Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – 200м мешано во женска конкуренција

Натпреварите во 200м индивидуално мешано за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 и 25 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 24 јули, додека финалето се одржа на 25 јули.

200м индивидуално мешано за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и полуфинале)
July 25, 2011 (финале)
Натпреварувачи38 од 30 нации
Победничко време2:08.90
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекордибеа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Шампионатски рекорд
Аријана Кукорс   САД 2:06.15 Рим 27 јули, 2009

Ниту Светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

38 пливачи учествуваа во 5 групи, квалификувани пливачи се следниве:[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 Кетлин Леверенц   САД 2:11.01 4 3 Q
2 Мирела Белмонте Гарсија   Шпанија 2:11.38 3 5 Q
3 Катинка Хосцу   Унгарија 2:11.53 3 4 Q
4 Је Шивен   Кина 2:11.63 5 4 Q
5 Алисија Кутс   Австралија 2:11.64 4 4 Q
6 Аријана Кукорс   САД 2:11.84 4 5 Q
7 Хана Мајли   Обединето Кралство 2:11.95 3 3 Q
8 Стефанија Рајс   Австралија 2:12.68 5 3 Q
9 Чое Хе-Ра   Јужна Кореја 2:13.00 3 2 Q
10 Џулиај Вилкинсон   Канада 2:13.16 3 6 Q
11 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:13.32 5 2 Q
12 Евелин Верасто   Унгарија 2:13.33 5 5 Q
13 ерика Морнингстар   Канада 2:13.71 5 6 Q
14 Барбора Завадова   Чешка 2:14.08 4 8 Q
15 Сиобан-Марие О’Конор   Обединето Кралство 2:14.30 4 7 Q
16 Фани Леклујс   Белгија 2:14.97 3 1 Q
17 Зу Ксиаоја   Кина 2:14.98 4 2
18 Катерин Ане Меклим   ЈАР 2:15.15 5 8
19 Стина Гардел   Шведска 2:15.45 5 1
20 Јулија Ефимова   Русија 2:15.56 5 7
21 Гана Џеркал   Украина 2:16.17 2 4
22 Ранохон Аманова   Узбекистан 2:16.75 2 2
23 Ида Сандин   Шведска 2:16.87 4 1
24 Јордис Стајнегер   Австрија 2:17.09 3 8
25 Тања Шмид   Словенија 2:17.45 2 3
26 Храфнхилдуф Лутерсдотир   Исланд 2:18.20 2 8
27 Алесија Полиери   Италија 2:18.69 3 7
28 Надиа Виера   Португалија 2:19.74 2 1
29 Емилија Пикараинен   Финска 2:19.94 2 6
30 Ченг Ван-јанг   Кинески Тајпеј 2:20.20 2 5
31 Натанан Јункрајан   Тајланд 2:20.38 1 4
32 Ерла Харалдсдотир   Исланд 2:21.86 2 7
33 Саманта Аревало   Еквадор 2:22.39 1 5
34 Ма Чеок Меи   Макао 2:27.59 1 6
35 Нибал Јамут   Либан 2:27.93 1 3
36 Даниела ван ден Берг   Аруба 2:30.02 1 7
37 Лорин Витфилд   Американска Самоа 2:31.97 1 2
Рита Медрано   Мексико DNS 4 6

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:24.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Стефани Рајс   Австралија 2:09.65 6 Q
2 Аријана Кукорс   САД 2:09.83 3 Q
3 Је Шивен   Кина 2:10.08 5 Q
4 Џулија Вилкинсон   Канада 2:11.76 2 Q
5 Мирела Белмонте Гарсија   Шпанија 2:12.37 4
6 Евелин Верасто   Унгарија 2:12.51 7
7 Фани Леклус   Белгија 2:13.68 8
8 Барбора Завадова   Чешка 2:14.03 1

Полуфинале 2Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Алисија Кутс   Австралија 2:10.65 3 Q
2 Хана Мајли   Обединето Кралство 2:10.95 6 Q
3 Катлин Леверенц   САД 2:11.15 5 Q
4 Хатинка Хосцу   Унгарија 2:11.71 5 Q
5 Кирсти Ковентри   Зимбабве 2:12.21 7
6 ерик Морнингстар   Канада 2:12.67 1
7 Сиобан-Марие О’Конор   Обединето Кралство 2:13.26 8
8 Чои Хе-Ра   Јужна Кореја 2:15.90 2

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 19:17.[3]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
  Је Шивен   Кина 2:08.90 3
  Алисија Кутс   Австралија 2:09.00 6
  Аријана Кукорс   САД 2:09.12 5
4 Стефани Рајс   Австралија 2:09.65 4
5 Кетлин Леверенц   САД 2:10.40 7
6 Катинка Хосцу   Унгарија 2:11.24 1
7 Хана Мајли   Обединето Кралство 2:11.36 2
8 Џулија Вилкинсон   Канада 2:16.18 8

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м индивидуално мешано за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м индивидуално мешано за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 200м индивидуално мешано за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.

Надоврешни врскиУреди