Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – 400м мешано во женска конкуренција

Натпреварите во 400м индивидуално мешано за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 31 јули со прелиминациите и финалето.

400м индивидуално мешано за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 31, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи37 од 30 нации
Победничко време4:31.78
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Обединето Кралство
Бронзен медал   Австралија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекордибеа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Стефани Рајс   Австралија 4:29.45 Пекинг 10 август, 2008
Рекорд на Шампионатот Катинка Хосцу   Унгарија 4:30.31 Рим 2 август, 2009

Ниту Светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

36 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 3 4 Елизабет Бејзел   САД 4:34.95 Q
2 4 5 Мирела Белмонте Гарсија   Шпанија 4:36.36 Q
3 3 5 Кетлин Леверенц   САД 4:36.78 Q
4 5 8 Барбора Завадова   Чешка 4:36.96 Q
5 5 2 Стефани Рајс   Австралија 4:37.32 Q
6 5 4 Хана Мајли   Обединето Кралство 4:37.39 Q
7 5 3 Ли Ксуанксу   Кина 4:37.61 Q
8 4 4 Је Шивен   Кина 4:38.18 Q
9 4 7 Александра Комарницки   Канада 4:38.82
10 5 6 Зузана Јакобос   Унгарија 4:38.84
11 3 1 Кетрин Ане Меклим   ЈАР 4:41.07
12 4 6 Ања Клинар   Словенија 4:41.23
13 4 8 Јордс Стајнегер   Австрија 4:41.33
14 4 3 Кирсти Ковентри   Зимбабве 4:42.52
15 5 5 Катинка Хосцу   Унгарија 4:42.96
16 5 1 Стина Гардел   Шведска 4:44.53
17 3 8 Стефани Хорнер   Канада 4:44.85
18 4 1 Алесија Полиери   Италија 4:45.26
19 3 3 Саманта Хамилl   Австралија 4:45.32
20 5 7 Јана Мартинова   Русија 4:45.53
21 3 6 Лара Грангеон   Франција 4:47.41
22 2 4 Георгина Бардах   Аргентина 4:48.09
23 2 5 Гана Џеркал   Украина 4:48.17
24 3 2 Стефани Прауд   Обединето Кралство 4:48.31
25 4 2 Стефани Пироци   Италија 4:48.40
26 2 2 Ким Хје-Рим   Јужна Кореја 4:48.97
27 2 6 Царецени Ескобар   Мексико 4:49.95
28 2 7 Надиа Виера   Португалија 4:51.65
29 2 1 Сара Лајнеф   Тунис 4:51.89
30 2 3 Марина Риби   Швајцарија 4:52.49
31 2 8 Саманта Аревало   Еквадор 4:58.87
32 1 4 Натанан Јункрајанг   Тајланд 5:03.07
33 1 5 Марија Кој   Гватемала 5:11.28
34 1 3 Ана Марија Кастељанос   Хондурас 5:16.41
35 1 6 Даниела ван ден Берг   Аруба 5:18.27
36 1 2 Анум Банди   Пакистан 5:37.11
3 7 Граине Марфи   Ирска DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 19:19.[2]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
  4 Елизабет Бејзел   САД 4:31.78
  7 Хана Мајли   Обединето Кралство 4:34.22
  2 Стефани Рајс   Австралија 4:34.23
4 5 Мирела Белмонте Гарсија   Шпанија 4:34.94
5 8 Је Шивен   Кина 4:35.15
6 1 Ли Ксуанксу   Кина 4:35.78
7 6 Барбора Завадова   Чешка 4:38.04
8 3 Кетлин Леверенц   САД 4:38.80

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м индивидуално мешано за жени (прелиминации)“. Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м индивидуално мешано за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-31.

Надворешни врскиУреди