Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 50м краул за жени во пливачките дисициплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 31 јули со финалето.

50м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи95 од 85 нации
Победничко време24.14
Медалисти
Златен медал   Шведска
Сребрен медал   Холандија
Бронзен медал   Холандија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Брита Стефен   Германија 23.73 Рим 2 август, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

87 пливачи учествуваа во 12 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 11 4 Терез Алшамар   Шведска 24.82 Q
1 11 5 Џесика Харди   САД 24.82 Q
3 12 5 Александра Герасимења   Белорусија 24.85 Q
4 10 5 Доротеа Брант   Германија 24.86 Q
5 10 4 Марлин Велдхуис   Холандија 25.01 Q
6 12 4 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 25.03 Q
7 11 8 Шантал ван Лендегем   Канада 25.05 Q
7 12 3 Франческа Халсал   Обединето Кралство 25.05 Q
9 10 3 Аманда Веир   САД 25.11 Q
9 12 6 Јолан Кукла   Австралија 25.11 Q
11 10 8 Теодора Драку   Грција 25.13 Q
12 10 6 Оливија Халисек   Австралија 25.18 Q
13 12 2 Жанет Отесен   Данска 25.23 Q
14 11 6 Викторија Пун   Канада 25.24 Q
15 9 3 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 25.28 Q НР
16 10 7 Јајои Мацумото   Јапонија 25.34 Q
17 12 7 Трин Алјанд   Естонија 25.41
18 12 8 Флавија Делароли   Бразил 25.47
19 9 5 Дарја Степањук   Украина 25.50
20 12 1 Свиатлана Каклова   Белорусија 25.54
21 9 8 Рагнехејдур Рагнарсдотир   Исланд 25.57
21 11 1 Зу Кианвеи   Кина 25.57
23 9 6 Хана-Марија Сепала   Финска 25.79
24 9 7 Хана Вилсон   Хонгконг 25.82
25 10 2 Карин Принслу   ЈАР 25.89
25 10 1 Светлана Федулова   Русија 25.89
27 8 6 Бурсу Долунај   Турција 26.01
28 8 5 Лилијана Ибањез   Мексико 26.04
29 9 2 Мирослава Најдановски   Србија 26.09
30 9 1 Аманда Лим   Сингапур 26.12
31 8 4 Сесилије Јоханесен   Норвешка 26.14
32 8 2 Чијнер Пигот   Суринам 26.19
33 8 7 Габриела Никитина   Латвија 26.20
34 8 3 Лаи Кван Чуи   Малезија 26.22
35 8 8 Меган Фонтено   Американска Самоа 26.46
36 8 1 Катарина Филова   Словачка 26.83
37 7 6 Ана-Лиза Мопио   Папуа Нова Гвинеја 26.91
38 7 3 Никол Хорн   Зимбабве 27.01
39 6 5 Карен Торез   Боливија 27.08
40 7 7 Џесика Виера   Мозамбик 27.11
41 7 4 Клелија Тини   Сан Марино 27.15
42 7 2 Череле Томпсон   Тринидад и Тобаго 27.21
43 7 8 Киера Аиткен   Бермуда 27.38
44 7 1 Кристине Брајденханд   Намибија 27.46
45 7 5 Никола Мускат   Малта 27.56
46 6 3 Талита Баклах   Јордан 27.71
47 6 4 Карен Шулц   Парагвај 27.76
48 6 6 Фабиола Исабел Еспиноза   Никарагва 28.18
49 5 5 Заманта Хос   Панама 28.19
50 9 4 Силвија Брунлерер   Кенија 28.20
51 6 7 Џамила Лункус   Уганда 28.34
52 5 4 Ифиезегбе Гагбе   Нигерија 28.35
53 5 7 Ан-Марие Хеплер   Маршалски Острови 28.43
54 6 8 Моника Василјан   Ерменија 28.51
55 6 1 Пилар Шимицу   Гуам 28.71
56 5 3 Хазбун Сабине   Палестински територии 29.16
57 5 8 Киша Кин   Палау 29.33
