Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 1500м краул во машка конкуренција

Натпреварите во 1500м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 30 јули со прелиминациите и на 31 јули со финалето.

1500м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 30, 2011 (прелиминации)
јули 31, 2011 (финале)
Натпреварувачи27 од 23 нации
Победничко време14:34.14 СР
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатсктие рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Грент Хакет   Австралија 14:34.56 Фукуока 29 јули, 2001

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Рунда Име Нација Време СР РШ
31 јули, 2011 Финале Сун Јанг   Кина 14:34.14 СР РШ

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

27 пливачи учествуваа во 4 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Сун Јанг   Кина 14:48.13 Q
2 2 3 Герго Кис   Унгарија 14:52.72 Q
3 2 6 Питер Вандеркај   САД 14:54.99 Q
4 2 4 Чад Ле Турет   САД 14:55.59 Q
5 3 4 Рајан Кокхрејн   Канада 14:55.86 Q
6 2 5 Рал Јоенсон   Фарски Острови 14:56.66 Q
7 4 3 Јошуке Мијамото   Јапонија 14:57.12 Q
8 3 5 Самуел Пицети   Италија 14:58.30 Q
9 3 3 Матеуш Савримович   Полска 15:02.56
10 3 2 Јоб Кинхуис   Холандија 15:05.27
11 4 5 Себастиен Роуаулт   Франција 15:05.88
12 3 7 Даи Јун   Кина 15:09.15
13 3 1 Мадс Глеснер   Данска 15:12.52
14 4 7 Даниел Фог   Обединето Кралство 15:13.39
15 4 6 Усама Мелули   Тунис 15:13.56
16 2 2 Сергиј Фролов   Украина 15:14.38
17 3 6 Хирден Херман   ЈАР 15:21.92
17 4 8 Хуан Мартин Перејра   Аргентина 15:21.92 НР
19 4 2 Грегорио Палтриниери   Италија 15:22.03
20 4 1 Гергели Гјута   Унгарија 15:22.50
21 2 7 Кристијан Кубуш   Германија 15:27.68
22 1 4 Уладзимир Зихарау   Белорусија 15:36.23
23 3 8 Венцислав Ајдарски   Бугарија 15:46.33
24 2 1 Џарод Килеј   Австралија 15:51.66
25 1 6 Естебан Ендерика   Еквадор 15:56.30
26 1 5 Јаковос Хаџиконстантину   Кипар 17:02.94
27 1 3 Омар Нуњез   Никарагва 17:41.77

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:49.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Сун Јанг   Кина 14:34.14 СР
  2 Рајан Кокхрејн   Канада 14:44.46
  5 Герго Кис   Унгарија 14:45.66 НР
4 7 Пал Јоенсн   Фарски Острови 14:46.33 НР
5 6 Чад Ле Турет   САД 14:52.36
6 3 Питер Вандеркај   САД 15:00.47
7 8 Самуел Пицети   Италија 15:15.81
8 1 Јошуке Мијамото   Јапонија 15:20.67

НаводиУреди

  1. „ветско првенство во водени спортови 2011 – 1500м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.
  2. „ветско првенство во водени спортови 2011 – 1500м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајмингg. Посетено на 2011-07-31.

External linksУреди