Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м мешано во машка конкуренција

Натпреварите во 200м индивидуално мешано за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 и 28 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 27 јули, додека финалето на 28 јули.

200м индивидуално мешано за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време1:54.00 СР
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Рајан Лохте   САД 1:54.10 Рим 30 јули, 2009

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето::

Датум Рунда Име Нација Време СР РШ
28 јули, 2011 Финале Рајан Лохте   САД 1:54.00 СР РШ

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

47 пливачи учествуваа во 6 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Тиаго Переира   Бразил 1:57.82 Q
2 4 1 Давид Верасто   Унгарија 1:58.69 Q
3 4 7 Кенет То   Австралија 1:59.02 Q
4 6 4 Рајан Лохте   САД 1:59.04 Q
5 4 5 Маркус Роган   Австрија 1:59.22 Q
6 6 2 Јуја Хорихата   Јапонија 1:59.25 Q
7 6 1 Вјатаутас Јанишаитис   Литванија 1:59.43 Q
8 5 4 Мајкл Фелпс   САД 1:59.48 Q
9 4 2 Диого Карваљо   Португалија 1:59.51 Q
10 4 3 Хенрике Родригес   Бразил 1:59.54 Q
11 5 5 Џерм Годард   Обединето Кралство 1.59.68 Q
12 4 8 Марцин Циеслак   Полска 1:59.77 Q
13 6 5 Ласло Чех   Унгарија 1:59.80 Q
14 5 6 Дариан Таунсенд   ЈАР 1:59.97 Q
15 6 7 Гал Нево   Израел 1:59.98 Q
16 6 6 Јан Давид Шипер   Германија 1:59.99 Q
17 5 8 Бредли Ели   Барбадос 2:00.03
18 5 2 Ванг Шун   Кина 2:00.12
19 6 3 Јуја Робек   Обединето Кралство 2:00.42
20 3 1 Рафаел Штачиоти   Луксембург 2:00.87
21 3 2 Ендрју Форд   Канада 2:00.92
22 5 3 Маркус Деблер   Германија 2:00.99
23 3 4 Марцин Тарцински   Полска 2:01.14
24 3 7 Таки М’Рабет   Тунис 2:01.44
25 5 7 Симон Сјодин   Шведска 2:01.60
26 3 3 Мартин Ливамаги   Естонија 2:01.88
27 2 6 Јунг Вон-Јонг   Јужна Кореја 2:02.50
28 2 5 Алексеј Дерлугов   Узбекистан 2:03.30
29 2 4 Павел Снаковиќ   Белорусија 2:03.52
30 3 8 Никса Роки   Хрватска 2:03.89
31 6 8 Федерико Турини   Италија 2:04.35
32 2 3 Омар Пинзон   Колумбија 2:04.38
33 3 6 Занг Фенглин   Кина 2:04.49
34 4 6 Мич Ларкин   Австралија 2:04.57
35 1 4 Морад Берада   Мароко 2:06.90
36 1 3 Носине Хасиане   Андора 2:07.14
37 1 1 Иракли Болкавадзе   Грузија 2:07.29
38 2 1 Васили Данилов   Киргистан 2:08.68
39 1 6 Рафаел Фаракути   Ел Салвадор 2:09.16
40 2 8 Бранден Вајтхрст   Американски Девствени Острови 2:09.58
41 2 7 Саед Аштиани   Иран 2:09.81
42 1 5 Павол Јеленак   Словачка 2:10.15
43 1 7 Ели Ебензер Вонг   Северни Маријански Острови 2:10.18
44 1 2 Едвин Анџели   Албанија 2:10.27
45 2 2 Енсар Хаџер   Босна и Херцеговина 2:11.99
46 1 8 Паул Елаиса   Фиџи 2:20.73
5 1 Александар Тиконов   Русија DSQ
3 5 Динко Јукич   Австрија DNS

ПолуфиналеУреди

Полуфиналето се одржа во 19:24.[2]

Полуфинале 1Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Рајан Лохте   САД 1:56.74 Q
2 6 Мајкл Фелпс   САД 1:57.26 Q
3 3 Јуји Хораката   Јапонија 1:59.47 Q
4 1 Дариан Таунсенд   ЈАР 1:59.49
5 8 Јан Давид Шиперс   Германија 1:59.83
6 2 Хенрике Родригес   Бразил 2:00.04
7 4 Давид Верасто   Унгарија 2:00.05
8 7 Марцин Циеслак   Полска 2:01.65

Полуфинале 2Уреди

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 1 Ласло Чех   Унгарија 1:57.66 Q
2 3 Маркус Роган   Австрија 1:57.74 Q
3 4 Тиаго Перира   Бразил 1:58.27 Q
4 7 Џејмс Годард   Обединето Кралство 1:58.50 Q
5 5 Кенет То   Австралија 1:59.17 Q
6 6 Вјатаутас Јанушаитис   Литванија 1:59.51
7 8 Гал Нево   Израел 1:59.67
8 2 Диого Карваљо   Португалија 1:59.80

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 18:13.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Рајан Лохте   САД 1:54.00 СР
  5 Мајкл Фелпс   САД 1:54.16
  3 Ласло Чех   Унгарија 1:57.69
4 7 Џејмс Годард   Обединето Кралство 1:57.79
5 6 Маркус Роган   Австрија 1:58.14
6 2 Тиаго Переира   Бразил 1:59.00
7 1 Кенет То   Австралија 1:59.26
8 8 Јуја Хорихата   Јапонија 1:59.52

Легенда: СР = Светски рекорд

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м индивидуално мешано за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м индивидуално мешано за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м индивидуално мешано за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.

External linksУреди