Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - синхронизирани скокови од 10м во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите од синхронизирани скокови за мажи од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 17 јули со прелиминарната рунда во утринската, а финалето во вечерната сесија.

МедалситиУреди

Злато Сребро Бронза
Куи Бо
Хуо Лианг
  Кина
Патрик Хаусдинг
Саша Клајн
  Германија
Олександр Горшковозов
Олександр Бондар
  Украина

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда беше одржана од 10:00 по локално време.[1] Финалето се одржа од 17:05.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Скокач Нација Прелиминации Финале
Поени Место Поени Место
  Куи Бо
Хуо Лианг
  Кина 477.96 1 480.03 1
  Патрик Хаусдинг
Саша Клајн
  Германија 441.12 3 443.01 2
  Олександр Горшковозов
Олександр Бондар
  Украина 423.99 6 435.36 3
4 Илја Захаров
Виктор Минибаев
  Русија 429.84 4 427.98 4
5 Дејвид Будиа
Ник МекКрори
  САД 447.21 2 420.69 5
6 Питер Вотерфилд
Том Далеј
  Обединето Кралство 424.47 5 407.46 6
7 Герман Санчез
Иван Гарсија
  Мексико 419.58 7 393.09 7
8 Ерик Сен
Кевин Гејсон
  Канада 386.22 9 386.70 8
9 Казуки Мураками
Ју Окамото
  Јапонија 396.12 8 380.52 9
10 Тимофеи Хордиечки
Вадим Каптур
  Белорусија 372.57 11 378.78 10
11 Хуан Риос
Виктор Ортега
  Колумбија 372.96 10 374.43 11
12 Жанклер Агуире
Хозе Гуера
  Куба 368.01 12 371.82 12
16.5 H09.5 00:55.635 O
13 Франческо Дел’Уомо
Маикол Верцото
  Италија 361.86 13
14 Хуго Париси
Руи Марињо
  Бразил 347.01 14
15 Едиксон Контрерас
Енрике Рохас
  Венецуела 333.00 15
16 Ри Хјун-Ју
Хјон Ил-Мјонг
  Северна Кореја 316.77 16
17 Нур Хасаини
Мухамад Насрулах
  Индонезија 304.80 17

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди