Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м градно во машка конкуренција

Натпреварите во 200м градно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 и 29 јули. Прелиминацииите и полуфиналето се одржаа на 28 јули, додека финалето на 29 јули.

200м градно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Дати28 јули 2011 (прелиминации и полуфинале)
29 јули 2011 (финале)
Натпреварувачи57 од 48 нации
Победничко време2:08.41
Медалисти
Златен медал   Унгарија
Сребрен медал   Јапонија
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светките и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Кристијан Шпренгер   Австралија 2:07.31 Рим, Италија 30 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезулатиУреди

ПрелиминацииУреди

55 пливачи учествуваа во 8 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 2 Гиедрус Титенис   Литванија 2:10.33 Q
2 8 5 Криситијан вом Лен   Германија 2:10.67 Q
3 8 3 Ерик Шантеу   САД 2:10.77 Q
4 6 4 Даниел Ѓурта   Унгарија 2:10.78 Q
5 7 3 Мајкл Џејмисон   Обединето Кралство 2:11.06 Q
6 7 4 Косуке Китаџима   Јапонија 2:11.17 Q
7 6 8 Мајк Брајан   Канада 2:11.51 Q
8 7 6 Ендру Вилис   Обединето Кралство 2:11.59 Q
9 6 3 Мелкуиадес Алварез   Шпанија 2:11.86 Q
10 5 7 Глен Снидерс   Нов Зеланд 2:12.38 Q
11 8 2 Нил Версфилд   Јужна Африка 2:12.54 Q
12 6 2 Лорент Карнол   Луксембург 2:12.56 Q
13 6 6 Ленарт Стекеленбруг   Холандија 2:12.69 Q
14 6 7 Чои Кју-Вунг   Јужна Кореја 2:12.69 Q
15 8 4 Наоји Томита   Јапонија 2:12.73 Q
16 8 7 Акос Молнар   Унгарија 2:12.78 Q
17 8 8 Хуанг Чаосенг   Кина 2:13.02
18 7 7 Елиот Кефер   САД 2:13.13
19 5 4 Игор Борисик   Украина 2:13.17
20 8 1 Максим Шемберев   Украина 2:13.18
21 7 5 Брентон Рикард   Австралија 2:13.51
22 7 1 Ксуе Руипенг   Кина 2:13.54
23 8 6 Дјуз Дубоск   Франција 2:13.56
24 5 6 Славомир Кушко   Полска 2:13.75
25 5 1 Јакоб Свајнсон   Исланд 2:13.84
26 6 1 Крег Калдер   Австралија 2:13.90
27 5 5 Ендрју Дикенс   Канада 2:14.36
28 4 6 Нутапонг Кетин   Тајланд 2:14.68
29 4 5 Карлос Алмеида   Португалија 2:14.86
30 7 2 Антон Лобанов   Русија 2:14.99
31 4 1 Хорхе Муриљо   Колумбија 2:15.41
32 5 3 Хунор Мате   Австрија 2:15.45
33 7 8 Владислав Пољаков   Казахстан 2:15.70
34 3 3 Томас Клобучник   Словачка 2:16.53
35 4 4 Матија Песке   Италија 2:16.67
36 3 4 Едгар Креспо   Панама 2:17.38
37 4 7 Софиане Даид   Алжир 2:18.32
38 3 7 Иракли Болквадзе   Грузија 2:18.42
39 4 2 Марти Алјанд   Естонија 2:18.65
40 4 3 Давид Оливер Меркадо   Мексико 2:18.72
41 4 8 Индра Гунаван   Индонезија 2:18.89
42 3 2 Азад Ал-Барази   Сирија 2:19.71
43 3 5 Александров Дмитри   Киргистан 2:21.51
44 3 8 Педро Пинотес   Ангола 2:21.65
45 3 6 Хуан Гуера   Ел Салвадор 2:22.82
46 2 3 Ели Ебенезер Вонг   Северни Маријански Острови 2:23.35
47 2 4 Џенаро Бритез   Парагвај 2:23.78
48 3 1 Тимоти Ферис   Зимбабве 2:23.96
49 2 5 Џорди Гротерс   Аруба 2:24.60
50 2 7 Ваел Крубусли   Либан 2:27.08
51 2 6 Дигуан Пигот   Суринам 2:27.21
52 1 5 Бенџамин Шулте   Гуам 2:28.21
53 1 4 Ендрју Рутенфорд   Боливија 2:30.78
54 2 2 Тарко Лиобет   Боливија 2:30.98
55 1 3 Мамитина Рамантсоа   Мадагаскар 2:35.35
5 8 Панајотис Самилидис   Грција DNS
6 5 Александер Дале Оен   Норвешка DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа на 18:56.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Косуке Китаџима   Јапонија 2:08.81 Q
2 5 Даниел Ѓурта   Унгарија 2:08.92 Q
3 4 Кристијан вом Лен   Германија 2:09.44 Q
4 6 Ендрју Вилис   Обединето Кралство 2:10.49 Q
5 1 Чои Кју-Вунг   Јужна Кореја 2:11.27 Q
6 2 Глен Снидерс   Нов Зеланд 2:11.68
7 8 Акос Молнар   Унгарија 2:12.07
8 7 Лорент Карнол   Луксембург 2:12.23

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Ерик Шантеу   САД 2:10.03 Q
2 3 Мајкл Џејмисон   Обединето Кралство 2:10.54 Q
3 4 Гиедрус Титенис   Литванија 2:11.43 Q
4 6 Мајк Браун   Канада 2:11.63
5 1 Ленарт Стекеленбруг   Холандија 2:11.72
6 8 Наоја Томита   Јапонија 2:11.98
7 2 Мелкуиадес Алварез   Шпанија 2:12.15
8 7 Нил Версфилд   Јужна Африка 2:12.32

ФиналеУреди

Финалето се одржа на 19:33.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  5 Даниел Ѓурта   Унгарија 2:08.41
  4 Косуке Китаџима   Јапонија 2:08.63
  3 Кристијан вом Лен   Германија 2:09.06
4 6 Ерик Шантеу   САД 2:09.28
5 7 Мајкл Џејмисон   Обединето Кралство 2:10.67
6 8 Гиедрус Титенис   Литванија 2:11.07
7 1 Чои Кју-Вунг   Јужна Кореја 2:11.17
8 2 Ендрју Вилис   Обединето Кралство 2:11.29

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи(прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м градно за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.

Надворешни врскиУреди