Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х100м мешано во женска конкуренција

Натпреварите во 4×100м мешано штафета за жени во пливачките дисциплини на Светското првенство во водени спортови се одржаа на 28 јули. Прелиминациите и финалето се одржаа на 30 јули.

4×100м мешано штафета за жени
на Светското првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи81 од 17 нации
Победничко време3:52.36
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Кина
Бронзен медал   Австралија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Држава Време Место Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Зао Јинг
Чен Хуијиа
Јиао Лиујанг
Ли Зеси
  НР Кина 3:52.19 Рим, Италија 1 август, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

17 тимови учествуваа во 3 групи.[1]

Место Група Линија Држава Пливачи Време Забелешки
1 3 4   САД Елизабет Пелтон (1:00.19)
Ребека Сони (1:04.97)
Кристине Магнусон (57.54)
Аманда Веир (54.25)
3:56.95 Q
2 3 6   Русија Анастасија Зуева (59.53)
Јулија Јефимова (1:06.31)
Ирина Беспалова (58.77)
Вероника Попова (54.47)
3:59.08 Q
3 3 5   Кина Гао Чанг (1:01.07)
Сун Је (1:07.12)
Јиао Лиујанг (57.82)
Ли Зеси (53.43)
3:59.44 Q
4 2 4   Австралија Стефани Рајс (1:01.47)
Лејзел Џонс (1:06.71)
Алиша Кутс (57.21)
Меринда Дингјан (54.23)
3:59.62 Q
5 2 5   Обединето Кралство Џорџија Дејвис (1:00.15)
Кејт Хејвуд (1:08.19)
Џема Лов (57.28)
Ејми Смит (54.03)
3:59.65 Q
6 1 4   Јапонија Аја Теракава (1:00.40)
Сатоми Сузуки (1:07.15)
Јука Като (58.40)
Карука Уеда (54.13)
4:00.08 Q
7 3 3   Канада Синед Расел (1:00.16)
Џилијам Тајлер (1:07.70)
Катерине Савард (57.91)
Шантел ван Лендегем (54.95)
4:00.72 Q
8 2 3   Германија Џени Менсинг (1:01.30)
Сара Пов (1:07.24)
Сина Сутер (58.65)
Даниела Шрајбер (53.71)
4:00.90 Q
9 1 3   Данска Мие Нилсен (1:01.73)
Рике Епдерсен (1:07.49)
Жанет Отесен (58.07)
Перниле Блум (54.31)
4:01.60
10 1 5   Шведска Сара Сјостром (1:01.24)
Џолин Хостман (1:08.71)
Мартина Гранстром (58.27)
Ида Марко-Варга (54.49)
4:02.71
11 2 7   Холандија Фемке Химскирк (1:01.30)
Мониек Нијхус (1:08.64)
Инге Декер (58.27)
Мауд ван дер Меер (54.99)
4:03.20
12 2 6   Шпанија Дуане де Роча (1:01.27)
Мариан Гарсија Урзаинке (1:08.65)
Џудит Игнасио Сорибес (59.03)
Марија Фустер (55.03)
4:03.98
13 3 2   Франција Алексиане Кастел (1:01.30)
Софие де Рончи (1:08.57)
Ауроре Монгел (59.65)
Камил Муфат (54.53)
4:04.05
14 1 6   Италија Елена Џемо (1:02.65)
Кјара Боџиато (1:08.21)
Иларија Бјанки (59.05)
Федерика Пелегрини (54.83)
4:04.74
15 1 2   ЈАР Карин Принслу (1:01.30)
Сузан ван Биљон (1:09.10)
Ванеса Мор (58.43)
Леоне Ворстер (56.14)
4:04.97
16 1 7   Финска Ани Алитало (1:04.37)
Џена Лауканен (1:08.93)
Емилија Пикараинене (1:00.90)
Хана- Марија Сепала (54.27)
4:08.47
17 3 7   Бразил Етиене Медеирос (1:04.27)
Каролина Мусо (1:14.32)
дајанра де Паула (1:00.12)
Татијана Лемос Барбоса (55.81)
4:14.52
2 2   Јужна Кореја DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 19:45.[2]

Место Линија Нација Пливачи Време Нација
  4   САД Натали Коглин (59.12)
Ребека Сони (1:04.71)
Дана Волмер (55.74)
Миси Френклин (52.79)
3:52.36
  3   Кина Зао Јинг (59.24)
Ји Липинг (1:06.27)
Лу Јинг (56.77)
Танг Ји (53.33)
3:55.61
  6   Австралија Белинда Хокинг (59.91)
Лејзел Џонс (1:06.18)
Алиша Кутс (56.69)
Меринда Дингјан (54.35)
3:57.13
4 5   Русија Анастасија Зуева (59.13)
Јулија Јефимоваa (1:05.91)
Ирина Беспалова (58.61)
Вероника Попова (53.73)
3:57.38
5 7   Јапонија Аја Теракава (1:00.02)
Сатоми Сузуки (1:06.30)
Јука Като (57.55)
Yayoi Matsumoto (53.97)
3:57.84
6 2   Обединето Кралство Џорџија Дејвис (59.95)
Стејси Тад (1:09.14)
Елен Ганди (57.97)
Франческа Халсал (54.03)
4:01.09
1   Канада Синед Расел (59.69)
Џилијан Тајлер (–)
Катерине Савард (–)
Џулија Вилкинсон (–)
DSQ
8   Германија Џени Менсинг (1:01.21)
Сара Пое (–)
Сина Сутер (–)
Даниела Шрајбер (–)
DSQ

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×100м мешано штафета за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×100м мешано штафета за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.

Надворешни врскиУреди