Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – 400м мешано во машка конкуренција

Натпреварите во 400м индивидуално мешано за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа 31 јули со прелиминациите и финалето.

400м индивидуално мешано за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 31, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи36 од 29 нации
Победничко време4:07.13
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Јапонија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Мајкл Фелпс   САД 4:03.84 Пекинг 10 август, 2008
Рекорд на Шампионатот Мајкл Фелпс   САД 4:06.22 Мелбурн 1 април, 2007

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во оваа дисциплина

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

34 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 4 Рајан Лохте   САД 4:11.89 Q
2 5 3 Јуја Хорихата   Јапонија 4:13.68 Q
3 3 3 Хуан Чаошенг   Кина 4:14.07 Q
4 4 4 Тајлер Клери   САД 4:14.98 Q
5 3 7 Јоанис Дримонакис   Грција 4:15.01 Q
5 5 5 Давид Верасто   Унгарија 4:15.01 Q
7 4 5 Ванг Ченг Сјанг   Кина 4:16.45 Q
8 4 3 Роберто Павони   Обединето Кралство 4:16.48 Q
9 4 7 Риан Шуман   ЈАР 4:16.53
10 4 6 Јозеф Ројбек   Обединето Кралство 4:16.95
11 5 6 Јаник Лебхерц   Германија 4:17.31
12 4 1 Динко Јукич   Австрија 4:17.36
13 5 1 Томас Фрејзер-Холмс   Австралија 4:18.49
14 3 1 Диого Карваљо   Португалија 4:18.68
15 2 4 Јунг Вон-Јонг   Јужна Кореја 4:18.98
16 2 3 Таки М’Рабет   Тунис 4:18.99
17 5 7 Максим Шемберев   Украина 4:19.29
18 4 2 Лука Марин   Италија 4:19.48
19 3 6 Федерико Турини   Италија 4:19.50
20 4 8 Рафаел Стакиоти   Луксембург 4:20.64
21 5 8 Ендрју Форд   Канада 4:20.87
22 3 4 Ласло Чех   Унгарија 4:22.26
23 5 2 Гал Нево   Израел 4:25.96
24 2 2 Нутапонг Кети   Тајланд 4:26.41
25 3 2 Лич Ларкин   Австралија 4:26.91
26 2 1 Алексеј Дерљугов   Узбекистан 4:27.19
27 2 5 Педро Пинотес   Ангола 4:28.81
28 3 8 Езекуел Трухиљо Авилес   Мексико 4:30.85
29 2 7 Морад Берада   Мароко 4:31.97
30 2 8 Диего Кастиљо Гранадос   Панама 4:32.39
31 1 4 Марко Блажевски   Македонија 4:32.96
32 1 5 Рафаел Фаракути   Ел Салвадор 4:35.84
33 2 6 Во Нгујен   Виетнам 4:41.02
34 1 3 Ахмед Атари   Катар 5:16.80
1 6 Адбулрахман Алишат   Катар DNS
3 5 Тиаго Перира   Бразил DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:09.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Рајан Лохте   САД 4:07.13
  6 Тајлер Клери   САД 4:11.17
  5 Јуја Хорихата   Јапонија 4:11.98
4 3 Хуанг Чаошенг   Кина 4:13.62
5 2 Јоанис Дримонакос   Грција 4:14.62
6 7 Давид Верасто   Унгарија 4:15.67
7 1 Ванг Ченг Сјанг   Кина 4:15.89
8 8 Роберто Павони   Обединето Кралство 4:19.85

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 300м индивидуално мешано за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 300м индивидуално мешано за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.

Надворешни врскиУреди