Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 – штафета 4х200м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 4×200 краул штафета за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 28 јули. Прелиминациите и финалето се одржаа на 28 јули.

4×200м краул штафета за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 28, 2011 (прелиминации и финале)
Победничко време7:46.14
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионатот
Јанг Ју (1:55.47)
Зу Кианвеи (1:55.79)
Лиу Јинг (1:56.09)
Панг Јиајинг (1:54.73)
  НР Кина 7:42.08 Рим 30 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

17 држави учествуваа во 3 групи.[1]

Прелиминации 1Уреди

Место Линија Држава Пливачи Време Нација
1 5   Канада Џулија Вилкинсон
Британи МекЛин
Саманта Чевертон
Барбара Џардин
7:52.05 Q
2 4   Унгарија Агес Мутина
Евелин Верасто
Катинка Хосцу
Зузана Јакабос
7:52.12 Q
3 6   Нов Зеланд Лорен Бојл
Пенелопе Меј Маршал
Амака Геслер
Наташа Хинд
7:57.15 Q
4 3   Германија Силке Липок
Лиса Витинг
Даниела Шрајбер
Франзиска Јансен
7:58.74
5 7   Украина Вларија Подлесна
Дарја Степанјук
Гана Џеркал
Дарина Зевина
8:06.42
6 2   Австрија Џордис Стајнегер
Биргит Кошичек
Ева Чавез-Диаз
Нина дитрих
8:06.67

Прелиминации 2Уреди

Место Линија Држава Пливачи Време Нација
1 4   Кина Кен Киан
Зу Кианвеи
Лиу Јинг
Панг Јиајинг
7:53.21 Q
2 5   Франција Корали Балми
Офелије-Кириеле Етиен
Шарлот Бонет
Камил Буфат
7:55.89 Q
3 3   Јапонија Харука Уеда
Ханае Ито
Јајои Мацумото
Мисаки Јамагучи
7:57.82
4 6   Шведска Ида Марко-Варга
Габриела Фагундез
Сара Сјостром
Стина Гардел
8:02.30
5 2   Италија Алис Мизау
Федерика Пелегрини
Алис Нести
Рената Сапноло
8:02.69
6 7   Ирска Сицерика МекМахон
Мелани Ночер
Клер Досон
Греин Марфи
8:16.03

Прелиминации 3Уреди

Место Линија Држава Пливачи Време Нација
1 4   САД Миси Френклин (1:56.98)
Кејти Хоф (1:57.01)
Џасмин Тоски (1:59.20)
Дани Кнутсон (1:57.27)
7:50.46 Q
2 3   Обединето Кралство Џоан Џексон
Ребека Тарнер
Хана Мајли
Кетлин МекКлечи
7:55.65 Q
3 5   Австралија Енџу Баинбриџ
Блер Еванс
Џејс Нилсен
Бронте Барат
7:55.68 Q
4 6   Русија Вероника Попова
Елена Соколова
Викторија Андреева
Кира Володина
7:59.69
5 7   Мексико Царецени Сусана Ескобар
Лилијана Ибањез
Патрисија Кастањеда
Рита Медрано
8:16.03
2   Јужна Кореја DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 19:43.[2]

Место Линија Држава Пливачи Време Нација
  4   САД Миси Френклин (1:55.06)
Дани Кнутсон (1:57.18)
Кети Хофман (1:57.41)
Алисон Шмит (1:56.49)
7:46.14
  7   Австралија Бронте Барат (1:55.86)
Блер Еванс (1:57.69)
Енџи Баинбриџ (1:57.36)
Кајл Палмер (1:55.51)
7:47.42
  6   Кина Чен Куиан (1:57.37)
Панг Јиајанг (1:56.97)
Лиу Јинг (1:57.85)
Танг Ји (1:55.47)
7:47.66
4 1   Франција Камил Муфат
Корали Балми
Шарлот Бонет
Офелие-Кириеле Етиен
7:52.22
5 3   Унгарија Агнес Мутина
Евелин Верасто
Катинка Хосцу
Зузана Јакабос
7:52.39
6 2   Обединето Кралство Џоан Џексон
Ребека Тарнер
Хана Мајли
Кетлин МекКлечи
7:53.51
7 5   Канада Барбара Џардин
Џулија Вилкинсон
Саманта Чевертон
британи МекЛин
7:53.62
8 8   Нов Зеланд Лорен Бојл
Амака Геслер
Пенелопе Меј Маршал
Наташа Хинд
7:56.55

НаводиУреди

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×200 краул штафета за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 4×200 краул штафета за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-28.

Надворешни врскиУреди