Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 5км во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 5км за мажи во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 22 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Томас Лурц (GER)   Спиридон Гианиотис (GRE)   Евгениј Драцев (RUS)

РезултатиУреди

Финалето се одржа на 22 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
  Томас Лурц   Германија 56:16.6
  Спиридон Гианиотис   Грција 56:17.4
  Евгениј Драцев   Русија 56:18.5
4 Никола Болцонело   Италија 56:24.3
5 Ендрју Гемел   САД 56:24.8
6 Сергеј Волшаков   Русија 56:26.0
7 Дамиен Катил Видал   Франција 56:27.4
8 Крис Брајан   Ирска 56:28.0
9 Симоне Руфини   Италија 56:29.0
10 Чаба Герчак   Унгарија 56:30.1
11 Син Рајан   САД 56:30.1
12 Јашунари Хираи   Јапонија 56:30.6
13 Хектор Руиз Перез   Шпанија 56:31.5
14 Игор Снитко   Украина 56:31.6
15 Ксу Венчао   Кина 56:32.2
16 Трент Гримски   Австралија 56:33.4
17 Ричард Вајнбергер   Канада 56:33.7
18 Јувал Сафра   Израел 56:34.2
19 Иван Ендерика   Еквадор 56:35.3
20 Јан Пусмурни   Чешка 56:35.9
21 Трој Принслу   ЈАР 56:37.3
22 Виктор Колонес   Бразил 56:39.7
23 Јан Волфгартен   Германија 56:40.2
24 Коди Гримси   Австралија 56:40.4
25 Луис Рикардо Ескобар Торес   Мексико 56:42.9
26 Себастиен Фрајс   Франција 56:45.6
27 Кејн Радфорд   Нов Зеланд 56:45.7
28 Џондрај Сеговија   Венецуела 56:45.9
29 Антонис Фокаидис   Грција 56:46.0
30 Игор Червински   Украина 58:28.5
31 Аимесон Кинг   Канада 59:09.3
32 Дени Мараис   ЈАР 59:46.9
33 Сантјаго Ендерика   Еквадор 59:52.0
34 Алваро Тревела   Чиле 1:00:17.1
35 Давид Кариљо   Венецуела 1:00:19.8
36 Самуел де Бона   Бразил 1:01:20.9
37 Јао Хан   Кина 1:02:03.6
38 Рики Ангавијаја   Индонезија 1:02:06.2
39 Јуен Маркус Јат Хо   Хонгконг 1:02:09.2
40 Кевин Васкез   Гватемала 1:02:13.1
41 Калид Ал-Кулаиби   Оман 1:02:14.8
42 Аиман Ал-Кашми   Оман 1:02:28.7
43 Бекше Зумагали   Казахстан 1:02:31.9
44 Линг Тин Ју   Хонгконг 1:04:14.7
45 Ислам Мохсен   Египет 1:06:21.6
46 Родолфо Санчез   Костарика 1:08:16.4
47 Хеиману Сичан   Француска Полинезија 1:08:55.6
48 Сатрио Багаскара Гунади Путра   Индонезија 1:09:46.9
49 Џефри Виљалобос   Костарика 1:10:06.1
50 Хејден Викерс   Кукови Острови 1:11:02.1
Џексон Нијамубаго   Руанда OTL
Патрик Рукондо   Руанда OTL
Сергеј Фесенко   Азербејџан DNS
Мазен Мохамед Азиз   Египет DSQ

НаводиУреди

Надоврешни врскиУреди