Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин во машка конкуренција

Натпреварите во 50м делфин за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 и 25 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 24 јули, додека финалето на 25 јули.

50м делфин за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 25, 2011 (финале)
Натпреварувачи56 од 52 нации
Победничко време23.10
Медалисти
Златен медал   Бразил
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Австралија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве.

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Рафаел Муњос   Шпанија 22.43 Малага 5 април, 2009
Рекорд на Шампионатот Милорад Чавич   Србија 22.67 Рим 27 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.competition.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

56 пливачи учествуваа во 7 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 Цезар Сиело   Бразил 23.26 7 4 Q
2 Геоф Хагил   Австралија 23.27 6 4 Q
3 Флоран Манаду   Франција 23.31 5 6 Q
4 Џејсон Данфорд   Кенија 23.48 5 5 Q
5 Стефен Деблер   Германија 23.50 6 5 Q
6 Иван Ленџер   Србија 23.51 7 7 Q
7 Конрад Черниак   Полска 23.52 6 8 Q
8 Метју Таргет   Австралија 23.53 5 4 Q
9 Андриј Говоров   Украина 23.63 6 3 Q
10 Роланд Шуман   ЈАР 23.64 7 3 Q
11 Францоис Хирсбрант   Белгија 23.73 6 6 Q
12 Милорад Чавич   Србија 23.76 5 2 Q
13 Бенџамин Хокин   Парагвај 23.82 7 8 Q
14 Фредерик Бускет   Франција 23.84 7 5 Q
15 Ентони Џејмс   Обединето Кралство 23.94 5 8 Q
16 Јори Верлинден   Холандија 23.96 7 2 S-Off
16 Никита Коновалов   Русија 23.96 7 1 S-Off
18 Октавио Алеси   Венецуела 23.99 6 7
19 Петер Манкоч   Словенија 24.01 4 4
20 Марио Тодоровиќ   Хрватска 24.05 7 6
21 Јаухени Цуркин   Белорусија 24.09 5 1
22 Јегениј Лазука   Азербејџан 24.14 4 2
23 Марко Белоти   Италија 24.19 4 3
23 Калин Џонс   САД 24.19 5 3
25 Рајан Пини   Папуа Нова Гвинеја 24.26 6 1
26 Џозеф Бартох   Канада 24.29 4 1
27 Зоу Јиавеи   Кина 24.33 6 2
28 Елвис Бароус   Бахами 24.35 5 7
29 Џошуа МекЛеод   Тринидад и Тобаго 24.41 4 8
30 Даниел Бел   Нов Зеланд 24.43 4 5
31 Михал Рубачек   Чешка 24.59 4 6
32 Вирдхавал Викрам Каде   Индија 24.65 4 7
33 Марселино Ричардс   Суринам 25.36 3 6
34 Сергеј Голбан   Молдавија 25.37 3 5
35 Јелоу Јеијах   Нигерија 25.41 3 4
36 Ифалеми Паеа   Тонга 25.50 3 8
37 Ендрју Четкучи   Малта 25.54 3 7
38 Хавиер Хернандез   Хондурас 26.05 2 4
39 Жоао Матиаз   Ангола 26.06 3 2
40 Обаид Ал Џасми   ОАР 26.20 3 1
41 Рами Анис   Сирија 26.22 3 3
42 Јоханад Деја   Ирак 27.51 1 3
43 Марк Томпсон   Замбија 28.90 2 5
44 Мохамад Абделраф Мохамуд   Судан 29.02 1 1
45 Џон Камјука   Боцвана 29.03 2 3
46 Кондрад Гаира   Уганда 29.36 2 2
47 Фисеха Хаилу   Етиопија 29.58 2 6
48 Калид Исмаел Алибаба   Бахреин 29.95 1 6
49 Инајат Хасан   Малдиви 30.03 1 4
50 Толга Акчајли   Свети Винцент и Гренадини 30.05 2 7
51 Дионисио Агустин   СД Микронезија 30.59 1 2
52 Алишер Чингизов   Таџикистан 30.64 2 1
53 Веи Чинг Маоу   Американска Самоа 31.29 2 8
54 Кјал Зреби   Антигва и Барбуда 36.25 1 7
Мамаду Сумаре   Мали DNS 1 8
Амер Али   Ирак DSQ 1 5

ПрепливувањеУреди

Двајца пливачи имаа исто време во прелиминациите на 16то место и затоа учествуваа во препливување за да се одреди последниот полуфиналист.[2]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Јори Верлинден   Холандија 23.77 4 Q
2 Никита Коновалов   Русија 23.84 5

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 18:30.[3]

Полуфинале 1Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Геоф Хагил   Австралија 23.26 4 Q
2 Џејсон Данфорд   Кенија 23.34 5 Q
3 Метју Таргет   Австралија 23.41 6 Q
4 Фредерик Бускет   Франција 23.42 1 Q
5 Роланд Шуман   ЈАР 23.48 2
6 Иван Ленџер   Србија 23.54 3
7 Милорад Чавич   Србија 23.59 7
8 Јури Верлинден   Холандија 23.73 8

Полуфинале 2Уреди

Место Име Нација Време Линија Забелешки
1 Цезар Сиело   Бразил 23.19 4 Q
2 Флоран Манаду   Франција 23.32 5 Q
3 Андриј Говоров   Украина 23.39 2 Q
3 Стефен Деблер   Германија 23.39 3 Q
5 Конрад Черниак   Полска 23.48 6
6 Францоис Хирсбрант   Белгија 23.68 7
7 Ентони Џејмс   Обединето Кралство 23.74 8
8 Бенџамин Хокин   Парагвај 23.95 1

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:39.[4]

Место Име Нација Време Линија Забелешки
  Цезар Сиело   Бразил 23.10 4
  Метју Таргет   Австралија 23.28 1
  Геоф Хагил   Австралија 23.35 5
4 Фредерик Бускет   Франција 23.38 8
5 Флоран Манаду   Франција 23.49 3
6 Стефан Деблер   Германија 23.55 2
7 Џејсон Данфорд   Кенија 23.60 6
8 Андриј Говоров   Украина 23.64 7

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за мажи (препливување)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 50м делфин за мажи (финале)“ (PDF). Посетено на 2011-07-25.

Надоврешни врскиУреди