Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - Тимски

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во тимска конкуренција во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 21 јули. секој тим се состоеше од 3 тим, два мажи и една жена, кои пливаа по 5 км секој.

MedalistsУреди

Злато Сребро Бронза
Ендрју Гемел
Син Рајан
Ешли Твичел
  САД
Мелиса Горман
Рајс Маинстон
Кај Харст
  Австралија
Јан Волфгартен
Томас Лурц
Исабеле Харл
  Германија

РезултатУреди

Трката се одржа на 21 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
  Ендрју Гемел
Син Рајан
Ешли Твичел
  САД 57:00.6
  Мелиса Горман
Рајс Мајнстон
Кај Харст
  Австралија 57:01.8
  Јан Волфгартен
Томас Лурц
Исабеле Харл
  Германија 57:44.2
4 Никола Болцонело
Ракеле Бруни
Лука Ферети
  Италија 58:00.5
5 Сергеј Болшаков
Евгениј Драцев
Екатерина Селивестрова
  Русија 58:32.7
6 Маријана Лимпета
Антонис Фокаидис
Спирос Гианиотис
  Грција 59:22.8
7 Офелије Аспрод
Дамиен Катин Видал
Себастиен Фрајс
  Франција 1:00:27.3
8 Фанг Јанкио
Ксу Венчао
Занг Зибин
  Кина 1:01:02.2
9 Гиљермо Бертола
Сесилија Биаголи
Габриел Виљагоиз
  Аргентина 1:01:34.2
10 Зофи Балаш
Аимесон Кинг
Ричард Вајнгербер
  Канада 1:02:08.7
11 Ервин Малдонадо
Анхел Мореира
Јанел Пинто
  Венецуела 1:02:32.0
12 Заира Карденаз Хернандез
Алехандра Гонзалез Лара
Луис Рикардо Ескобар Торес
  Мексико 1:03:23.9
13 Чан Фион Он Ји
Танг ВИнг Јунг Наташа
Јуан Маркос Јат Хо
  Хонгконг 1:04:53.4
14 Мазен Мохамед Азиз
Ислам Мохсен
Лаира Ел Басуни
  Египет 1:06:03.4
Натали Ду Тоит
Чад Хо
Трој Принслу
  ЈАР DNS

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди

Open water swimming at the 2011 World Aquatics Championships – Team