Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 800м краул во женска конкуренција

Натпреварите во 800м краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 29 јули со прелиминациите и на 30 јули со финалето.

800м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 29, 2011 (прелиминации)
јули 30, 2011 (финале)
Натпреварувачи34 од 28 нации
Победничко време8:17.51
Медалисти
Златен медал   Обединето Кралство
Сребрен медал   Данска
Бронзен медал 
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

РекордиУреди

Пред натпреварувањата, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 8:14.10 Пекинг 16 август, 2008
Рекорд на Шампионатот Лоте Фрис   Данска 8:15.92 Рим 1 август, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

РезултатиУреди

ПрелиминацииУреди

32 пливачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 4 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 8:22.27 Q
2 5 5 Лоте Фрис   Данска 8:23.07 Q
3 3 5 Клое Сатон   САД 8:27.72 Q
4 4 4 Кејт Циглер   САД 8:28.28 Q
5 3 4 Кејти Голдман   Австралија 8:28.35 Q
6 3 7 Богларка Капаш   Унгарија 8:28.40 Q
7 5 1 Лорен Бојл   Нов Зеланд 8:28.50 Q НР
8 3 6 Венди Трот   ЈАР 8:28.75 Q
9 3 2 Кирстел Кобрих   Чиле 8:28.76
10 4 5 Шао Јивен   Кина 8:29.05
11 5 2 Ериак Виљаесија Гарсија   Шпанија 8:29.13
12 5 7 Ева Риштов   Унгарија 8:29.16
13 4 7 Мелиса Горман   Австралија 8:30.00
14 4 6 Камелија Потек   Романија 8:32.35
15 4 1 Андреина Пинто   Венецуела 8:33.62
16 5 6 Јазмин Карлин   Обединето Кралство 8:34.33
17 3 3 Граин Марфи   Ирска 8:35.17
18 4 8 Савана Кинг   Канада 8:41.93
19 5 3 Чен Киан   Кина 8:42.15
20 2 4 Патрисија Кастањеда   Мексико 8:42.65
21 3 8 Нина Дитрих   Австрија 8:43.89
22 5 8 Сесилиај Биаголи   Аргентина 8:44.01
23 2 5 Спела Бохинк   Словенија 8:45.86
24 2 2 Џулија Хаслер   Лихтенштајн 8:46.00
25 3 1 Маријана Лимпета   Грција 8:51.93
26 2 6 Каи Лин Ку   Малезија 8:57.17
27 2 3 Алексија Бенитез   Ел Салвадор 9:00.04
28 1 6 Саманта Аревало   Еквадор 9:00.96
29 1 5 Шад Осман   Египет 9:01.84
30 1 4 Даниела Каори Мијахара   Перу 9:02.28
31 2 7 Бенџапорн Срипантомторн   Тајланд 9:08.40
32 1 3 Симона Маринова   Македонија 9:12.47
4 2 Мирела Белмонте Гарсија   Шпанија DNS
4 3 Федерика Пелегрини   Италија DNS

ФиналеУреди

Финалето се одржа во 19:30.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
  4 Ребека Адлингтон   Обединето Кралство 8:17.51
  5 Лоте Фрис   Данска 8:18.20
  6 Кејт Циглер   САД 8:23.36
4 3 Клое Сатон   САД 8:24.05
5 7 Богларка Капаш   Унгарија 8:24.79 НР
6 2 Кејти Голдман   Австралија 8:29.20
7 8 Венди Трот   ЈАР 8:30.45
8 1 Лорен Бојл   Нов Зеланд 8:32.72

РеференицУреди

  1. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за жени (прелиминации)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-29.
  2. "Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за жени (финале)" (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-30.

Надворешни врскиУреди