Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 10м во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во скокови во вода за жени од 10м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 20 јули со прелиминарната рунда во утринската, а полуфиналето во вечерната сесија. Финалето се одржа на 21 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
Чен Руолин
  Кина
Ху Јадан
  Кина
Паола Еспиноса
  Мексико

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда се одржа на 20 јули во 10:00.[1] Финалето се одржа истиот ден во 14:00.[2] Финалето се одржа на 21 јули во 17:15.[3]

Зелената ги означува финалистите

Плавата ги означува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Поени Место
  Чен Руолин   Кина 370.30 2 385.95 2 405.30 1
  Ху Јадан   Кина 382.25 1 403.65 1 394.00 2
  Паола Еспиноза   Мексико 328.35 5 366.65 3 377.15 3
4 Меган Бенфеито   Канада 336.90 3 327.70 7 375.50 4
5 Панделела Ринонг   Малезија 330.70 4 348.70 4 355.85 5
6 Јулија Прокопчук   Украина 321.35 7 316.95 10 340.15 6
7 Алекс Крок   Австралија 320.50 8 330.35 6 337.75 7
8 Розелин Филион   Канада 324.20 6 326.15 8 333.00 8
9 Тонија Куч   Обединето Кралство 317.10 9 313.35 11 315.05 9
10 Британи Виола   САД 279.15 14 305.70 12 308.05 10
11 Јулија Култова   Русија 287.20 13 317.80 9 293.90 11
12 Нора Субшински   Германија 289.50 12 331.70 5 286.30 12
13 Ким Јин-Ок   Северна Кореја 268.15 18 304.35 13
14 Трејси Вивиен   Малезија 274.85 16 294.35 14
15 Џесика Парато   САД 273.35 17 294.25 15
16 Алехандра Ороско   Мексико 304.35 10 284.35 16
17 Британи Бробен   Австралија 276.55 15 263.95 17
18 Маи Накагава   Јапонија 304.00 11 257.25 18
19 Марија Курјо   Германија 267.60 19
20 Марија Флоренсија Бетанкурт   Венецуела 267.50 20
21 Мара Аикобае   Романија 265.10 21
22 Каролина Муриљо   Колумбија 262.05 22
23 Фука Тацуми   Јапонија 261.95 23
24 Џенифер Ковен   Обединето Кралство 254.70 24
25 Наталија Гончарова   Русија 254.10 25
26 Ноеми Батки   Италија 251.35 26
27 Чое Кум-Хуи   Северна Кореја 243.20 27
28 Сахили Мартинез   Куба 242.05 28
29 Виљо Кормос   Унгарија 233.75 29
30 Лисет Рамирез   Венецуела 217.55 30
31 Корина Поповици   Романија 207.95 31
32 Џулија Лонегран   Шведска 200.65 32
33 Одреј Лабреу   Франција 98.50 33
Анија Ривера   Куба DNS

ReferencesУреди

Надворешни врскиУреди