Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - техничко тимски

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во тим технички во синхорнизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 18 јули со прелиминарната рунда и финалето на 19 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Русија
Анастасија Давидова
Марија Громова
Елвира Кашјанова
Светлана Колесниченко
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Ала Шишкина
Анџелиак Тиманина
  Кина
Чанг Си
Хуанг Ксуечен
Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
Лиу Ои
Луи Кси
Сун Вејнан
Ву Јивен
  Шпанија
Клара Басиана
Алба Марија Кабељо
Она Карбонел
Марга Креспи
Андреа Фуентес
Таис Енрикез
Паула Кламбург
Кристина Савадор

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда се одржа на 18 јули.[1] Финалето се одржа на 19 јули.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Нација Прелиминации Финале
Поени Место Поени Место
    Русија 97.700 1 98.300 1
    Кина 96.000 2 96.800 2
    Шпанија 95.700 3 96.000 3
4   Канада 94.000 4 94.400 4
5   Јапонија 92.800 5 93.100 5
6   Украина 92.100 6 92.200 6
7   Италија 90.600 7 90.700 7
8   Франција 88.700 8 88.600 8
9   САД 88.100 9 87.900 9
10   Обединето Кралство 87.400 10 87.600 10
11   Северна Кореја 85.700 12 86.100 11
12   Бразил 86.200 11 85.600 12
23.5 H09.5 00:55.635
13   Холандија 83.900 13
14   Мексико 83.300 14
14   Казахстан 83.300 14
16   Швајцарија 82.300 16
17   Египет 77.100 17
18   Австралија 75.200 18
19   Колумбија 75.000 19
20   Малезија 72.700 20
21   Тајланд 67.400 21
22   ЈАР 64.400 22
23   Индонезија 60.000 23
  Сингапур DNS

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди