Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м краул во машка конкуренција

Натпреварувањето во 100м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 28 јули со финалето.

100м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време47.63
Медалисти
Златен медал   Австралија
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Цезар Сиело   Бразил 46.91 Рим 30 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

106 пливачи учествуваа во 14 групи.[1]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 12 3 Вилијам Мејнард   Франција 48.14 Q
2 13 5 Џејмс Магнусен   Австралија 48.21 Q
3 14 2 Филипо Мањини   Италија 48.36 Q
4 12 4 Цезар Сиело   Бразил 48.41 Q
5 12 5 Фабиен Гилот   Франција 48.48 Q
6 13 6 Андреј Гречин   Русија 48.59 Q
7 13 7 Себастијан Вершурен   Холандија 48.60 Q
8 13 4 Натан Адријан   САД 48.62 Q
9 14 1 Грем Мур   ЈАР 48.65 Q
10 11 4 Гидон Лоу   ЈАР 48.74 Q
11 14 4 Брент Хејден   Канада 48.75 Q
12 12 6 Никита Лобинцев   Русија 48.78 Q
13 14 6 Лука Дото   Италија 48.79 Q
14 13 2 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 48.91 Q
15 12 7 Конрад Черниак   Полска 48.92 Q
16 14 7 Џејмс Робертс   Австралија 48.93 Q
17 10 8 Брет Фрејзер Кајмански Острови 48.98
18 10 5 Хансар Гарсија   Куба 48.99
19 14 5 Марко ди Карли   Германија 49.00
20 14 3 Џејсон Лежак   САД 49.03
21 12 1 Адам Браун   Обединето Кралство 49.13
21 14 8 Такуро Фуџи   Јапонија 49.13
23 9 4 Дејвид Данфорд   Кенија 49.20
24 12 2 Бруно Фратус   Бразил 49.23
25 13 3 Сајмон Барнет   Обединето Кралство 49.25
26 12 8 Лу Зиву   Кина 49.26
27 11 3 Доминик Козма   Унгарија 49.49
28 11 2 Мартин Вернер   Чешка 49.52
29 10 6 Миндагаус Садаускас   Литванија 49.66
30 11 8 Одисеас Меладинис   Грција 49.71
31 11 1 Јаспер Арентс   Белгија 49.75
32 13 1 Стефан Нистранд   Шведска 49.80
33 10 7 Набил Кебаб   Алжир 49.85
34 10 4 Флори Ланг   Швајцарија 49.86
35 11 6 Мирод Шапира Бар Ор   Израел 49.91
36 10 2 Бен Хокин   Парагвај 50.03
37 11 7 Велимир Стејепановиќ   Србија 50.14
38 10 3 Марио Тодоровиќ   Хрватска 50.16
38 11 5 Јианг Хаики   Кина 50.16
40 10 1 Кок Ернесто Акуња   Венецуела 50.28
41 9 2 Хозе Мелкониан Алвес   Уругвај 50.34
41 9 5 Вирдхавал Викрам Хаде   Индија 50.34
41 9 7 Рајан Пини   Папуа Нова Гвинеја 50.34
44 8 1 Увис Калнинс   Латвија 50.46
45 9 3 Александре Агостињо   Португалија 50.71
46 7 4 Бранден Вајтхрст   Американски Девствени Острови 50.95
47 7 5 Рој Барч   Бермуда 51.01
48 8 7 Сидни Хокса   Албанија 51.51
49 8 4 Енсар Хаџер   Босна и Херцеговина 51.52
50 9 6 Матиас Агуљера   Аргентина 51.62
51 8 5 Чарлс Вилијам Вокер   Филипини 51.72
52 8 8 Иварс Акментис   Латвија 51.89
53 8 6 Шебаб Јунис   Египет 51.95
54 7 8 Амине Коуаме   Мароко 52.05
55 9 1 Куј Пуонк Хуанг   Виетнам 52.11
56 8 2 Мохамад Бидариан   Иран 52.42
57 6 5 Лука Хал   Есватини 52.45
58 7 7 Џемал Ле Гранд   Аруба 52.62
59 6 7 Квинтон Делие   Намибија 52.74
60 6 4 Хозе Монтоја   Костарика 52.96
61 7 2 Кевин Авила   Гватемала 53.03
62 8 3 Мохамед Мадух   Кувајт 53.07
63 9 8 Фам Нгујен   Виетнам 53.10
64 7 6 Микаел Колојан   Ерменија 53.12
65 6 6 Џерард Бадрих Пујол   Андора 53.21
66 7 1 Кристофер Дуенас   Гуам 53.33
67 6 8 Ендрју Рутенфорд   Боливија 53.57
68 5 8 Есау Симпсон   Гренада 53.85
69 6 3 Карим Енаб   Јордан 53.92
70 6 2 Николас Коард   Гренада 53.94
71 6 1 Махфизур Рахман   Бангладеш 54.18
72 5 4 Ентони Кларк   Француска Полинезија 54.51
73 5 2 Абас Рад   Либан 54.91
74 5 1 Ниал Робертс   Гвајана 54.99
74 5 3 Чакил Чамал   Мозамбик 54.99
74 5 7 Жулием Брис   Света Луција 54.99
77 4 3 Сергеј Кровјаков   Туркменистан 55.99
78 4 2 Даглас Милер   Фиџи 56.06
79 5 6 Софијан Елгиди   Либија 56.45
80 4 4 Омар Нуњес   Никарагва 56.76
81 4 1 Кристијан Никлес   Брунеј 57.44
82 5 5 Тамир Андреи   Монголија 57.52
83 4 7 Исрар Хусаин   Пакистан 57.69
84 4 5 Шејн Мангру   Сејшели 57.85
85 4 8 Мамаду Соумар   Мали 58.21
86 4 6 Тепаи Пејн   Кукови Острови 58.59
87 3 5 Ата Тано Клавер   Брег на Слоновата Коска 59.70
88 3 1 Хусам Ахмед   Малдиви 59.98
89 3 2 Инајат Хасан   Малдиви 1:01.75
90 2 6 Фархан Фархан   Бахреин 1:01.76
91 3 6 Занган Гансероу   Монголија 1:01.80
92 2 4 Прасида Јанг Шах     Непал 1:01.84
93 3 7 Шаилех Шумшар Рана     Непал 1:01.94
94 3 4 Дионисио Агустин   СД Микронезија 1:02.41
95 2 2 Шон Валас   Палау 1:02.53
95 2 1 Гиордан Харис   Маршалски Острови 1:02.53
97 2 3 Фдингу Екане   Камерун 1:02.65
98 2 5 Бени-Бертранд Бинобагира   Бурунди 1:03.39
99 3 8 Амар Гадијали   Танзанија 1:03.98
100 3 3 Атиману Јусуф   Комори 1:04.75
101 1 4 Амаду Камара   Гвинеја 1:06.25
102 2 7 Кајл Зрибе   Антигва и Барбуда 1:07.35
103 1 6 Даниел Лангинбелик   Маршалски Острови 1:12.52
104 1 3 Гудуну Вилфред Твоеџире   Бенин 1:14.08
105 2 8 Жанвиер Нијункуру   Бурунди 1:16.00
1 5 Ахмед Чавали   Комори DSQ
7 3 Бред Хамилтон   Јамајка DNS
13 8 Маркус Деблер   Германија DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:02.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Џејмс Магнусен   Австралија 47.90 Q
2 6 Натан Адријан   САД 48.05 Q
3 5 Цезар Сиело   Бразил 48.34 Q
4 8 Џејмс Робертс   Австралија 48.49
5 3 Андреј Гречин   Русија 48.67
6 1 Парк Тае Ван   Јужна Кореја 48.86
7 2 Гидон Лоу   ЈАР 48.96
8 7 Никита Лобинцев   Русија 49.00

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Вилијам Мејнард   Франција 48.25 Q
2 7 Брент Хејден   Канада 48.30 Q
3 6 Себастијан Вершурен   Холандија 48.41 Q
4 1 Луак Дото   Италија 48.44 Q
5 3 Фабиен Гилот   Франција 48.46 Q
6 8 Конрад Черниак   Полска 48.48
7 5 Филипо Мањини   Италија 48.50
8 2 Грем Мур   ЈАР 48.59

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18.35.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Џејмс Магнусен   Австралија 47.63
  6 Брен Хејден   Канада 47.95
  3 Вилијам Мејнард   Франција 48.00
4 2 Цезар Сиело   Бразил 48.01
5 8 Фабиен Гилот   Франција 48.13
6 5 Натан Адријан   САД 48.23
7 1 Лука Дото   Италија 48.24
8 7 Себастија Вершурен   Холандија 48.27

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.

Надворепни врскиУреди