58 5 6 Селесте Браун   Кукови Острови 29.59
59 6 2 Сиона Хуксли   Света Луција 29.79
60 5 1 Амелие Тринкуер   Монако 29.94
61 5 2 Магдалена Моши   Танзанија 30.01
62 4 2 Деандра ван дер Колф   Боцвана 30.60
63 3 2 Маријана Хенрикез   Ангола 30.83
64 3 6 Гуеда Моуафо   Камерун 30.84
65 4 3 Грејс Кимбал   Северни Маријански Острови 30.94
66 4 7 Осисанг Чилтон   Палау 31.07
67 4 5 Катерина Измаилова   Таџикистан 31.38
68 3 3 Афонсино Афазого   Руанда 31.41
68 4 1 Карин О’Рејли Клашинг   Антигва и Барбуда 31.41
70 4 6 Витини Хемптон   Камерун 31.45
71 4 8 Фалеумата Самасеку   Мали 32.40
72 3 8 Шејра Дитал     Непал 32.44
73 3 1 Гебремедин Јане Сејум   Етиопија 33.17
74 3 5 Шајан Аминат   Малдиви 33.43
75 2 6 Ангелика Сита Оуедраого   Буркина Фасо 33.54
76 3 4 Сара Ал Флаиј   Бахреин 33.98
77 2 2 Туре Асита   Брег на Слоновата Коска 34.45
78 2 7 Елси Увамахоро   Бурунди 35.11
79 2 4 Вилајфон Вонгпачан   Лаос 35.99
80 1 5 Амината Абубакар Јакуб   Конго 37.07
81 2 1 Масин Ел Нур Фадлала   Судан 38.15
82 2 3 Аиха Хасан Абдилахи   Џибути 38.38
83 2 5 Ангеле Гбену   Бенин 38.40
84 1 3 Нафиса Адаму   Нигер 43.36
85 2 8 Ингрид Утара   Буркина Фасо 44.43
86 1 2 Адзо Ребека Кпоси   Того 44.60
87 4 4 Масемпе Теко   Лесото 49.75
1 1 Ванденбос Самира   Централноафриканска Република DNS
1 4 Сукина Абделахи   Мавританија DNS
1 6 Маихи Асоно-Натали   Демократска Република Конго DNS
1 7 Офелиај Свајн   Гана DNS
1 8 Хганга-Нгбо Таниа   Демократска Република Конго DNS
3 7 Софија Адецки   Гамбија DNS
11 3 Брита Стефен   Германија DNS
11 7 Ли Зеси   Кина DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:57.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 24.56 Q
2 6 Франческа Халсал   Обединето Кралство 24.80 Q
3 4 Џесиак Харди   САД 25.00 Q
4 5 Доротеа Брант   Германија 25.06
5 2 Јолан Кукла   Австралија 25.11
6 7 Оливија Халичек   Австралија 25.20
7 1 Викторија Пун   Канада 25.26
8 8 Трин Алјанд   Естонија 25.57

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 1 Жанет Отесен   Данска 24.61 Q НР
2 4 Терез Алшамар   Шведска 24.63 Q
3 5 Александра Герасимења   Белорусија 24.69 Q
4 3 Марлин Велдхуис   Холандија 24.88 Q
5 8 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 25.05 Q НР
6 2 Аманда Веир   САД 25.14
7 7 Теодора Драку   Грција 25.22
8 6 Шантал ван Лендегем   Канада 25.23

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:20.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  3 Терез Алшамар   Шведска 24.14
  4 Раноми Кромовиџоџо   Холандија 24.27
  7 Марлин Велдхуис   Холандија 24.49
4 2 Франчекса Халсал   Обединето Кралство 24.60
5 6 Александра Герасимења   Белорусија 24.65
6 5 Жанет Отесен   Данска 24.67
7 8 Аријана Вандерпул-Валас   Бахами 24.79 НР
8 1 Џесика Харди   САД 24.87

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м краул за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 50м краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.

Надворешни врскиУреди