Скокови во вода на светското првенство во водени спортови 2011 - скок од 3м во машка конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во Скокови во вода за мажи од 3м на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 21 јули со прелимарната рунда и полуфиналето и финалето на 22 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
Хе Чонг
  Кина
Иљја Захаров
  Русија
Евгениј Кузнецов
  Русија

РезултатиУреди

Прелиминарната рунда се одржа во 09:00,[1] и полуфиналето во 14:00 на 21 јули.[2] Финалето се одржа во 17:00 на 22 јули.[3]

Зелената ги означува финалистите

Плавата ги означува полуфиналистите

Место Скокач Нација Прелиминации Полуфинале Финале
Поени Место Поени Место Поени Место
  Хе Чонг   Кина 500.40 2 523.50 1 554.30 1
  Иљја Захаров   Русија 485.15 3 470.50 3 508.95 2
  Евгениј Кузнецов   Русија 442.50 6 447.65 7 493.55 3
4 Квин Каи   Кина 504.75 1 523.25 2 481.90 4
5 Троа Диме   САД 434.95 9 466.80 5 479.45 5
6 Јахел Кастиљо   Мексико 455.60 4 445.15 9 464.10 6
7 Метју Росет   Франција 433.00 10 445.25 8 455.45 7
8 Џек Лагер   Обединето Кралство 405.05 18 436.60 11 453.50 8
9 Хавиер Иљјана Гарсија   Шпанија 427.95 11 435.50 12 429.00 9
10 Хулијан Санчез   Мексико 435.25 8 467.15 4 408.60 10
11 Брајан Никсон   Малезија 426.75 12 442.70 10 404.90 11
12 Олексиј Прихоров   Украина 408.35 17 448.25 6 399.30 12
13 Шо Сакаи   Јапонија 438.15 7 430.85 13
14 Кен Тераучи   Јапонија 444.75 5 426.70 14
15 Патрик Хаусдинг   Германија 422.30 14 408.70 15
16 Стефан Фек   Германија 419.95 15 405.90 16
17 Дмитро Меженскји   Украина 415.90 16 396.20 17
18 Себастијан Виља   Колумбија 425.30 13 375.80 18
19 Константин Блаха   Австрија 392.90 19
20 Томазо Маркони   Италија 391.05 20
21 Александрос Манос   Грција 390.75 21
22 Ројбен Рос   Канада 388.15 22
23 Цезар Кастро   Бразил 388.05 23
24 Еирик Валхејм   Норвешка 387.70 24
25 Јео Кин Ни   Малезија 385.80 25
26 Микеле Бенедети   Италија 384.60 26
27 Грант Нел   Австралија 383.95 27
28 Стефанос Папарунас   Грција 379.20 28
29 Францоис Имбеу Дулак   Канада 376.40 29
30 Кристофер Меарс   Обединето Кралство 371.10 30
31 Кристијан Ипсен   САД 370.60 31
32 Хорхе Луис Пупо   Куба 367.10 32
33 Виље Вахтола   Финска 364.80 33
34 Еспен Валхејм   Норвешка 363.05 34
35 Анджеј Ржесутек   Полска 359.75 35
36 Чола Чантурија   Грузија 356.45 36
37 Јорик де Бруијн   Холандија 355.25 37
38 Дамиен Кели   Франција 354.70 38
39 Едиксон Контрерас   Венецуела 342.10 39
40 Џонатан Јорнфалк   Шведска 339.45 40
41 Рамон де Меијер   Холандија 335.55 41
42 Александер Андерсен   Шведска 328.85 42
43 Рене Хернандез   Куба 327.90 43
44 Шота Коракашвили   Грузија 313.50 44
45 Диего Каркун   Чиле 312.90 45
46 Игнас Баргаускас   Литванија 304.15 46
47 Сергеј Базиук   Литванија 301.20 47
48 Андреа Алоисо   Швајцарија 300.10 48
49 Дмитри Сорокин   Азербејџан 272.10 49
50 Џејсон Пун   Хонк Конк 270.05 50
51 Рашид Ал-Харби   Кувајт 250.35 51
52 Фарид Гурбанов   Азербејџан 231.50 52

НаводиУреди

Надоврешни врскиУреди