Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - слободно тимски

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во слободно тимски во синхронизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 20 јули со прелиминарната рунда и финалето на 23 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Русија
Анастасија Давидова
Наталија Исченко
Елвира Касјанова
Светлана Колешенко
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Ала Шишкина
Анџелика Тиманина
Марија Громова (резерва)

  Кина
Чанг Си
Фан Јиачен
Хуанг Ксуечен
Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
Лиу Оу
Луо Кси
Ву Јувен
Чен Ксиаојун (резерва)
Сун Венјан (резерва)
  Шпанија
Клара Басијана
Алба Марија Кабељо
Она Карбонел
Марга Креспи
Андреа Фуентес
Таис Енрикез
Паула Кламбург
Ирене Монтручио
Сара Гихон(резерва)
Кристина Салвадор (резерва)'

РезултатиУреди

Прелимианрната рунда се одржа на 20 јули.[1] Финалето се одржа на 23 јули.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
    Русија 98.440 1 98.620 1
    Кина 96.440 2 96.580 2
    Шпанија 96.030 3 96.090 3
4   Канада 95.280 4 95.490 4
5   Јапонија 92.540 5 92.860 5
6   Украина 91.960 6 92.740 6
7   Италија 91.090 7 90.870 7
8   Франција 88.970 8 87.840 8
9   Обединето Кралство 87.090 10 87.280 9
10   САД 87.780 9 86.800 10
11   Мексико 85.110 12 85.760 11
12   Бразил 85.770 11 85.160 12
13   Холандија 85.070 13
14   Швајцарија 83.640 14
15   Египет 78.200 15
16   Колумбија 76.780 16
17   Австралија 76.720 17
18   Малезија 73.900 18
19   Макао 68.690 19
20   Тајланд 67.430 20
21   Индонезија 65.050 21
22   Сингапур 64.780 22
23   Хонгконг 63.510 23
24   Јужна Африка 60.290 24

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди