Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 10км во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварувањето во 10км за жени' во далечниско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беше одржано на 19 јули.

MedalistsУреди

Злато Сребро Бронза
  Кери-Ан Пејн (GBR)   Мартина Грималди (ITA)   Маријана Лимперта (GRE)

РезултатиУреди

Финалето се одржа на 19 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
  Кери-Ан Пејн   Обединето Кралство 2:01:58.1
  Мартина Грималди   Италија 2:01:59.9
  Маријана Лимперта   Грција 2:02:01.8
4 Мелиса Горман   Австралија 2:02:12.0
5 Сесилија Биаголи   Аргентина 2:02:12.0
6 Полијана Окимото   Бразил 2:02:13.6
7 Јана Печанова   Чешка 2:02:13.8
8 Ангела Мејер   Германија 2:02:15.1
9 Сван Оберсон   Швајцарија 2:02:16.4
10 Ерика Виљаесија Гарсија   Шпанија 2:02:18.7
11 Ана Марсело Куња   Бразил 2:02:22.2
12 Фанг Јингао   Кина 2:02:24.6
13 Кристине Џенингс   САД 2:02:24.6
14 Теја Жупан   Словенија 2:02:24.7
15 Олга Берешнева   Украина 2:02:25.1
16 Офелије Аспорд   Франција 2:02:28.3
17 Карла Ситиќ   Хрватска 2:02:29.6
18 Калиопи Аразу   Грција 2:02:31.3
19 Андреина Пинто   Венецуела 2:02:32.5
20 Линси Хајстер   Холандија 2:02:33.6
21 Касандра Патен   Обединето Кралство 2:02:33.6
22 Кара Бакер   Нов Зеланд 2:02:34.0
23 Маргарита Домингез Кабезас   Шпанија 2:02:36.5
24 Екатерина Селивестрова   Русија 2:03:18.4
25 Алехандра Гонзалез Лара   Мексико 2:03:25.8
26 Селија Барот   Франција 2:03:43.7
27 Ли Ксуе   Кина 2:04:39.9
28 Ана Уварова   Русија 2:05:11.7
29 Силви Рибарова   Чешка 2:05:30.5
30 Ева Фабијан   САД 2:05:41.9
31 Даниеле де Франческо   Австралија 2:05:47.3
32 Ина Котсур   Азербејџан 2:06:00.1
33 Лизет Руеда Сантос   Мексико 2:06:52.1
34 Натали Калдас   Еквадор 2:07:04.9
35 Јуми Кида   Јапонија 2:07:07.7
36 Исабер Донат   Германија 2:07:31.5
37 Ника Козамерник   Словенија 2:07:32.7
38 Ирис Матеј   Швајцарија 2:07:35.7
39 Натали Ди Тоит   ЈАР 2:08:27.1
40 Зофи Балаш   Канада 2:10:01.7
41 Алона Бербашова   Украина 2:11:05.2
42 Ајано Когучи   Јапонија 2:11:48.9
43 Танг Винг Јунг Наташа   Хонгконг 2:12:00.6
44 Надин Вилијамс   Канада 2:13:35.5
45 Џесика Рокс   ЈАР 2:16:34.5
46 Катија Барос   Еквадор 2:16:45.7
47 Чан Фиона Он Ји   Хонгконг 2:17:31.3
48 Синди Тоскано   Гватемала 2:19:43.1
49 Лаила Ел Басуни   Египет 2:20:15.4
50 Јеси Венисија Јосапутра   Индонезија 2:20:43.2
Јанел Пинто   Венецуела DNF
Џорџија Консиљо   Италија DNF
Мерна Мохамед   Египет DNF
Анастасија Жидкова   Азербејџан DNF
Аниса Фабиола   Индонезија DNF
Ева Ризтов   Унгарија DSQ

НаводиУреди

External linksУреди