб
Канада (CAN)
2:24.81
50 m делфин
  Инге Декер
Холандија (NED)
25.71   Терез Алшамар
Шведска (SWE)
25.76   Мелани Хенике
Франција (FRA)
25.86
100 m делфин
  Дана Волмер
САД (USA)
56.87   Алиша Кутс
Австралија (AUS)
56.94   Лу Јинг
Кина (CHN)
57.06
200 m делфин
  Јиао Лиујанг
Кина (CHN)
2:05.55   Елен Ганди
Велика Британија (GBR)
2:05.59   Лиу Зиге
Кина (CHN)
2:05.90
200 m индивидуално мешано
  Је Шивен
Кина (CHN)
2:08.90   Алиша Кутс
Австралија (AUS)
2:09.00   Аријана Кукорс
САД (USA)
2:09.12
400 m индивидуално мешано
  Елизабет Беизел
САД (USA)
4:31.78   Хана Мајли
Велика Британија (GBR)
4:34.22   Стефани Рајс
Австралија (AUS)
4:34.23
4×100 m краул штафета
  Холандија
Инге Декер (54.91)
Раноми Кромовиџоџо (53.26)
Марлин Велдхуис (53.33)
Фемке Химскирк (52.46)
3:33.96   САД
Натали Коглин (54.09)
Миси Френклин (52.99)
Џесика Харди (54.12)
Дана Волмер (53.27)
3:34.47   Германија
Брита Стефен (54.51)
Силке Липок (54.17)
Лиса Витинг (53.85)
Даниела Шрајбер (53.12)
3:36.05
4×200 m краул штафета
  САД
Миси Френклин (1:55.06)
Дани Кнутсон (1:57.18)
Кети Хофман (1:57.41)
Алисон Шмит (1:56.49)
7:46.14   Австралија
Бронте Барат (1:55.86)
Блер Еванс (1:57.69)
Енџи Баинбриџ (1:57.36)
Кајл Палмер (1:55.51)
7:47.42   Кина
Чен Куиан (1:57.37)
Панг Јиајанг (1:56.97)
Лиу Јинг (1:57.85)
Танг Ји (1:55.47)
7:47.66
4×100 m мешана штафета
  САД
Натали Коглин (59.12)
Ребека Сони (1:04.71)
Дана Волмер (55.74)
Миси Френклин (52.79)
3:52.36
(AM)
  Кина
Зао Јинг (59.24)
Ји Липинг (1:06.27)
Лу Јинг (56.77)
Танг Ји (53.33)
3:55.61   Австралија
Белинда Хокинг (59.91)
Лејзел Џонс (1:06.18)
Алисија Кутс (56.69)
Меринда Дингјан (54.35)
3:57.13
ДР Државен рекорд | АФ Африкански рекорд | АМ Американски рекорд | АЗ Азиски рекорд | РШ Рекорд на Шампионатот | ЕР Европски рекорд | ОК Рекорд на Океанија | СР Светски рекорд
(Ако е постигнат светски рекорд, тој автоматски е рекорд на шампионатот и регионот.

НаводиУреди

  1. „Распоред за 14тото Светско првенство во водени спортови“. ФИНА. Посетено на 2011-02-12.

Надворешни врскиУреди