Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - слободно во двојки

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во слободно во двојки во синхронизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 19 јули со прелиминациите и финалето на 22 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Наталија Исченко (RUS)
  Светлана Ромашина (RUS)
  Александра Зуева (RUS) (резерва)
  Јианг Тингтинг (CHN)
  Јианг Венвен (CHN)

  Она Карбонел (ESP)
  Андреа Фуентес (ESP)

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда се одржа на 19 јули.[1] Финалето се одржа на 22 јули.[2]

Зелената ги онзачува финалистите

Место Пливач Нација Прелиминации Финале
Поени Место Поени Место
  Наталија Исченко
Светлана Ромашина
  Русија 98.490 1 98.410 1
  Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
  Кина 96.770 2 96.810 2
  Она Карбонел
Андреа Фуентес
  Шпанија 96.020 3 96.500 3
4 Елис Маркот
Марие-Пјер Бодреу Гакон
  Канада 94.100 4 94.950 4
5 Јукико Инуи
Чиса Кобајаши
  Јапонија 92.720 5 92.710 5
6 Дарија Лушко
Ксенија Сидоренко
  Украина 92.100 6 91.580 6
7 Џулија Лапи
Маријангела Перупато
  Италија 90.860 7 89.800 7
8 Оливија Алисон
Џена Рандал
  Обединето Кралство 88.520 9 88.460 8
9 Сара Лабрус
Маит Межан
  Франција 88.740 8 88.100 9
10 Евангелија Платаниоту
Деспоина Соломоу
  Грција 87.800 11 86.950 10
11 Мери Килман
Лиса Валас
  САД 87.970 10 86.190 11
12 Најара Фигуера
Лара Теиксера
  Бразил 86.520 12 85.770 12
13 Соња Бернардова
Алжбета Дуфкова
  Чешка 86.480 13
14 Јанг Хјанг-Ми
Ванг Ок-Гјонг
  Северна Кореја 86.450 14
15 Парк Хјун-Ха
Парк Хјун-Сун
  Јужна Кореја 85.600 15
16 Елизабет Снеув
Николиен Вален
  Холандија 85.570 16
17 Ана Кулкина
Аигерим Зексембинова
  Казахстан 85.490 17
18 Анастасија Глушков
Ина Јофе
  Израел 84.840 18
19 Памела Фишер
Ања Нифелар
  Швајцарија 83.060 19
20 Надин Брандл
Ливија Ланг
  Австрија 82.680 20
21 Евелин Гуахардо
Исабел Делгадо
  Мексико 82.130 21
22 Етел Санчез
Софија Санчез
  Аргентина 80.110 22
23 Настасија Меканиева
Дарија Наваселскаја
  Белорусија 79.950 23
24 Ештер Цекус
Зофи Кис
  Унгарија 79.690 24
25 Моника Аранго
Џенифер Церкера
  Колумбија 77.900 25
26 Елоис Амбергер
Сара Бомбел
  Австралија 76.690 26
27 Вибке Јеске
Едит Зепенфилд
  Германија 76.680 27
28 Иглика Големинова
Калина Јорданова
  Бугарија 76.650 28
29 Даса Балогова
Јана Лабтова
  Словачка 76.240 29
30 Далија Мохамед Елгебали
Рим Ваил Абдалазем
  Египет 76.040 30
31 Анастасија Рузметова
Анастасија Здрајковскаја
  Узбекистан 75.060 31
32 Кристина Николини
Елена Тини
  Сан Марино 73.640 32
33 Катрина Ан
Хуи Чуенг Пнг
  Малезија 73.490 33
34 Кетлин Андерсон
Кирстен Андерсон
  Нов Зеланд 72.630 34
35 Росамарија Авиља
Фредмери Замбрано
  Венецуела 70.550 35
36 Лиан Карабаљо
Ариане Родригес
  Куба 70.330 36
37 Лацин Аксал
Мелис Онер
  Турција 69.420 37
38 Стефани Чен
Хуи Ју Јап
  Сингапур Сингапур 68.790 38
39 Артитја Кититанатпум
Нантаја Полсен
  Тајланд 66.560 39
40 Коу Чин
Ло Ваи Лам
  Макао 65.910 40
41 Сабихисма Арсји
Три Ека Сандири
  Индонезија 65.000 41
42 Ема Манерс-Вуд
Лаура Стругнел
  ЈАР 63.900 42
43 Надежда Гомез
Виолета Митиниан
  Костарика 63.750 43

НаводиУреди

Надврешни врскиУреди