Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 10км во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпревањето за 10 км за мажи во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 20 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Спиридон Гианиотис (GRE)   Томас Лурц (GER)   Сергеј Болшаков (RUS)

РезултатоУреди

Финалето се одржа на 20 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
  Спиридон Гианотис   Грција 1:54:24.7
  Томас Лурц   Германија 1:54:27.2
  Сергеј Болшаков   Русија 1:54:31.8
4 Алекс Мејер   САД 1:54:33.1
5 Кај Харст   Австралија 1:54:33.9
6 Франциско Хозе Хервас Јодар   Шпанија 1:54:34.3
7 Брајан Рикман   Белгија 1:54:36.1
8 Жулиен Саваж   Франција 1:54:37.2
9 Владимир Дјачин   Русија 1:54:38.7
10 Андреас Вашбургер   Германија 1:54:39.8
11 Валеро Клери   Италија 1:54:41.2
12 Том Вангенојгден   Белгија 1:54:43.5
13 Јури Кудинов   Казахстан 1:54:45.1
14 Сергеј Фесенко   Азербејџан 1:54:45.2
15 Даниел Ли Фог   Обединето Кралство 1:54:46.9
16 Себастиен Фрајс   Франција 1:54:50.2
17 Ричард Вајнбергер   Канада 1:54:51.3
18 Гиљермо Бертола   Аргентина 1:54:54.9
19 Игор Снитко   Украина 1:54:55.6
20 Чад Хо   ЈАР 1:54:58.6
21 Игор Червински   Украина 1:54:58.7
22 Луси рикардо Ескобар Торерс   Мексико 1:54:59.5
23 Антонис Фокаидис   Грција 1:55:02.1
24 Занг Зибин   Кина 1:55:20.2
25 Син Рајан   САД 1:55:35.7
26 Томас Џејмс Ален   Обединето Кралство 1:55:37.4
27 Петар Стојчев   Бугарија 1:55:39.5
28 Лука Ферети   Италија 1:55:45.2
29 Салех Мохамед   Сирија 1:55:47.6
30 Рајс Мајнстон   Австралија 1:55:51.5
31 Иван Ендерика   Еквадор 1:55:51.9
32 Јан Посморни   Чешка 1:56:50.2
33 Крис Брајан   Ирска 1:56:52.8
33 Ервин Малдонадо   Венецуела 1:56:52.8
35 Чаба Герлак   Унгарија 1:56:58.9
36 Јасунари Хинари   Јапонија 1:58:19.2
37 Јувал Шафра   Израел 1:58:48.3
38 Трој Принслу   ЈАР 1:58:48.5
39 Хектор Руис Перез   Шпанија 1:59:15.5
40 Дамиан Блаум   Аргентина 1:59:44.1
41 Џинаг Тианшенг   Кина 2:00:45.0
42 Рок Керин   Словенија 2:01:04.7
43 Џондрај Сеговина   Венецуела 2:01:17.2
44 Гергели Кутаси   Унгарија 2:02:17.2
44 Самуел де Бона   Бразил 2:02:17.2
46 Алваро Тревхела   Чиле 2:03:20.4
47 Арсениј Лаврентиев   Португалија 2:03:51.9
48 Мазен Мохамед Азиз   Египет 2:03:52.4
49 Аимесон Кинг   Канада 2:04:00.1
50 Алан до Кармо   Бразил 2:05:42.5
51 Јосип Солдо   Хрватска 2:08:12.9
52 Ислам Мохсен   Египет 2:11:37.2
53 Мусалем Ал Кадури   Оман 2:11:41.2
54 Мандар Дивасе   Индија 2:12:15.8
55 Јуен Маркус Јот Хо   Хонгконг 2:12:23.9
56 Мохамед Ал-Хабси   Оман 2:12:25.8
57 Томислав Солдо   Хрватска 2:12:30.2
58 Кевин Баскез   Гватемала 2:13:19.2
59 Рики Агавијава   Индонезија 2:13:47.4
60 Арнокзи Кудасева Пратама   Индонезија 2:13:48.4
61 Бекше Зумагали   Казахстан 2:18:29.3
62 Линг Тин Ју   Хонгконг 2:20:13.8
Џефри Виљалобос   Костарика OTL
Суфјан Шаик   Индија OTL
Сантјаго Ендерика   Еквадор DNF
Иван де Хесус Лопез Рамос   Мексико DNF
Ростислав Витек   Чешка DNF
Родолфо Санчез   Костарика DNS

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди