Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 200м краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се оржаа на 26 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 27 јули со финалето.

200м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи52 од 42 нации
Победничко време1:55.58
Медалисти
Златен медал   Италија
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Федерика Пелегрини   Италија 1:52.98 Рим 29 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

49 пливачи учествувва во 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 5 Алисон Шмид   САД 1:56.66 Q
2 7 4 Федерика Пелегрини   Италија 1:56.87 Q
3 5 4 Вронте Барат   Австралија 1:57.37 Q
4 5 6 Агнес Мутина   Унгарија 1:57.40 Q
5 6 4 Кајл Палмер   Австралија 1:57.42 Q
6 5 5 Фемке Химскирк   Холандија 1:57.43 Q
7 7 6 Силке Липок   Германија 1:57.53 Q
8 6 1 Лорен Бојл   Нов Зеланд 1:57.72 Q
9 7 5 Камил Муфат   Франција 1.57.99 Q
10 4 4 Сара Исакович   Словенија 1:58.01 Q
11 7 8 Мелани Коста Шмит   Шпанија 1:58.04 Q
12 6 3 Сара Сјостром   Шведска 1:58.26 Q
12 6 8 Барбара Џардин   Канада 1:58.26 Q
14 7 7 Евелин Верасто   Унгарија 1:58.27 Q
15 6 6 Танг Ји   Кина 1:58.30 Q
16 6 2 Харука Уеда   Јапонија 1:58.74 swimoff
16 7 1 Ханае Ито   Јапонија 1:58.74 swimoff
18 5 1 Саманта Чевертон   Канада 1:58.83
19 5 3 Вероника Попова   Русија 1:58.89
20 7 2 Морган Скроги   САД 1:59.22
21 7 3 Зу Куанвеи   Кина 1:59.22
22 5 8 Нина Рангелова   Бугарија 1:59.30
23 5 7 Џоан Џексон   Обединето Кралство 1:59.36
24 5 2 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 1:59.40
25 4 1 Карин Принслу   ЈАР 1:59.52
26 4 2 Перниле Плум   Данска 1:59.96
27 6 7 Габриела Фагундез   Шведска 2:00.05
28 4 3 Зе Ханг Ју   Хонгконг 2:00.52
29 4 5 Сеслије Јоханесен   Норвешка 2:00.56
30 3 3 Џордис Стајгнер   Австрија 2:01.06
31 3 5 Мелани Нохер   Ирска 2:01.33
32 4 6 Дарина Зевина   Украина 2:01.50
33 4 7 Ана Стиланоу   Кипар 2:01.62
34 3 4 Лилијана Ибањез   Мексико 2:01.70
35 4 8 Катарина Филова   Словачка 2:01.96
36 3 8 Катарина Листопадова   Словачка 2:02.15
37 3 7 Ранахон Аманова   Узбекистан 2:02.89
38 3 2 Ким Јунг-Хју   Јужна Кореја 2:03.13
39 3 1 Натанан Јункрајанг   Тајланд 2:03.68
40 2 4 Андреа Цедрон   Перу 2:08.10
41 2 1 Бајан Јумах   Сирија 2:09.08
42 2 2 Бранка Врањес   Босна и Херцеговина 2:09.64
43 2 3 Хитер Арсет   Маврициус 2:10.93
44 2 7 Оливеира де Марусем   Маврициус 2:12.28
45 2 6 Ма Чок Меи   Макао 2:12.39
46 2 8 Британи ван Ланге   Гвајана 2:16.40
47 1 3 Викторија Чентсова   Северни Маријански Острови 2:27.86
48 1 5 Ауре Фанкете   Сејшели 2:31.88
49 1 6 Џене Сириева   Туркменистан 2:41.27
1 4 Гури Котеча   Танзанија DNS
2 5 Викторија Хо   Јамајка DNS
3 6 Андреина Пинто   Венецуела DNS

ПрелипливувањеУреди

Бидејќи двајца пливачи имаа исто време како 16то место ти учествуваа во препливување за да се одлучи последниот полуфиналист.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Харука Уеда   Јапонија 1:58.19 Q
2 5 Ханае ито   Јапонија 1:58.55

ПолугфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 19:14.[3]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Фемке Химскирк   Холандија 1:55.54 Q
2 4 Федерика Пелегини   Италија 1:56.42 Q
3 7 Сара Сјостром   Шведска 1:56.71 Q
4 5 Агнес Мутина   Унгарија 1:57.53
5 6 Лорен Бојл   Нов Зеланд 1:58.09
6 8 Харука Уеда   Јапонија 1:58.28
7 2 Сара Исакович   Словенија 1:58.52
8 1 Евелин Верасто   Унгарија 1:59.71

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Кајл Палмер   Австралија 1:56.59 Q
2 2 Камил Муфат   Франција 1:56.62 Q
3 5 Бронте Барат   Австралија 1:56.90 Q
4 6 Силке Липок   Германија 1:57.02 Q
5 4 Алисн Шмид   САД 1:57.07 Q
6 7 Мелани Коста Шмит   Шпанија 1:57.83
7 8 Танг Ји   Кина 1:57.91
8 1 Барбара Џардин   Канада 1:58.18

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:32.[4]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  5 Федерика Пелегрини   Италија 1:55.58
  3 Кајл Палмер   Австралија 1:56.04
  6 Камил Муфат   Франција 1:56.10
4 2 Сара Сјостром   Шведска 1:56.41
5 7 Бронте Барат   Австралија 1:56.60
6 8 Алисон Шмид   САД 1:56.98
7 4 Фемке Химскирк   Холандија 1:57.63
8 1 Силке Липок   Германија 1:58.26

НаводиУреди

  1. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (прелиминации)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.
  2. "2Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (препливување)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.
  3. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (полуфинале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.
  4. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (финале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.

Надворешни врскиУреди