Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 1500м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 1500m краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 јули со прелиминациите и на 26 јули со финалето.

1500m краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации)
July 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи26 од 23 нации
Победничко време15:49.59
Медалисти
Златен медал   Данска
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Кејт Циглер   САД 15:42.54 Мишн Виехо 17 јуни 2007
Рекорд на Првенството Алесија Филипи   Италија 15:44.93 Рим 28 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

26 пливачи учествуваа во 4 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Лоте Фрис   Данска 16:00.47 Q
2 3 7 Шао Јивен   Кина 16:01.72 Q
3 4 5 Кејт Циглер   САД 16:02.53 Q
4 3 6 Кристел Кобрич   Чиле 16:03.50 Q
5 4 7 Венди Трот   Јужна Африка 16:05.63 Q
6 4 3 Ли Ксуанксу   Кина 16:05.82 Q
7 3 4 Мелиса Горман   Австралија 16:07.39 Q
8 3 5 Ериак Виљаесија Гарсија   Шпанија 16:12.45 Q
9 4 6 Клое Сатон   САД 16:13.20
10 2 4 Грејне Марфи   Ирска 16:14.81
11 3 3 Ева Риштов   Унгарија 16:22.60
12 2 5 Кери-Ан Пејн   Обединето Кралство 16:23.11
13 3 2 Мартина Рита Карамињоли   Италија 16:23.75
14 4 2 Андреина Пинто   Венецуела 16:23.96
15 2 3 Џесика Ешвуд   Австралија 16:25.85
16 4 8 Патрисија Кастањеда   Мексико 16:26.36
17 2 6 Камелија Потес   Романија 16:29.79
18 2 8 Џулија Хеслер   Лихтенштајн 16:34.74
19 2 2 Маријана Лимпета   Грција 16:35.16
20 3 1 Савана Кинг   Канада 16:35.67
21 2 7 Нина Дитрих   Австрија 16:37.15
22 2 1 Чарецени Ескобар   Мексико 16:40.09
23 1 4 Хан На-Кјонг   Јужна Кореја 17:06.37
24 3 8 Маја Цесар   Словенија 17:22.42
25 1 5 Јесим Гиресунлу   Турција 17:23.60
26 1 3 Симона Маринова   Македонија 17:44.99
4 1 Селисија Биаголи   Аргентина DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:35.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Лоте Фрис   Данска 15:49.59
  3 Кејт Циглер   САД 15:55.60
  7 Ли Ксуанксу   Кина 15:58.02
4 6 Кристел Кобрич   Чиле 16:05.11
5 1 Мелиса Горман   Австралија 16:05.98
6 2 Венди Трот   Јужна Африка 16:06.02
7 8 Ерика Виљаесија Гарсија   Шпанија 16:09.71
8 5 Шао Јивен   Кина 16:12.01

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 1500m краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 1500m краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.

Надворешни врскиУреди