Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 5км во женска конкуренција

Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 5км за жени во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 22 јули.

МедалистиУреди

Злато Сребро Бронза
  Свван Оберсон (SUI)   Аурели Милер (FRA)   Ешли Грејс Твичел (USA)

РезулатиУреди

Финалето се одржа на 22 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
  Сван Оберсон   Швајцарија 1:00:39.7
  Орели Милер   Франција 1:00:40.1
  Ешли Грејс Твичел   САД 1:00:40.2
4 Ракел Бруни   Италија 1:00:42.2
5 Екатерина Селивестрова   Русија 1:00:44.1
6 Офелије Аспрод   Франција 1:00:44.9
7 Ана Марсело Куња   Бразил 1:00:46.7
8 Даниеле де Франческо   Австралија 1:00:46.8
9 Кара Бакер   Нов Зеланд 1:00:47.3
10 Јана Печанова   Чешка 1:00:47.4
11 Полијана Окимото   Бразил 1:00:48.3
12 Ева Фабијан   САД 1:00:50.0
13 Елизавета Горшкова   Русија 1:00:50.4
14 Алис Франко   Италија 1:00:50.7
15 Теја Жупан   Словенија 1:00:52.6
16 Исабеле Харл   Германија 1:00:52.9
17 Ши Ју   Кина 1:01:00.3
18 Марта ресио Панеке   Шпанија 1:01:01.9
19 Исабел Донат   Германија 1:01:06.2
20 Ванг Хефеи   Кина 1:01:06.8
21 Бони МекДоналд   Австралија 1:01:08.3
22 Ина Котсур   Азербејџан 1:01:15.4
23 Заира Едит Карденас Хернандез   Мексико 1:01:19.3
24 Ирис Матеј   Швајцарија 1:01:21.5
25 Алона Бербасова   Украина 1:01:22.6
26 зофи Балаш   Канада 1:01:39.0
27 Јанел Пинто   Венецуела 1:01:44.6
28 Лизет Руеда Сантос   Мексико 1:01:52.1
29 Надин Вилијамс   Канада 1:02:06.8
30 Катија Барос   Еквадор 1:02:19.7
31 Ајано Когучи   Јапонија 1:03:20.2
32 Натали Калдас   Еквадор 1:04:40.7
33 Никол Бриц   ЈАР 1:04:53.1
34 Чан Фион Он Ји   Хонгконг 1:04:53.2
35 Јеси Винисија Јосапутра   Индонезија 1:04:56.1
36 Синди Тоскано   Гватемала 1:05:04.1
37 Лаила Ел Басуни   Египет 1:06:15.3
38 Џесика Рокс   ЈАР 1:07:46.2
39 Мерна Мохамед   Египет 1:10:23.4
Касандра Лили Патен   Обединето Кралство DNF
Аниса Фабиола   Индонезија DNS
Калиопи Араизу   Грција DSQ
Јуми Кида   Јапонија DSQ

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди